Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

İnsanla farenin tarihi birbirlerinden ayrı düşünülemez. 1 Esas Mus, kuzey Hindistan’ın eteklerinde milyonlarca yıl mutlu bir şekil-de yaşadı. Fakat avcı-toplayıcı atalarımız 10.000 yıl önce Mezopotamya’da tarıma geçince farelerin de yaşam tarzında büyük bir dönüşüm ya-şandı. Kalıcı evler ve tahıl ambarları, farkında olmadan küçük, hızlı ve becerikli fareler için hem yeteri kadar yiyecek hem de barınak sağlamıştır. Fareler için bundan fazlasına gerek yoktu. “Fare” isminin kendisi (kökü Latince ınus, Ytıııarıca mys) Sanskritçe kök mush’tan gelir. Sözcük hem “fare” hem de “çalmak” anlamına gelir. insanlık  tarihten sonra nereye giderse gitsin fareleri beraberinde götürmüş ve bu küçük hırsız bize yoldaşlık etmiştir.

Sonuç olarak, ev faresi insanın yerleşik olarak bulunduğu her yerde vardır. Elbette insanın olmadığı yerlerde de fare vardır. Fare bütün kıtalar da yaşar. 5200 metreye kadar yaşayabilir, kuzeyde Bering Denizi, güneyde Antarktik-altı adalarda bile bulunabilir. Kömür madenlerinde, etlerin tutulduğu derin dondurucularda, yer altındaki demir yolu tünellerinde yaşayabilirler. Bunun bir nedeni, tohum, kök, böcek, larva, yiyecek kırıntısı gibi neredeyse her besinle beslenebilmeleridir. Su içmeleri gerektiğindeyse nem emmeleri ya da sadece ter bile yeterlidir. Ancak, esas başarıları kendilerini içinde bulundukları ortama derhal adapte ede-bilmeleridir. Çoğu hayvan yavaş değişir. Fareleri yeni bir yere bıraktığı hayatta kalmakla kalmaz büyüyüp yayılmayı bile başarır. Olağanüstü doğurganlıklarının da bu performansta payı vardır.

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fareler dört haftalıkken cinsel olgunluğa erişirler. Bir fare çifti senede 500 tane döl üretebilir. Bu rekabetçi bir iştir ve dişi fareler cinsel ilişki açısın-dan aşırı serbesttir. Hemen hemen her erkekle çiftleşirler. Penis ne kadar büyükse, çiftleşme ne kadar uzun ve ne kadar sıksa, son olarak erkek ne kadar çok boşalıyorsa gebeliğin gerçekleşmesi o kadar yüksek ihtimaldir. Fare yavrularının dörtte birinin birden fazla babası vardır. Bu strateji sadece genetik çeşitlilik sağlamakla kalmıyor aynı zamanda yeni bir erkek eşin diğerinin yavrularını yemesini de engelliyor. Hatta bazı aşırı örneklerde görülmüştür ki dişi fare, yavrusunun yenmesini engellemek için onu tekrar karnına bile almaktadır. Fare cinselliği romantik yani olmadan olmaz.

Erkek fareler hem dişileri cezbetmek için hemde bizzat cinsel ilişki esnasında, bizim duyabileceğimiz ses eşiğinin ötesinde karmaşık şarkılar söyler. Yavaşladığında söyledikleri şarkı eş güdümden yoksun bir Clangers şovundaki şarkılara benzer. Bu iletişimin büyük kısmı, azar azar her yere bırakılan idrar aracılığıyla sağlanır. Yaş, cinsiyet, sağlık ve cinsel durum gibi tüm özellik bir farenin “imzası” diyebileceğimiz idrarında saklıdır. Erkek kokusu bölgeyi belirlemek amacıyla kullanılır, dişi kokusu ise yumurtlamayla ilgilidir yani bir çeşit fare işi “cilvelidir.” Farelerin nane şekerini sevmemelerinin bir nedeni de budur çünkü onların iletişim ağını bozmaktadır.

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Fare Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri

Peki bizim bu ilişkiden ne çıkarımız var? Ev fareleri genetik araştırmalarda kullanılan kobay hayvanların yüzde 98’ini oluşturuyor Şaşırtıcı bir şekilde bu hayvanların çoğu, Massachusertsli bir öğretmen ve “havalı fare” yetiştiricisi olan Abbie Lathrop’un laboratuvara 1921’de sattığı iki fareden (C57BL/6 ve L/10) üremiştir. Ayrıca fare, etobur yırtıcıların çoğu zaman yedikleri bir hayvandır. Bu çok iyi bir şey çünkü eğer fareler olmasaydı bu hayvanlar bizim çiftlik hayvanlarımızı yemek zorunda kalacakti. Bu küçük hırsızlar olmasaydı antik Mısırlılar kediyi kolay kolay evcilleştiremezdi.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir