Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

“Oklu kirpinin” ingilizce’deki sözcük anlamı “dikenli domuzdur” (porcupine). Hayvan aslında kemirgendir ve domuz ya da kirpilerle yakın bir akrabalığı yoktur. Hem Eski hem de Yeni Dünyada toplam yirmi beş farklı oklu kirpi türü vardır. Hepsi dikenlidir. Bazı Yeni Dünya tür-leri ağaçlara tırmanabilir, tıpkı örümcek maymunları gibi kuyrukları yardımıyla dallar arasında gezinebilir. Avrupa’da sadece İtalya ve Yunanistan’da yerli türler bulunur. Ingiltere’ye ilkin 1110 yılında I. Henry’y e hediye edilmek üzere sadece bir adet getirilmiştir. Oklu kirpilerle ilgili sorulan en meşhur soru cinsel yaşamlarıyla ilgilidir. Dikenlerden nasıl kurtuldukları en az öneme sahip soru.

Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

Oklu kirpiler çiftleşmeye bacakları açık vaziyette arka ayakları üzerinde yürüyerek başlar, amaçları birbirlerinin genital bölgelerini tahrik etmektir. Havaya girdikten sonra birbirlerinin bellerinin üstüne yüklenmeye başlarlar. Erkek sertleşmiş olan penisiyle dişiyi tepeden tırnağa kadar idrarıyla ıslatır (hayvan idrarını yaklaşık iki metreye kadar fışkırta-bilmektedir) ve yüksek sesle inlemeye başlar. Bu ses biraz farelerin “aşk şarkılarına” benzer. Dişi, erkeğe arkasını döner, kuyruğunu kaldırır ve arkasına dolar. Dişinin alt kısmında diken bulunmaz, aynı şekilde erkeğin de bel kısmında hiç diken olmaz.

Çiftleşmenin esas kısmı sadece bir dakika sürer ama erkek oklu kirpinin gizli bir silahı vardır. Diğer kemirgenler gibi koruyucu derinin içindeki penisi geriye doğru bakmaktadır, sertleştiğinde tıpkı bir çakı gibi ortaya çıkar ve tepe noktasında da kabartılar bulunur. Bunun yanında alt tarafında başka hiçbir hayvanda bulunmayan iki küçük “tırnağı” vardır. Bunlar daha iyi “kavramak” ve zevk vermek için mi var bilemiyoruz. Uzungebelik sürecinin sonunda yavru dünyaya gelir. Diğer kemirgenlerin aksine bu hayvan genelde bir tane yavru doğurur. Doğduğunda gözleri tamamen açıktır ve dikenleri de gelişimini tamamlamış olur ve yirmi dakika içinde kullanıma hazır hale gelir. Hindistan oklu kir isi (Hystrix indica) bu başlangıçtan oldukça mutlu görünür. Hayatları boyunca ayni eşle birlikte olurlar ve hiçbir gebelik şansı olmasa dahi aynı eşle çiftleşmeye devam ederler.

oklu kirpi nedir, hakkında bilgi

oklu kirpi nedir, hakkında bilgi

Bu kemirgenlere has bir davranış değildir, daha çok tekeşliliğe uyum sağlamakla ilgilidir. Eski Dünya oklu kirpilerinin bilimsel adı Yunanca bir sözcük olan ystrix’ten gelir. Kuzey Amerikalı oklu kirpilerininkiyse Latince Eret-hizon dorsatum’dur ve birebir çevirirsek “kışkırtıcı bir sırtım var” demektir. Yaşlı Pliny’nin iddialarının aksine dikenlerini ateşe veremezler ama derinin altındaki küçük dikleştirici kaslar sayesinde dikilmesini sağlayabilirler. Sonra geriye doğru hamleler yapar ve kuyruklarını tehlikeli bir şekilde sallarlar. O kadar ki kaplanlar bile korkar.

Tek bir hayvanda 30.000’den fazla diken bulunabilir ve dökülenlerin yerine yenileri çıkar. Dikenlerin ucunda arka tarafa dönük pullar bulunur. Bunlar dikenin yavaşça ete girmesini sağlar ve eğer diken hayati bir organa saplanmışsa ölümcül olabilir. Dikeni dışarı çıkarırken, yaranın içindeki basıncı dışarıyla dengelemek için önce uç tarafı kesilir ve çıkarılır. Amerikan yerlileri oklu kirpiyi kutsal şeyler tasarlarken kullanmıştır. Arapaho artık bu işe devam etmiyor çünkü tasarım işinden tam anlamıyla anlayan yedi kadının sonuncusu 1930’larda hayatını kaybetti. Dogru ayinsel bilgiler olmaksızın diken işine girmek hayli tehlikeli görülür. Afrika oklu kirilerinin ilgisi, yüksek sesli çalınan tamtamlarla çekip hatta zamanla sese tepki verip oynamayı bile öğrenebilirler. Oklu kirpiler günümüzde Afrika ve İtalya’da hâlâ yenir ve pek çoğuna göre eti domuzdan daha kıtır kıtır ve gevrektir.

Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

Oklu Kirpi Nedir, Hakkında Bilgi

Ayrıca Oklu kirpi, Hystricidae ve Erethizontidae soylarını oluşturan kemiricilerin ortak adı olarak da bilinir. Yaklaşık olarak 60-90 cm boyunda ve 5-16 kg ağırlığındadırlar. Kuyrukları yaklaşık 20-25 cm’dir. Kahverengi, gri veya nadiren de beyaz renktedirler.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir