Karınca Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Karınca Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Karınca Hakkında Bilgi ve Özellikleri.

Karınca Hakkında Bilgi ve Özellikleri.

Karıncalar kafa karıştırır. Dörtte üçünün yaşadığı ormanlık alanlarda, her bir metrekarede 800’ü, her bir kilometrekarede ise 2,4 milyarı bir araya gelir; bu rakam, civardaki tüm memelilerin, kuşların, sürüngenlerin ve iki yaşamlıların toplamının dört katıdır. Ayrı ayrı isimlendirilmiş 12.000 karınca türünün her biri, farklı bir şekle ve boyuta sahiptir: Söz-gelimi en küçük boyuta sahip türün tüm bir kolonisi, en büyüğünün beyin kafesinde sorunsuzca yaşayabilir. Arılar ve termitler de olduğu gibi, bu hayvanların başarısı da sosyal örgütlenmelerinden kaynaklanır, öte yandan karıncalarda azıcık da olsa sevimli bulunabilecek hiçbir özellik yoktur: Böcek dünyasının saldırı birliği olan insafsız fakat bir o kadar yetkin kolonileri, tek bir “süper-organizma” gibi hareket eder.

Bir karınca kolonisindeki tüm süreçler, kimyasalların kontrolü altın-dadır. Bazı türlerde bu kontrol, mümkün olan en doğrudan biçimde gerçekleştirilir: Dişi çiftleşmeye hazır olduğunda yüksek bir noktaya tırmanır, gövdesinin arka kısmını havaya çevirir ve sınırları içindeki tüm erkeklerin ateşini körükleyecek bir aşk feromonu salgılar.

Karınca tüm erkeklerin ateşini körükleyecek bir aşk feromonu salgılar. Karınca türleri değişik şekillerde çiftleşebilir. Havada yerde yada kraliçenin etrafının aşk sarhoşu erkeklerle çevrildiğini bir çiftleşme balosunda feromonlar aşk iksiri olarak etki gösterdikleri gibi hava akını sirenleri gibi de işler. Koloni tehlike altına girdiğinde bir çok tür ağızlarındaki bir bezden feromon salgılar bu madde işçi karıncalardan bazılarının larvaları  kayıp  yer altına sığınmalarını, ötekilerin de çene kemikleri açık şekilde ısırmaya ve can yakmaya hazır beklemelerini sağlar. Brunei karıncaları, tehdit altında hissettiklerinde kendi kafaların’ patlatan, böylece etrafa, istilacıların yavaşlamasını sağlayacak yapışkan bir karışım saçan muhafızlara sahiplerdir.Karınca Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Türler arası savaş oldukça yaygındır; akıncılar rehineleri kendi kolonilerine götürerek burada onları tutsak eder. Bazı türler bu durumu kendi lehlerine kullanır: Söz gelimi türünün kraliçesi, tıpkı minyatür bir Truva Atı gibi, kendisini rakip türün yuvasına sürüklemelerine izin verir, ardından kraliçenin kafasını ısırarak koparır ve kendi yumurtalarını bırakmaya başlar. Ev sahibi hemencecik yeni kraliçeye sadakat göstermeye başlar. Bazı türler canlı hayvan yetiştiriciliği yapar. Afitlerin ürettiği tatlı öz-suyu toplarlar, bunun karşılığında onları diğer yırtıcılardan korurlar. Karıncalar antenlerini kullanarak afitlerin karın bölgesini hafifçe Okşar, salgılanan öz suyu “sağarlar”. Öte yandan, 200’ün üzerinde karınca türü, besin “biçmek” için mantar “eken” arazi çiftçi-sidir. Bitkiyi beslemek için çürümüş yapraklardan harç yapar, kendi dışkılarıyla gübreler, budar ve hatta bitkiyi parazitlerden uzak tutacak güçlü bakterilerle tütsülerler.

Fakat tüm bu büyüleyici sanayileri ve uyum yetisi yüksek canlılıklarına rağmen karıncaların işleri her zaman yolunda gitmez. Güney Amerika’da yaşayan mermi karınca, mantarın kendilerini değil, kendilerinin mantar beslediğini geç fark eden türlerdendir. Cordyceps türü mantarın sporları, karıncanın vücudu içinde faaliyetine devam eder ve hayvanın düzenli hayatını altüst eden “baskılayıcı” bir feromon salgılar. Kafası karışmış ve sersemlemiş haldeki karınca, kendini bir anda uzun bir bitki sapının tepesine tırmanmış ve çenesiyle oraya kenetlenmiş vaziyette bulur. Hedefe ulaştığında, mantarın gövdesi karıncanın beyninden bir diken gibi fışkırır ve aşağıda hiçbir şeyden şüphelenmeden çalışıp didinen kardeşlerinin üzerine sporlarını püskürtür.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir