Papağanın Özellikleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Papağanın Özellikleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Papağan Muhabbet sever, Papağanlar belki de dünyanın en meşhur kuşlarıdır. Bir çeşit papağan olan muhabbet kuşu; kedi, köpek ve tavşanla birlikte dünyanın en popüler evcil hayranlarındandır. Neredeyse tüm papağanlar parlak renklidir ve isimleri de renklerini yansıtmaktadır: Gökkuşağı papağanı, kızıl papağan, taçlı papağan, mavi taçlı papağan, sarı tepecikli papağan (kakot), şeftali yüzlü muhabbet kuşu, mavi-sarı muhabbet kuşu. Tüylerinin rengi, tıpkı doğadaki diğer renkler gibi tamamen farklı moleküllerden ileri geliyor. Çoğu papağan yeşildir, erkekleriyle dişilerin rengi neredeyse özdeştir. Ancak, erkek yeşil-kırmızı muhabbet kuşlarının rengi parlak yeşilken, kanatlarının altı kızıldır. Dişilerinin bedeni parlak kırmızı iken göğüsleri mavi kadife rengindedir. Bunlar uzun yıllar farklı türler zannedildi. Yeşil-kırmızı muhabbet kuşları dişinin er-kekten daha renkli olduğu yegane papa paganlar diğer kuş ailelerinden çok erken dönemlerde ayrılan çok eski bir türdür.

En yaşlı papağan fosili 55 milyon yaşındadır ve İngiltere’nin Essex şehrinde, Waltonon the Naze bölgesinde bulunmuştur. papağan türüdür. Diğer kendine özgü papağan türleri ise Yeni Zelanda kökenli iki çeşittir. Birinci-si Kea’dır (Nestor notabilis), diğer adıyla dağ papağanı. Bu papağan bir koyunun arkasını parçalayabilecek ve koyun henüz canlıyken bölüşeceklerini etrafındaki yağı sıyırıp dışarı çıkarabilecek kadar büyük ve güçlüdür. Diğeri ise gece Kakapo’sudur (Strigops habroptilus).

Bu kuş papağanların en ağırıdır ve ailenin uçamayan tek üyesidir. Dün-yanın en küçük papağanı ise turuncu suratlı cüce papağandır (Microp-sitta pusio), boyu 7,5 cm’yi geçmez. En büyüğü olan lacivert ara (Anodorhynchus hyacinthinus) ise 90 cm’den uzundur. Çoğu kuş gagasının sadece bir yarısını oynatabilir ama papağanlar iki yarısını da oynatabilir. Gagaları inanılmaz güçlüdür ve altı santimetre kareye 150 kg basınç uygulayabilir.

Fakat buna karşın papağanların sadece 400 tane tat alma papillaları vardır. Bu, insanınkiyle (insanda 10.000 tane vardır) ya da ineğin kiyle (bilinmeyen bir nedenden ötürü inekte 25.000 tane var-dır) kıyaslandığında son derece küçük bir sayıdır. Ancak, bu sayı bir kuş için oldukça fazla sayılabilir. Papağanlar kuşlar arasında tatlıya il-gi duyan ender yaratıklardandır. Sinek kuşları da tatlıyı sever ama sa-dece kırk elli tane yani papağanın onda biri kadar papillaları vardır. Papağanlar gürültü yapar, ahenksiz çığlık atar, inler ve bağırır.

Çıkardıkları sese “şarkı” demek pek mümkün değildir. Ama antik Romalılar papağanın konuşabildiğini keşfetmiş ve onlara “Selam Caesar” de-meyi öğretmişlerdir. Hindistan’dan ithal edilen papağanlar başlangıçta kölelerden daha pahalıydı ama sonunda o kadar yaygın hale geldiler ki Romalılar onlardan sıkıldı ve dinlemektense yemeyi tercih etmeye başladı. Papağanların bu kadar güzel konuşabilme yetisini nasıl kazandığını kimse bilmiyor. Bugüne kadar kimse, vahşi doğadaki papağanları başka bir kuş ya da hayvanın sesini taklit et-meye çalışırken gözlemlemesi. Fakat kafese alınır alınmaz sık duyulan sesleri (örneğin kapı gıcırtısı ya da araba kornası) ya da konuşmaları algıladıkları ve kopyaladıkları görülmektedir. Kadın ve çocuklar erkeklere kıyasla papağan-ları eğitme konusunda daha başarılıdır. Tüm papağanlar içinde en renksiz olan Afrika muhabbet kuşları (Psittacus erithacus) insan sesini mükemmele yakın derecede taklit edebilen en iyi öğrencilerdir. 1977’de Chicago’da bir evcil hayvan dükkanından alınan Alex adlı Afrika muhabbetkuşu Dr.

Irene Pepperberg’in yardımıyla bugün 200 kelime söyleyebilmekte ve 50 cümle kurabilmektedir. Afrika muhabbet kuşları yaşamları boyunca kelime haznelerini geliştirebilmekte ve seksen yaşına kadar yaşayabilmektedir. Alman doğa bilimci Alexander von Hum-boldt, 1800 yılında Güney Amerika’da, Ature dilinde tam kırk sözcük söyleyebilen yaşlı bir Amazon papağanı ile karşılaşmıştı. Halbuki bu dili kullanan insanlar çoktan yok olup gitmişti.

Sevgi patlaması Erkek kakapo bir dağın tepesinde çiftleşme ortamı hazırlamaktadır, içinde, birbirlerine bir dizi çubukla bağlanmış ve son
Erkek, dişileri çekebilmek için düşük frekanslı “sesler” çıkarır. Bu çaba dört aya kadar uzayabilir ve bu süreç içinde papağan ağırlığımn yarısını kaybeder. Kabaran hava kesesi

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir