Köpek Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Köpek Balığı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Köpek balığı

Köpek balığı

Yüze aşkın köpek balığı türünden sadece biri insana saldırır. 2005,te dünya çapında sadece elli sekiz tane köpek balığı saldırısı kaydedilmiş ve sadece dört insan ölmüştür. Eşek arıları sadece Britanya’da her yıl bu kadar insanın ölümüne yol açarken denizanaları Filipinlerde on misli insanı öldürüyor. ABD’de köpekler ve alligatörler köpek balıklarından daha çok insanın ölümüne neden oluyor. Dahası New Yorkta her yıl 1600 insan birbirini ısırıyor. Aslına bakılırsa köpek balıkların bizden korkmak için daha geçerli sebepleri var.

Her yıl en az 70 milyon köpek-balığını, yemek için ya da karaciğerlerinden hemoroit kremi yapmak için öldürüyoruz. Köpek balıkları insanları biraz kemikli bulması ve fokları tercih etmesi mantıksız değil. Köpek balıkları muazzam bir takip etme sistemine sahiptir. Köpek balığı beyninin üçte ikisi koku almaya yoğunlaşmıştır: Milyonda bir oranda kan bulaşmış suyu 500 metre öteden fark edebilir. Köpek balığının avı tespit edebilmesi için ille de kanıyor olması tabi ki şart değil. Balık sürüle-Bir köpek balığını baş aşağı çevirirseniz tehlike anında arkadaşlarını transa geçmiş gibi yaklaşık on beş dakika uyarmak için bir tür kimyasal saltonik hareketsizlik” denen durumda algılar.

Köpek balıkları bu işaretleşerek yüzer. Kimse bunun nedenini bilmiyor. meyi önler ve herhangi bir yaralının olmadığı hatta endişe edilecek bir durum olmadığı anlamına gelen bir kimyasal salgılar. Bir köpek balığı düşük frekanslı sesleri algılayabilmesi demek bir balığın kalp atışını çok uzaklardan duyabilmesi demektir. Dahası bedeninin dört bir yanında bulunan basınca duyarlı algı sistemi uzaktaki ayin ne yöne gittiğini bile algılayabilir. Kafa derisinin hemen altındaki hücreler manyetik alandaki küçük değişiklikleri ve anlık elektrik akımlarını kesin olarak saptamasına olanak tanır. Bunlar köpek balığına sanki bir pusulayla seyahat ediyorcasına kolaylık sağlar, bunun yanında avlanmak için bir araç daha Sağlar. Köpek balıkları bu yetileri sayesinde uzaktaki bir balığın (kumun altına saklanmış olsa bile) kas hareketlerini hissedebilir. Bazı köpek balıklarının orta kulaklarında derinlik ölçer bile bulunur.

Köpek Balığı

Köpek Balığı

Bu karmaşık sistemle donanmış olan köpek balıkları tamamen karanlık ortamlarda bile avlanabilir. Köpek balıkları, gündüz vakti mükemmel görüş kapasitesine sahiptir ama geceleri avlanmayı tercih etmeleri yüzünden başlarına büyük dert açılmaktadır. Köpek balıklarının karnında ki bira şişeleri, patates çuvalları, tamtamlar, araba plakaları, tuğla,  hatta tüm bir oklu kirpi bile çıkabilmektedir. Sadece bir kaplan köpek balığının karnından üç palto ve bir yağmurluk, birkaç pantolon, bir çift ayakkabı, bir ehliyet, bir çift boynuz, hiçbir zarar görmemiş on iki ıstakoz ve kısmen sindirilmiş bir kümes dolusu tavuk çıkmıştır. Dişi yakalıklı köpek balığı en uzun hamilelik süresi rekorunu elinde tutuyor, bu köpek balığının hamileliği üç yıldan uzun sürüyor. Doğada-ki en büyük yumurta, devekuşuna değil dişi balina kopekbalığına aittir.

1953’te keşfedilen yumurta 30 cm uzunluğunda 15 cm genişliğindedir. Kalınlığı ise 10 cm’dir. Dişi kum panter köpek balığı ceninleri ana karnında birbirlerini öldürür ve yer. Fakat 1580 yılında ilk kayıtlar tutulmaya başladığından bu yana insana yönelik kaydedilen saldırı sayısı 250’ü geçmez. Bu, Amerikalıların 1996 yılında sadece tuvalette geçirdikleri kaza sayısının yüzde 6’sına denk gelmektedir (43.687). Erkek köpekbalıklarının penisi yoktur. Bu durum muhtemelen pek çok şeyi açıklıyor.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir