Örümcekler Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Örümcekler Hakkında Bilgi ve Özellikleri

örümcek hakkında bilgi

örümcek hakkında bilgi

Örümcekler olmasaydı kendimiz icat etmek zorunda kalırdık çünkü onlar olmasaydı her yanımız böcekle dolardı. 18. yüzyılın sonuna kadar örümceklerin kanatsız böcek olduğu düşünülüyordu ama artık kendilerine ait bir sınıfları var: Arachnida. Bilinen 40.000 türün yanında bir o kadarı da isim verilmeyi bekliyor. Örümcekler, evrim geçirmeye başlayan ilk kara canlılarından. Yırtıcı ve bölgesel etobur olarak biliniyorlar. 10.000 tane örümceği kilitli bir odaya koyup bir süre beklerseniz sonunda bir tane şişko örümcek elde edersiniz.

Britanya’daki örümceklerin bir yılda yediği böcek sayısı Britanya nüfusunun çok üstündedir. Yemek derken aslında “içmek” demek istiyoruz çünkü örümcekler aylarını önce çözer ve sıvı hale getirir. Etkileyici bir numara ama sadece örümceklere özgü değil. Örümceklerin en iyi yaptığı şey ağ örmektir. Örümceğin ipeği çelikten beş kat daha sağlam, naylondan otuz kat daha esnektir. O kadar hafiftir ki dünyanın etrafında bir tur atabilecek uzunlukta bir ipliğin ağırlığı ancak bir kalıp sabun kadardır. Protein lifleri ve su damlalarından yapılır.

Protein güçlü olmasını sağlarken suyun yüzey gerilimi esneklik verir. Ama yine de bu-nun nasıl yapılabildiğini bilemiyoruz. Ortalama bir örümcek hayatı boyunca altı buçuk kilometreden fazla ağ örebilir ve biz de bunu toplayıp bir elbise yapabiliriz. Fakat yırtıcı doğaları onları bir çiftlik altında toplamayı zorlaştırıyor. Bu yüzden örümcek ipeğinden imal edilecek paraşütler, kurşun geçirmez yelekler ve yapay tendonlar için genetik mühendisliğin ilerlemesini beklemek zorundayız.

örümcek hakkında bilgi

örümcek hakkında bilgi

Bazı örümcekler ağlarını uçmak için kullanır. “Balonlama” adı verilen bu işlem şöyle yapılır: Önce bir çitin tepesine çıkar, arka taraflarını havaya kaldırır ve ağızlarından uzun bir iplik fışkırtır ve hafif rüzgarın kapmasına izin verirler. Bu sayede inanılmaz mesafeler kat ederler. Beş kilometre yükseklikte bile örümceğe rastlanmıştır. Örümcekler hemen her yerde, yer çekimi kuvvetinin sıfır olduğu yerlerde bile mükemmel ağ yapabilir. Ancak, uyuşturucu verirseniz planları tamamen bozulur. 1995’te NASA tarafından yapılan bir deneyde işin yarısında örümceğe esrar verildi ve örümcek konsantrasyonunu kaybetti. Amfetamin ise da-ha hızlı örmelerini sağlıyor ama verimi düşürüyor. Kafein ise en ters sonucu veriyor.

İşin içine kahve girince tüm iplikler birbirine giriyor. Erkek örümceklerin penisi yoktur. Çiftleşirken, spermlerini özel bir sperm ağı üzerine akıtırlar. Sonra spermi, bu iş için oluşmuş ve “dokunaç (pedipalpus)” adı verilen iki bacağa aktarırlar. Dokunaçlar, dişinin içine girer, dişinin içinde bu bacakların şekline uygun yerlerde kilitlenir ve spermi içeri boşaltır. Bu R2D2’nin ana bilgisayar aracılığıyla güncellenmesine benziyor.

İş bitince bu parçalar kopar. Erkek için dokun-açları dişinin içine sokmak riskli bir iştir, eşi kendisinden yüzlerce kat daha büyük olabilir. Şemsiye örümceği (Tidarren sysiphoides) türünün erkeği, hız kazanıp diğer erkeklerin önüne geçebilmek için dokunaçlarının birini çiğner. Genelde bu işin sonunda ölür ama ölü bedeni spermlerini birkaç saat süreyle rakiplerinden korur. (Lactrodectus hasselti) deyim yerindeyse yenmek için mücadele eder. Dişi tarafından yenmesi dokunacının içeri ilk gireceğinin garantisidir. Örümcekler etrafında koca bir batıl inanç ve korku bulutu varsa da bazı insanlar örümcek yer.

örümcek hakkında bilgi

örümcek hakkında bilgi

Tarantulanın ısırığının sıra dışı etkiler yarattığına inanılıyordu: Sersemleme, istem dışı kasılma, zehri dışarı atmak için durdurulamaz bir dans etme arzusu ve üç günden fazla süren çok şiddetli enerjik bir dans (“Tarantella”). Sonradan anlaşıldı ki bunların nedeni tarantula değil başka bir örümcekmiş.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir