Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Yunuslara hiç iyiliğimiz dokunmadı. Ama onlar hippi zihniyetinin en uç noktalarına ilham kaynağı oldular: Beyinleri bizimkilerden daha karmaşık, dilleri daha sofistike; barışa ve özgür aşka dayalı bir toplumsal yapıya sahipler; ve bu kılçıklı uzaylılar, aslında kendilerinden çok bizimle ilgili fikir veriyor. Tek kelimeyle muhteşem özellikler sergilediklerini yadsımaya çalışmıyoruz, sadece onların da, kendilerine has bir gündeme ve önceliklere sahip, vahşi bir hayvan türü olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bizim sadece hayalini kurabileceğimiz şeyleri yapabiliyor olsalar da (ve belki de onlar da bizim hakkımızda aynı şeyleri hissediyordur)  Deniz seyir sistemlerini, yani ekolokasyon özelliklerini ele alalım. Bir çay kaşığı kadar suyu, bir havuza damlatın; sesin geldiği noktayı milimetrik bir doğrulukla saplayacaklardır.

Bal mumu, kauçuk ve plastikten yapılmış nesneleri ayırt edebilirler. Tamamen aynı görünen pirinç ve bakır levhalar arasındaki farkı bile söyleyebilirler. Sessizlikleri sayesinde fark edilmediklerini sanan balıkların (ringa balıkları durmadan gaz çıkarır) yunuslar karşısında hiç şansı yoktur. Dil “becerilerini” değerlendirmek çok daha zordur. Yunuslar konuşmadıklarıyla ünlüdür, oysa ses telleri yoktur. Çıkardıkları dil şaklatması, ıslık, inilti, ciyaklama ve havlamaya benzer seslerin tümü burun kanallarının altındaki keselerden gelir ve saniyede 1200’ü bulduğu olur. Her yunus durmaksızın tekrar ettiği bir “işaret ıslığına”, “ben Flipper’ım” sinyaline sahiptir. Diğer yunusların dikkatini çekmek için onların seslerini tekrar ederler; tıpkı kalabalık bir barda, sizi fark etmesini istediğiniz bir arkadaşımın konuşmasını abartarak taklit etmeniz gibi.

Sonuçta yunusların çıkardığı ıslık, iletişim kurduklarını gösteriyor fakat bu sesler bir dil olmaktan fersah fersah uzaktır. Yunusların oyunları oldukça karmaşıktır fakat çabuk öğrenirler. Olağanüstü zorluktaki insan komutlarını yerine getirebilme ve kendilerini aynada  tanıyabilme gibi çarpıcı özelliklere sahiplerdir. Alet dahi kullanabilirler: Keskin mercanlar arasında avlanırken, sünger parçalarını güvenlik maskesi olarak burunlarına geçirirler. insanlara ve tanrılara yardım ettiklerine dair efsanelere Yunan ve Roma mitolojilerinde sık sık yer verilir. “Cankurtaran” yunus hikayeleri bugün de güncelliğini koruyor. Küçük balıkçı topluluklarında yunuslar, birkaç balık ve biraz su oyunu karşılığında, balık sürülerini ağlara doğru güderler. Büyük gülümseyen suratlarını sevmemek zordur.

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi ve özellikleri

Fakat yunusların bir yüzü daha var. Tüm bu cilveleşme ve sokulmalar sonucunda dişiler, genellikle bir grup erkek tarafından çiftleşmeye zorlanırlar. Bazı yunus türlerinin görünürde bir neden yokken domuz balıklarına öldürücü darbeler indirdikleri ve sık sık yavru katlettikleri bilinmektedir. insanlarla dostluk kuran yunus türlerinin vahşi hayattaki davranışlarını ele alan kapsamlı bir çalışma, bu hayvanların dörtte üçünün kimi zaman ağır yaralanmalarla sonuçlanan saldırılarda bulunduklarını, ayrıca yarısının dubalara, teknelere ve hatta insanlara yönelik “yanlış yönlendirilmiş çiftleşme davranışı” sergilediklerini ortaya koydu.

Ortalama bir erkek şişe burunlu yunusun 250 kg çektiği ve yılan balıklarını yakalayabilecek kadar çevik, kavrayıcı bir kancayla sonlanan yarım metre boyunda bir penise sahip olduğu düşünülürse, yanlış sinyaller yaymak istemezsiniz. Söz konusu rapora göre doğal hayatlarından koparılan yunusların insanlarla teması, istisnasız her seferinde yaralama ve acıyla sonuçlanıyor. “Doğal hayat turizminin” ve “yunus terapisinin” faydalarını düşünürken bunu da aklınızın bir köşesinde tutmanızda yarar var. Elbette, “yunuslarla yüzmek” fikri son derece çekicidir; üstelik tedavi edici etkisi olduğuna dair kanıtlar da vardır. Öte yandan bir teknede, elimize bir dürbün alıp, onları en iyi yaptıkları şeyi yapmanın ve ait oldukları yerde bulunmanın tadını çıkarırken seyretmek, bizim için bir o kadar (belki de daha fazla) kazançlı olacaktır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir