Ornitorenk Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Ornitorenk Nedir?

Ornitorenk Nedir, Özellikleri Nelerdir

Ornitorenk Nedir, Özellikleri Nelerdir

George Shaw, ornitorenki (Ornithorhynchus anatinus) 1799 yılında ilk kez yazılı olarak tarif etmesi gerektiğinde, ilk olarak Avustralyaldan gönderilen bu hayvanın üzerindeki teyelleri dikkatlice uzun uzun kon-trol etti. O kadar ki pek çok doğa bilimci arkadaşı bu hayvanın bir çeşit şaka olduğunu düşünüyordu. Küçük bir kunduzun bedenine ördek gagası dikilmiş gibi bir görüntüsü vardı. Ayrı bir memeli olarak kabul görmesi otuz yıl aldı. Karnının üstündeki kürkün içine gömülü ve tespit etmesi neredeyse olanaksız meme bezlerinin bu gecikmede katkısı vardı. Fakat esas bomba 1884’te patladı: İskoç embriyolog W. H. Caldwell nihayet bir ornitorenk yuvasını açabilmiş ve şok edici bir haber vermişti: Bu hayvan yumurta bırakan bir memeliydi. Aborijinler bunu yıllardır söylüyordu ama dinleyen yoktu.

 

Ornitorenk o gün bugün çok meşhurdur. Kimilerine göre evrimin küçük bir şakasıdır. Ornitorenk, hala sağda solda karşınıza çıkabilecek popüler bir 19. yüzyıl resminde memelilerin, zamanla alışılınır, kaba ve erken bir prototipi olarak betimlenir. Yumurta bırakan dört türüyle birlikte “tek delikli” monotrem grubuna, yani memelilerin yaşayan en eski grubuna dahil oldukları doğrudur. Fakat sürüngenlerle memeliler arasın-da bir “ara durak” olduklarını söylemek ve ilkel deyip hayvanı küçümsemenin, mobilyasını keresteden kendisi yapan ustayı Ikea’dan alana göre daha “ilkel” olarak tanımlamaktan hiçbir farkı yok.

Ornitorenk, yalıtılmış ortamda kalan bir hayvanın etrafındaki zengin habitat’tan faydalanmak için ona uyum sağlama çabasının mükemmel bir örneğidir. Bir an için onu fırsatçı bir etobur olan Avustralya su samuru olarak düşünelim. Kerevit, karides, balık ve iribaş gibi besinlere neredeyse hiç rekabet olmadan erişim olanağı olsun. Yumurta bırakmak ya da kertenkele gibi yürümek gibi bazı “sürüngenlik” niteliklerini koruyuş çünkü değiştirmesi yönünde hiçbir baskı yok. Bunun yanında muazzam karmaşıklıkta yeni uyum mekanizmaları da geliştiriyor. En dahice olanı “ördek gagasının” ta kendisidir.

Ornitorenk geceleri faal bir hayvandır. Gece beslenir ve gündüzleriyse yuvasıda uyuklar ya da bir kayanın ya da ağaç kökünün altında “takılır.” Koku alma ve görme duyulan işe yaramadığı için gece vakti suyun altında avlanmak zordur. Ornitorenk in bulduğu çözüm memeliler arasında eşsizdir: Balıkların kullandığı bir numarayı Winston Churchill, 1943’te Avustralya ödünç alır ve “burnunu” elek kendisini eğlendirmesi için trikli bir arama apar atma canlı bir ornitorenk göndermesini ister. dönüştürür. Gaga 40.000 sensörle yazık ki “Winston” yolda hayatını kaybeder kaplıdır ve ayın kas hareketleri-ama Churchill hayvanı doldurmuş ve ortamda yarattığı en ufak savaşın sonuna kadar masasında tutmuştur. bir elektrik alanını bile kavra-
dahildir. Bunun yanında 60.000 hareket sensörü vardır, bunlar da hem göz hem de el gibi hareket eder, mekanik ve elektrik veriyi birleştirir ve karanlık su altı dünyasının net bir resmini çizmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanında ikili bir amaca sahip itiş gücü sistemleri vardır.

Tıpkı kunduz gibi kuyruklarında yağ depolanır ama kuyruk, ornitorenk yüzerken itici bir güçten ziyade dümen olarak işe yarar. Gerekli olan tüm güç ön ayakların geniş perdelerinden gelir. Hayvan karaya çıktığında bu deri kanatları katlanıp kaldırılır, böylece pençeler kullanılabilir hale gelir ve tünel kazmakta kullanılır. Suda bir su samuru kadar hızlı olmasının yanında karada da tünel kazma konusunda bir köstebek kadar iddialıdır, sırf bu yüzden bazı erken yerleşimciler hayvana “su köstebeği” demişlerdir. Ördek mi, köstebek mi su samuru mu? Belki de tüm bunlar, özelliklerini başka hayvanlardan ödünç almış bir hayvan gibi betimlenebilecek gerçek anlamda orijinal bir türe işaret ediyor. Gagadan beyne veri akışı ve bu verilerin yorumlanması ornitorenk-in beyin fonksiyonlarının en büyük kısmını oluşturmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir