Deniz Hıyarı Nedir?

Deniz Hıyarı Nedir?

Deniz Hıyarı Nedir?

Deniz Hıyarı Nedir?

Denizhıyarları 500 milyon yıldır okyanusların diplerinde dolanıyor. Denizlerin çöpçüsü olarak çok hayati bir iş yapıyor ve deniz tabanındaki ölü hayvan ve bitkilerin yüzde 90’ını işliyorlar. Çoğu yumrulu ‘ hıyara benzer. Aile adları holothuridae’dir ve bu sözcük bazıları için “tamamen ilginç” demektir. Romalılar hayvana muhtemelen şekillerinden dolayı Pballus marinus (deniz. penisi J adını vermiştir. Darwin ise “pis ve mide bulandırıcı” diyerek hayvanı küçümsemiştir. Meksika denizlerinde yaşayan  olohnburia ınexi(ana türü eşek gübresi olarak bilinmektedir. Bu betimleme övgü dolu değilse de gerçekliğe oldukça yakındır. Şekilleri pek benzemese de 1100’ü aşkın denizhıyarı türü aslında denizyıldızı ve denizkestanesi ile yakın akrabadır.

Hepsinin de beş kıvrımlı simetrik beden şekilleri ve borular içindeki deniz suyu yardımıyla hareket ettirdikleri tüp bacakları vardır. Fakat denizhıyarlarının başka numaraları da vardır. kıçlarından nefes alırlar, hava anüslerinden gelir, solunum “ağacını” doldurur ve sonra da sindirilmiş herhangi bir atıkla birlikte dışarı atılır. Tek bir delik, iki işlev. Bu durum küçük yılan balığına benzeyen inci balığı tarafından istismar edilir. Sabahları denizhıyarının anüsü açılana kadar bekler ve açılınca içeri girer ve tüm günü bağırsakların etrafında yüzerek kafalarına göre geçirirler, akşam beslenme saati gelince de dışarı çıkarlar.

Hatta bazısı içeri girmek için kapıyı çalar. Denizhıyarları, yumurtalıklarını kemirme alışkanlıkları yüzünden yavru inci balıklarını pek sevmez. Denizhıyarları gececidir ve midelerini gecede en az iki sefer doldurmak zorundadır. Yaşamları kum vakumlamakla dinlenmek arasında gider gelir. Stres ya da tehdit söz konusu olduğunda etkileyici bir şekilde kaçış stratejisi uygularlar. Bedenleri “yakalama kollajeni” denen bir-birlerine bağlı dokularla kaplıdır ve bu doku onlara katı halden sıvı hale geçebilme gibi muazzam bir beceri sağlar. Bu sayede en küçük çatlaklardan bile “geçer”, kurtulduktan sonra da eski hallerine geri dönerler. Bazı türler kendilerini bir futbol topu kadar şişirebilir. Diğerleri ise çakıl taşı gibi görünmek için su fışkırtır. Ama denizhıyarının en büyük numarası midelerini kıçlarından dışarı çıkarıp etrafındaki suyu toksik bir çorba ile kaplamalarıdır. Bu hamle, küçük bir akvaryumdaki tüm balıkları yok edebilir, tabi hıyarın kendisi de Bazı türler daha karmaşıktır ve arkalarından Cuvier tubülü denen yapışkan iplikler çıkarırlar.

Bu iplikler o kadar yapışkandır ki aç bir yengeci bile saatlerce bağlayabilir. Pasifik’teki Palau Adası’nda yaşayanlar hıyarların tubüllerini sağar ve ayaklarını bu iplikle sıkıca bağlayıp resif ayakkabılar yaparlar. Ayrıca yaraları kapamak için steril sargı beni yapımında kullanılırlar. Midesi, yumurtalıkları ya da tubülü için avlanan denizhıyarı hayret verici bir şekilde bu organların’ birkaç ay içinde tekrar üretebilir. Trepang ya da bechedemer olarak bilinen kurutulmuş denizhıyarı Asya’da lezzetli bir yiyecek olarak görülür ve afrodizyak ve ağrı kesici nitelikleriyle bilinir. Küresel denizhıyarı pazarı 3,5 milyar dolar seviyelerine gelmiştir ki bu da bazı türler üzerinde baskı yaratıyor. Denizhıyarı çiftlikleri ve özel deniz “çiftlikleri” kuruluyor.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir