Mors Nedir? (Deniz Aslanı)

Mors Nedir? (Deniz Aslanı)

Deniz Aslanı

Deniz Aslanı

Mors için İngilizce& kullanılan “walrtıs” sözcüğü Flamanca walrostan geliyor olabilir, anlamı “kıyı atı.” Latince adı ise Odobeınıs rosınarııs, yürüyen dişli deniz atı anlamına geliyor. Fakat morsların atlara benze-yen bir tarafları yok. 1-lem uzun hem de yuvarlaklar. Gözle görülebilen bir kulakları yoktur ve kendilerini dişleri üzerinde ileri doğru iterler. lsındıkları zaman renk değiştirir, mat beyazdan pembeye ve kimyon kahverengine dönerler. Güneşlenen morslarla dolu bir kumsal, şekli şemali kaymış sosis topluluğuna benzer. morslar deniz ürünlerini aşırı sever. Kum midyesi, midye, yengeç, karides, salyangoz ve ahtapota bayılırlar. Bir seferde 6000 deniztarağını mideye indirebilirler. Deniztarakları kendilerini kumun altına gömer, bu yüzden morsların öncelikle onları kazıp çıkarması gerekir.

Morslar üzerlerindeki tortuyu palete benzeyen elleriyle fırçalar. Bu iş için neredeyse her zaman sağ ellerini kullanırlar. Solak mors yoktur. Yakın zamana kadar bütün hayvanların iki ellerini de kullanabildiği düşünülürdü ama son çalışmalar bunun böyle olmadığını ortaya koydu. Morsların dışında balinalar, tavuklar ve kara kurbağaları sağ ellerini kullanmaya eğilimliyken kurbağalar ve kertenkeleler sol ellerini kullanır. Yemeklerini saklandıkları yerden çıkarmak için kullandıkları bir diğer yol ise dudak ve dillerini kullanıp yüksek basınçlı hortum yaratmak ve deniz tabanını deyim yerindeyse bombalamaktır.

Sonuçta epey kalın bir kum bulutu ve çöküntüsü oluşur, bu yüzden aylarını tespit edebilmek için küçük gözlerini kullanmaktansa yere uzanır ve kaymaya başlar, bıyıkları yardımıyla aylarını algılamaya çalışırlar. Mors bıyığı 400’den fazla inanılmaz derecede has Morslar, İnuitler için her şeyin sas ve vibrissae (vibratörün Latincesi) adı verilen kıllardan oluşur. Mors iş üstündeyken bu kılları birbirlerinden bağımsız bir şekilde hareket ettirebilir. Morslar hem emer hem de üfleyebilir.

Bir deniz tarağı yakaladıklarında dudaklarının arasında sıkıca tutar ve hayvanın etrafında bir vakum yaratırlar ve dillerini tıpkı bir piston gibi ayın içindeki yumuşak dokuyu çıkarmak için kullanırlar. Başka özel numaraları da var-dır, örneğin martıları alt kısımlarından yakalayıp içlerine çekerler ya da burun delikleri sayesinde fok yavrularının beyinlerini dışarı çıkarabilirler. Bu numara Grönland’daki genç İnuitler tarafından turistleri etkilemek için sık sık kullanılır. Morslanrın emiş gücü, ortalama bir elektrik süpürgesinden üç kat daha fazladır. Bu da neden morsların midelerinin çakıl taşlarıyla dolu olduğunu açıklıyor. Orta çağ tacirleri mors dişlerini, tek boynuzlu at boynuzu diye satıyordu.

Deniz Aslanı

Deniz Aslanı

Bu dişlerin büyümesi hiç bitmez. Büyük bir erkek morsun dişi 90 cm’ye kadar uzayabilir. Morsların çiftleşmesi, Club 18-30* tatillerinin sıfırın altında sıcaklıklarda yaşanan versiyonudur. Dişileri o kışkırtıcı bir şekilde buzun üstünde gezinir. Bu sırada Binlerce öğlinlük et sudaki erkekler şehvet dolu bakışlarla onları izler, tuhaf sesler çıkarır, kıkırdar, kükrer, bağırır ve duruma göre birbirlerinin üstüne yüklenirler.

Club 18-30 tatillerinden farklı olarak, buradaki dişiler sadece bir erkekle çiftleşir. Morslar suyun altında çiftleşir ve oldukça etkileyicidir. Erkeğin penisinde neredeyse dişi uzunluğunda bir kemik bulunur, bu sayede kutup soğuklarında bile çifteleşebilirler.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir