Koala Nedir? Hakkında Bilgi

Koala Nedir? Hakkında Bilgi

Koala Nedir, Hakkında Bilgi

Koala Nedir, Hakkında Bilgi

Pek çok memeli, kendi dışkısını ya da yavrusunun kini yer ama sadece koalalar yavruların’ bununla besler. Ana, “lapa” adı verilen bir çorba hazırlar ve dört aylık yavrular bu çorbayı höpürdete hopürdete içer, böylece önemli mikroorganizmaları mideye indirir ve nazik sindirim sistemlerini yetişkinliklerinde sindirmeleri gereken zorlu besinler, özellikle besinlerinin büyük kısmını okaliptüs yapraklarına karşı hazırlamış olurlar otobur, okaliptüsün yanına hile yaklaşımı. Yaprakların yüzde 50’si su ve pis kokulu toksinlerden oluşmaktadır. Ancak, koalanın sindirim sistemi bu besin sindirebilir.

Koalalar Avustralya’da bulunanan 600 okaliptüs türünden sadece 30’lyla beslenir. Kokusuna bakarak bitkinin yaşını bi-le tahmin edebilirler. Bir okaliptüsün, koalanın yemeği olabilmesi için ya-şının on iki ile on sekiz ay arasında olması gerekir. On iki aydan küçük bitkilerin neredeyse hiçbir besin değeri yoktur; on sekiz aydan büyük olanlar-da ise zehirli prusik asit bulunur. İşin olumlu tarafı, yapraklardaki nem sa-yesinde koala neredeyse hiç su içmek zorunda değildir.

Ama okaliptüsün besin değeri o kadar düşüktür ki hayvan günde yirmi saatini miskinler uyuyarak geçirir. Bu belki de oransal olarak bütün memeliler arasındaki en küçük bey-ne sahip olmalarının da nedenidir. Beyin enerji tüketir. Koalanın beyni kafatası boşluğunun sadece yarısını doldurur. Beyin sanki kafa boşluğu içinde yüzmektedir. Çiftleşme bile bu hayvanları uyuyacaktan alıkoyamaz. Çiftleşme son derece sıradandır ve biraz sağlam bir dalın üstünde gerçekleşe-bilir. Erkek arkadan yaklaşır, dişinin ensesini ısırır, ve yirmi saniye bit-tikten sonra boşalma içinde çatallaşmış penisiyle dişinin içinde kırk defa gider gelir. Gidiş gelişler (erkek her iki vajinaya da aynı anda boşalır) yaklaşık
“Koala” Dharuk dilinde “susuz” demektir. Sidney ve Botany Körfezinde yaşayan Dharukların soyu çoktan tükendi. “Bumerang”, “dingo”, “valabi” gibi sözcüklerin hepsi Dharuk dilinden gelmedir.

otuz saniye sürer. Bu baştan savma davranış, tutsak edilen dişi koalalarda görülen gizemli lezbiyenlik eğiliminin nedeni olabilir. Beş dişiden oluşan oyun grupları hayli yaygındır ve bunlarda eşcinsellik oranı heteroseksüellik oranının üç katıdır. Aynı zamanda eşcinsel ilişkiler iki kat daha uzun sürmektedir, Ancak, vahşi lezbiyen cinselliği, tüm dişi koalaların dörtte üçünü etkileyen ve cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir hastalık olan klamidya hastalığının yayılmasına ortam yaratmaktadır.

Islak kıç” olarak da bilinen bu hastalık dişilerin kötü kokmasına ve kısır kalmalarına yol açar. Vahşi koalalar günümüzde resmen “düşük risk ile yakın tehdit altında” sınıflandırılmaktadır. Abc rijin halklar yakın zamana kadar bu hayvanları yiyordu ama soylarmın tehdit altında Olduğu ilan edildiğinden bu yana av-lannıayı bıraktılar. Nüfuslarmın Avrupalılar geldiğinde 10 milyon olduğu tahmin ediliyor. Başlarına gelen en kötü şey kürk ticaretiydi.

1927’de yasaklanana kadar her yıl milyonlarca deri yurtdışına ihraç ediliyordu. Bugün, sahip oldukları kutsallık niteliğine rağmen nüfusları 100.0001e ka-dar düşmüş durumda. Çalılık arazilerdeçıkan yangınlar ve araç trafiği bugün en büyük tehdit durumunda. Avustralya Koala Vakfı, koalaların doğal yaşam alanlarının yüzde 80’inin yok edildiğini tahmin ediyor.

Koalanın bilimsel adı Phascolarctos cinereus, “kül rengi keseli ayı” anlamına geliyor ama koalalar ne ayıdır ne de keseliler sınıfına aittir. Onlar vombatların yakın akrabalarıdır. Parmak izleri neredeyse insanınki gibidir. Tüm primatların parmak uçları tırmanmalarına yardım edecek şekilde serttir. Ama keseliler primatlar-dan 125 milyon yıl önce yani koalalar henüz evrimleşme den önce ayrılmışlardır. Birbirlerinden bağımsız şekilde gelişen iki farklı yolun aynı işi yapmak üzere aynı nitelikleri geliştirmiş olması “daralan evrimin” güzel bir örneğidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir