Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Beş keseli sansar türü de “keseli kediler” olarak bilinir ama kedigiller-le yakın bir akrabalıkları yoktur. Aslında görünüşleri de benzemez. Burunları daha uzundur, kediden çok firavun faresi ya da gelinciğe benzer. Bunun yanında benekli bir ciltleri ve uzun çallınsı kuyrukları vardır. Aile isimleri Dasyurushır ve “kıllı kuyruk” demektir. Ancak, keseliler ;Memili& kedi şekilliler alanındaki boşluğu doldururlar. Yalnız ve gece avlanırlar. Küçük cüsselerine göre, en yakın akrabaları efsane Tazmanya canavarı dışında başka hiçbir hayvanda görülemeyecek kadar güçlü bir ısırıkları vardır.

Eşler çiftleşirken bile bir-birlerini bu ölümcül ısırıkla ısırabilirler. Dişi kuzey keseli sansarlannın hepsi kış mevsiminin aynı döneminde kimin Bu da çiftleşebildiği kadar dişiyle çiftleşmek isteyen erkekler için bir nevi her şey serbest ortamı oluşturur. Erkek, ustura gibi keskin çenesiyle dişinin ense-sine yapışır ve ortalama bir çiftleşme süreci boyunca yani yaklaşık üç saat tepesinde Biraz kalır. Bu süre bazen yirmi dört saate kadar daha büyük olanlar analarmın sırtına uzar. Süreç uzundur çünkü hayvan bir seferde çıkar. yeteri kadar sperm üretemez bu yüzden dişiyi gebe bırakabilmesi için sürekli boşalmak zorundadır.

Dişiler sayısız 4- lık ve ısırık eşliğinde, gözleri kapalı bir vaziyette baharı düşleyerek çömelir. Ancak, dişiler çiftleşme sürecinden genelde zarar görür hatta kimisi ölür ya da erkek tarafından kısmen yenir. En azından kuzey keseli sansarı örneğinde dişiler en azından kendilerine ait olanı geri alabilir. Erkekler bu kızgın çiftleşme sürecinden genelde sağlam çıkmaz. Kilo kaybeder, kansızlık baş gösterir, erbezi torbaları büzülür, kürkleri düşer ve bitlenirler. Bir iki hafta içinde ölür ve genleri pahasına şehit düşerler. Böylelikle yiyecek üzerindeki rekabet azalmış olur ve hem dişilerin hem de yavrularının hayatta kalma şansları artmış olur.

Bunun yanında bir sonraki mevsimde ensest ilişkilerin ortaya çıkma riskini de ortadan kaldırır. Kuzey keseli saman beş türün en küçüğüdür. Gine domuzundan çok daha büyük olmasa da müthiş derecede korkusuzdur. Sıçan, yılan, kertenkele dahil yollarına çıkan hemen her canlıya saldırabilirler. An-cak, bu gruba zehirli dev kara kurbağası da dahildir. İki hayvanın yaşam alanları kesişir ve keseli sansar tehlikenin farkına varmadan kurbağayı yemeye çalışır. Keseli sansar nüfusu o kadar düştü ki türü korumak isteyenler ve Avustralya’nın Kuzey Bölge-sinde yaşayan yerel Aborijin grupları hayvanı dev kara kurbağasının olmadığı adalara taşımakta ve korumaya çalışmaktadır. Tüm Avustralya türleri tehdit altında, bunda hem yırtıcıların hem de türün uyum konusundaki eksiklerinin payı var.

Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Keseli Sansar Nedir? Özellikleri

Doğu keseli sansarı üzerinde yapılan yakın tarihli bir test, bize hayvanın tilkiyle ineğin sesi arasındaki farkı ayırt edemediğini göstermiş-tir. Bu tür artık sadece Tazmanya’da bulunuyor. Bir seferde otuz yavru birden doğursa da bunlardan sadece ilk altısı meme bulup hayatta kalabiliyor. Avustralya ana karasının en büyük etoburu olan benekli kuyruklu keseli kedi ya da diğer adıyla kaplan keseli kedi de tehlike altındaki türler listesine eklendi. Nüfusu binin altında. Türe özgü “intihar geni” hayvana komünün gübre yığınlarını çalı yollarının tam ortasına biriktirtmektedir. Sidney’deki Avustralya Müzesi’nin müdürü Michael Archer 2001 yılında keseli sansar türünün yok olmasını engellemek için bir fikir ortaya attı ve insanların evcil hayvan olarak onları evlerine almasını istedi: “Kedi ya da köpek seveceğinize keseli sansar sevin!”

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir