Köstebek Hakkında Bilgi

Köstebek Hakkında Bilgi

Köstebek Hakkında Bilgi

Köstebek Hakkında Bilgi

Köstebekler kör değildir ama toplu iğne başı büyüklüğündeki gözlerinin tek yapabildiği aydınlıkla karanlığı ayırt edebilmektir. Onları farklı kılan, koklamaktan çok “hissetmek” için kullandıkları burunlarıdır. Yıldız burunlu köstebeğin (Condylura cristata) burnu eşsizdir. Pembe deniz lalesine benzer ama gerçekte yirmi iki parmaklı, tutmayı beceremeyen bir eldir. Köstebek bunu yeraltındaki dünyasının tam olarak manzarasını çıkarabilmek amacıyla kullanır.

Ortalama bir klitorise göre çok daha yoğun sinir uçlarına sahiptir ve diğer memelilerde beynin görmek için kullandığı kapasiteyi aynen kullanır. Bu haliyle bir elden çok göze benzer. Yıldız burunlu köstebeğin iki rekoru daha var.

Tüm memeliler içinde en hızlı tepki veren odur: Ortalama 227 milisaniyede bir böcek larvasının yerini tespit eder, tanır ve yer. “Köstebek sözcüğünü okurken bile daha uzun zaman harcarız. Bir başka deyişle kırmızı ışıkta frene basarken harcadığımız sürenin üçte biri kadar bir sürede bu işlemlerin tamamını yapabilir. Ayrıca tıpkı balonlu sakız şişiren bir çocuk gibi burun deliklerinden kocaman hava kabarcıkları fışkırtarak suyun altında “koku alabilir” ve bunu yapabilen tek memelidir.

Eğer bir köstebek sekiz saat boyunca bir şey yemezse ölür. Avrupa köstebeği (Talpa europaea) esas olarak solucan yer. Köstebeğin yer altında kazdığı tüneller solucanların içine düşmesi için yapılmış tuzaklardır. Günde yaklaşık yüz solucan yemek zorundalar. Uç kısımlarını ısırdıkları solucanları hareketsiz bırakabilir ve bu yolla günde yaklaşık 500 solucanı yer altındaki “kilerlerinde” canlı tutabilirler. Köstebekler suyu da çok tüketir. Bir hendek ya da gölet yakınlarında mutlaka bir tünelleri olur. Yaygın katil° aksine köstebekler bitki kökü ya da diğer sebze türü şeyler yemez.

Eğer solucan kıtlığı varsa bir köstebek günde 45 metrelik yeri tünel açabilir. Bu bir insanın yirmi dakikada dört tonluk toprağı kürekle yaklaşık bin kez bir yerden bir yere atmasına denk bir iştir. Köstebekler gece hayvanı değildir, sadece gündüzleri çok sık görülmezler o kadar. Aslında günde dört saat uyurlar, geriye kalan zamanlarda da dörder saatlik vardiyalarla delicesine yemek yer ve toprak kazarlar.

Yaşam alanlarına çok bağlı ve yalnız bir hayat sürerler. Her hayvanın yaklaşık dört futbol sahası büyüklüğünde bir alanı vardır. Yalnız yaşamlarından yalnızca senede bir kez bahar geldiğinde, o da sadece birkaç saatliğine vazgeçerler, bu süreyi çiftleşmek için değerlendirirler. Bazen yer üstünde çiftleşirler. Köstebekler sahip oldukları kırk dört dişi, yılın geri kalanında diğer köstebekleri kendi yaşam alanlarından uzak tutmak için kullanır. Buna dişiler de dahil.

Dişi köstebeklerin de memeliler içinde kendine has bir özelliği vardır: Bir çift yumurtalık ve testis. İlkbaharda yumurtlarken sonbaharda yaşam alanlarını savunmaları gerektiğinde testosteron salgılarlar. Tabi dişi ile erkek arasında çeşitli farklar var. Erkekler biraz daha büyük, tünel yapış tarzları biraz daha farklıdır.

Dişiler düzensiz bir ağ oluştururken erkekler uzun ve düz çizgiler halinde tünel kazar. Köstebek yuvalar’ olağanüstü derecede kaliteli topraktan yapılır, öyle ki bahçıvanlar bu toprağı tohum gübresi olarak kullanır. Köstebek derisi, 19. yüzyılın ikinci yarısında köstebek avcılara iyi para kazandırıyordu.

Bir yelek yapmak için yaklaşık yüz deri gerekiyordu. Yüzyılın sonunda yılda milyonlarca Britanya köstebeği derisi ABD’ye ihraç ediliyordu.  Bugün Britanya’daki köstebek nüfusunun 35 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 2002’de, Kraliyet köstebek yakalayıcısı görevi, Sandrigham’a Victor Williamson’ın atanmasıyla canlandı.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir