Fener Balığı Hakkında Bilgi Ve Özellikleri

Fener Balığı Hakkında Bilgi Ve Özellikleri

fener balığı hakkında bilgifener balığı hakkında bilgi

fener balığı hakkında bilgi

Şüphesiz, hayat hiçbir yerde, derindeniz fener balığında ki kadar iç karartıcı değildir. Sonsuz bir karanlık içinde 3 kilometre aşağıda, kırılgan kemikleri] oluşturduğu kasvetli, hareketsiz bir lamba, körelmiş kaslar ve sadece parıldayan bakterilerin eşlik ettiği kağıt inceliğinde kara bir deri. öyle bir ömür ki tüm zamanını bekleyerek, kimi zaman aylarca bekleyerek tüketirsin; simsiyah kasvetin içinden geçecek herhangi bir canlının ilgisini çekmeyi istersin; onu, büyük ve derin ağzına sürüklenecek  mesafeye getirecek kadar uzun süre yakınında tutmayı başarma umuduyla, tependeki ışığı yakıp yakıp söndürerek, bir ömür geçirirsin… “Fener balığı” sözcüğü, avlarının dikkatini, uzun, esnek ve genellikle kafanın tam ortasından çıkan bir uzantı aracılığıyla çeken, yaklaşık 300 ayrı tür için kullanılmaktadır – bunlar arasında deniz kurbağaları, kurbağa balıkları, yarasa balıkları ve keler balıkları yer alır.

Oltaya benzeyen bu uzantının ucunda, tıpkı bir kurtçuk gibi asılı duran, esca adı verilen (Latince besin anlamına gelir), canlı bir yemi taklit edercesine hareket ettirilebilen bir yapı bulunur. Derin deniz fener balıklarında esca, üzerinde yaşayan bakterilerin denetlediği kimyasal bir tepkime sayesinde ışık saçar. Elde ettiği bu ışığa karşılık hayvan, bakterilere besin sağlar. Escaların şekli, değişik fener balığı türlerinde farklılık gösterir. Önceleri bu şekil farklılığının, değişik türdeki avları çekmeye yaradığı düşünülürdü, oysa artık tüm fener balıklarının benzer şekilde beslendiklerine inanılıyor. Belki de kafanın üzerinden dışarı uzanan büyük, kıvrımlı, parlak bir çubuğa sahip olmak, bir tür çiftleşme gösterisidir. Derindeniz fenerbalıkları, yeryüzünün en çirkin ve tuhaf görünümlü yaratıklarıdır. Kendilerinden iki kat büyük avları dahi sindirebilecek  kadar elastik bir mideleri vardır (hatta ışıklı balıkları yuttukları durumlar için ışık geçirmez bir iç örtüye sahiptirler). Avlarının dışarı kaçmasını engellemek için ağızlarında ve gırtlaklarında, birer set arkaya kıvrılmış diş bulunur. Dişi Fenerli olta balığı  siyah yumru biçimindeki gövdesinden uzanan titrek ışıklı bir çift tuzakla, flüoresan köklü bir sebzeye benzer; bunlar, hayvanın tepesinde fantastik bir ağaç dalı gibi yükselen iki parıltılı zokadır. Latince ismi “ağ ile avlanan ağaç şekilli kurbağa” anlamına gelir.

Tüylü deniz şeytanının dev dikenli yüzgeçlerinin yıpranmış bir görüntüsü vardır, vücudu hiç de sevimli olmayan solgun tüylerle kaplıdır ve feneri, aşınmış bir meyan kökü sapma benzer. Balık dünyasının en hassas yanal çizgileri bu hayvanlarda bulunur; en ufak bir hareket, ağzının açılıp kapanmasını tetikler. Dev oltalıbalık baş aşağı yüzerek fenerini deniz tabanında sürükler. Deniz şeytanının  ya da tüylü çeneli kese ağız olta balıkçıları gibi öne doğru fırlattığı fenerinin ucunda parıltılı üç kanca bulunur. Mucize balığı ağzının tavanından sarkan fener ise, flüoresan lambalı bir çift bademciği andırır. Erkek derindeniz fenerbalığı dişiden çok daha küçüktür ve fenersizdir. Avlanmakla değil çiftleşmekle ilgilenir.

Uygun bir dişi bulmak için kocaman gözlerini, dişinin feromonlarını koklayabilmek için de devasa burun deliklerini kullanır. Onu bulduğu an, dişleriyle gövdesini kavrar ve ortadan kaybolmaya başlar. Pullar, kemikler, kan damarları, her şey dişininkilerle kaynaşır. Birkaç haftanın sonunda, erkekten geriye kalan, dişinin iki yanında sallanan ve hala sperm üretmeye devam eden testisleridir. Gövdesinin yan kısımlannda sekiz testisin birden asılı durduğu dişilere rastlanmıştır. Bazı türler, bir dişi bulmayı başaramadıkları durumda kendileri dişiye dönüşür ve devasa boyutlara ulaşır.

Dişisinden yaklaşık 10 kat küçük olan erkek derin deniz fener balığı bilinen en ufak omurgalı olup (en büyüğü) yaklaşık yarım cm boyundadır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir