Fok Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Fok Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sevimli görünüşlerine aldanmayın. Fokların en yakın akrabası ayılardır ve en az onlar kadar vahşilerdir. Su üstünde boş bir derisi görürseniz etrafta bir leopar fokunun olduğundan emin olabilirsiniz. Fok, talihsiz kuşun derisinden kurtulabilmek için sağa sola vahşice sallar ve sonra da çıplak cesedi mideye indirir. Sevdiklerine karşı da bu kadar kötü davranabilirler. Eşinden altı kat daha büyük olan erkek güney deniz fili çiftleşme sırasında duruma göre dişinin üstüne çıkar ve kazara devasa çeneleriyle dişinin kafatasını kırar. Dişi Hawaii fokunun kızışması demek “toplu halde saldırıya uğramak” demek. Aslında bu ifade, azmış erkek çetesi tarafından öldüresiye hırpalanmanın bilimsel ve nazik bir ifadesidir. Türleri yok ol-maktan kurtarmak için erkeklere libido-bastırma ilaçları verilmektedir.

Fok Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Fok Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

 

Deniz filleri ve yakın akrabaları olan deniz aslanlarının da ise bu erkek saldırganlığının yanında bir de devasa cüsse meselesi vardır. Erkek ne kadar büyük ve saldırgan olursa dölleme şansı o kadar artmakta ve o kadar çok dişi hizmetine koşmaktadır. Tek bir erkeğin elli dişilik bir haremi olabilir hatta bazı haremlerin otuz erkeğe karşılık bin dişiden oluştuğu bile görülmüştür. Erkeklerin en popüler beşi yani “kumsalın efendileri” en çok çiftleşme hakkına sahip olmaktadır. Erkekler arası şiddet çoğunlukla sadece gürültüden ibarettir, hayvanlar yüksek sesle hırlar ve birbirlerini tokatlar. Ama gerçek bir kavga çıktıdığın da,  hem kavga edenler hem de masum seyirciler için son derece kanlı bir sahne ortaya çıkabilir. Dişiler yardım etmez.

Onlar da, erkekler çiftleşme anında kendilerine sokulduğunda benzer sesler çıkarır. Bu başıbozuk kavganın sonunda yavrular analarından koparılır ve ya ezerek öldürülür ya da dışarı fırlatılır. Bu kavgalar yüzünden tek bir mevsimde koloninin üçte ikisi kaybedilir. Bu sebepten fokların sütü tüm memeliler arasında en yağlı olanıdır çünkü yavrunun hızlı büyümesinin sağlanması gerekir. Zaten sütten çok pudinge benzer, yağ bakımından kremadan yüzde 60 daha zengindir. Beklendiği üzere yavrular günde birkaç kilo alıp birkaç hafta içinde sütten kesilirler. Fokun esas güçlü olduğu yer denizdir. Suda avlanan bir fok karadaki aslandan iki kat daha verimlidir. Deniz filleri suyun altında iki saat kalabilir ve bir buçuk kilometre derine inebilir. “Vurgun” riskinden kaçınabilmek için ciğerlerindeki tüm havayı boşaltırlar, suyun altındayken damarlarında emilmiş olan oksijeni kullanırlar.

Vücutlarında çoğu memelinin iki katı kadar kan vardır, daldıklarında kalp atışları dakikada doksandan dörde kadar düşer, bir anlamda dibe vurur. Bazıları daha iyi batabilmek için taş bile yutar. Dahası fokun gözleri deniz altında bulanık görmez. Diğer memelilerin su altında bulanık görmelerinin nedeni dış merceğin (kornea) su yüzünden işlevsiz hale gelmesidir. Şeffaf cam mermeri banyo yaparken düşürmeniz halinde kaybetmemizin nedeni de budur. Foklar, resme odaklanan devasa küresel iç mercekleri ve ışığı kontrol edebilme konusunda aşırı derecede uyumlu irisleri sayesinde bu sorunun üstesinden gelir. Bu, büyük gözlerine çekicilik katmakla kalmaz, aynı zamanda parlak gün ışığında ya da loş okyanus derinliklerinde avlanma olanağı da sunar.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir