Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Kelebekler ve güveler, kın kanatlılardan sonra en kalabalık haşere ailesi olup tanımlanmış 200.000 türe sahiptir. Güneşin ve yazın avareliğini de beraberlerinde getiren kelebekler daha popüler olmakla birlikte, Lepidoptera’nın yüzde 80’i aslında güvelerden (gece kelebekleri) oluşur. Bunun bir nedeni hava sıcaklığıdır: Kelebekler aslında, çiçek nektarıyla ateşlenen yüksek performanslı çiftleşme makinelerine ya da güve aile gazinosuna giden bir Formula 1 aracına benzetilebilir. Kelebekler, vücut sıcaklıkları 30°C’nin altına düştüğünde uçamaz hatta hareket edemeyecek hale gelir ya da ölür. Britanya gibi kuzey ülkelerinde kelebek türlerinin nispeten az sayıda olmasının nedeni budur; burada sadece 59 yerli tür bulunmakta olup, bunlardan Red Admiral ve Painted Lady, her yıl Akdeniz havzası boyunca göç eder.

Kıta Avrupasında kelebek türlerinin sayısı 400’ü aşarken, tropikal Kosta Rika’da 560 tür vardır. Çok daha dayanıklı olan güveler, genellikle geceleri ortaya çıkar. Vücutları, ısıyı emmek yerine muhafaza etmek üzere tasarlanmış olduğundan, daha yağlı ve kıllarla kaplıdır. Kanatlarını, gündüz kelebeklerinin yaptığı gibi sırt bölgesinin üzerinde katlı vaziyette değil, iki yana uzanmış şekilde tutarlar. Güveleri kelebeklerden ayıran diğer bir nokta antenleridir: Gündüz kelebekleri, uçlarında birer yumru bulunan çubuk şeklinde pürüzsüz bir çift antene sahiptir, gece kelebeklerinin ki ise tüylüdür. Bu farklılık da kısmen gece/gündüz ayrımına bağlıdır: Antenler, tıpkı bizim iç kulağımız gibi, mekansal yönelim sensörleri olarak işlev görür ve hayvan uçtuğunda ya da havada asılı kaldığında savrul-mamalarını sağlar.

Bir güvenin antenlerini kesecek olsanız, hayvan derhal ya bir duvara çarpar ya da yere kapaklanır. Görme yetisi kelebekler için önemlidir fakat bizim bildiğimiz anlamda değil. Kusursuz görünüşlerine rağmen ileri derecede miyop olan kelebekler, mesafeyi algılayamazlar. Bu bir tür evrimsel değiş tokuştur: Çünkü keskin bir görüşe sahip olmamakla birlikte, hem yatay, hem dikey açılardan neredeyse 360 dereceyi seçebilir, böylece avcılardan kaçmayı başarabilirler. Kanatlarındaki çarpıcı şekiller, erkekleri etkilemekten ziyade karnı aç kuşları korkutup uzaklaştırmak içindir. Dişileri gerçekten harekete geçiren, erkeğin kanatlarındaki renk değiştiren pullardır. Tipik “göz beneği” motifi şeklinde düzenlenmiş bu pullar, UV ışınlarını yansıtacak şekilde kabarık şeritler halinde uzanırlar hayvan kanat çırptığı anda, yakın mesafeden UV stro-boskop etkisi yaratır.

Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Kelebek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sert bir feromon rüzgarının eşlik ettiği bu hareket, dişiyi kelimenin tam anlamıyla büyüten Güveler, muhtelif nedenlerden dolayı, koklama ve işitmeye karşı daha fazla hassasiyet gösterir: Olası bir eşin kokusu 11 km öteden alınabilir. Basit fakat etkin yapılı kulaklara sahiplerdir; bazı kaplan güve türleri kulaklarını, yarasaların avlanırken kullandıkları ultrasonik sesleri yakalayacak şekilde ayarlar ve kanatlarını kullanarak frekans bozucu bir etki yaratır. Her iki grubun da, dişileri çekmek üzere feromonlar salgılayan ve tür üyelerinin birbirlerini tanımalarına yardımcı olan koku pulları vardır. Söz gelimi çok gözlü mavi kelebek güçlü bir çikolata kokusu yayar; Keçi güvesi, keçi gibi kokar.

Birçok güve türü daha büyük hayvanların gözyaşlarıyla beslenir. Gözyaşları, su, tuz ve proteinden oluşan şaşırtıcı derecede besleyici bir besi yeridir – tıpkı, kelebeklerin çok sevdiği terimiz gibi. Mabra 1 elantophila gibi bazı türler fillerden azar azar ve güç bela aşırdıklarıyla yaşarken, Madagaskar’da bulunan Hemiceratoides hieroglyphica gibi büyük ve sinsi olanlar da vardır. Bunlar, kanca ve çengellerle kaplı zıpkın şeklindeki hortumlarını uyumakta olan kuşların göz kapaklarının altına sokar.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir