Akciğer Kanseri Nasıl Oluşur

Akciğer Kanseri Nasıl Oluşur

Günümüzde en sık rastlanan kanser türlerinden biri de akciğer kanseridir. Bazı durumlarda erken teşhis edilebilse de ölümle sonuçlanan vaka sayısı oldukça fazladır. Bunun nedeni ise kanser hücresinin çok hızlı bir şekilde çoğalıp yayılmasıdır. Akciğerler en hayati organımızdır. Vücudumuzun oksijen ihtiyacının karşılanmasını sağlayan organımız diğer organlar gibi birçok hücreden oluşur. Bu hücreler görevini tam olarak yapabilmesi için bölünerek çoğalmaktadır. Peki, akciğer kanseri nasıl oluşur? Akciğer kanseri, yapısal olarak bölünerek çoğalan hücrelerin kontrol dışı artmasından ötürü akciğerin içinde tümör oluşturmasından kaynaklı olarak meydana gelir.

Bu organda oluşan tümör yerleştiği yerde büyür ve sonrasında diğer organlara da sirayet ederek geniş bir bölgede yayılım gösterir. Akciğerde oluşan tümör daha çok karaciğer, kemikler ve beyin gibi organlara sıçrar. Bu kontrolsüz çoğalmaya metastaz denir. Akciğerde oluşan kanserli hücreler mikroskop altında yapılan incelemelere göre, iki ana gruba ayrılmaktadır. Birincisi küçük hücreli akciğer kanseri, ikincisi ise küçük hücreli dışı akciğer kanseridir. Tüm görülen akciğer kanseri türleri arasında yüzde 75’i “Küçük hücreli dışı akciğer kanseri’ dir. Yulaf hücreli akciğer kanseri de denilen ‘Küçük hücreli kanser’türü ise çok nadir görülen kanser türleri arasında yer alır.

Bu kanser çeşidi çok hızlı bir şekilde büyür ve tanı konduğunda vücudun birçok bölümüne yayılmış olarak görülür. En ölümcül kanser türüdür. Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Akciğer kanseri nasıl oluşur, sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi bu hastalığın belirtilerine bir göz atalım. Şimdiye kadar yapılan birçok tetkik sonucu akciğer kanseri tespit edilmiş ise de maalesef yapılan bu incelemeler sonucu ölüm oranları azaltılamamıştır. Çünkü sinsi bir şekilde büyüyüp çoğalan kanser tümörü ileri aşamalara gelene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Zaten ölüm oranlarının fazla olması da bunun neticesidir.

Daha çok sigara içen kişilerin dikkat etmesi geren bazı belirtiler şunlardır: Eğer sigara tiryakisi iseniz, nefes darlığı, sırtta ve göğüs kafesinde ki ağrılar, balgamda kan görülmesi, batıcı ve keskin bir göğüs ağrısı şikâyetleriniz arttıysa hemen bir uzmana gitmenizi öneririz. Bunun dışında kronik bronşiti ve mevsimsel öksürüğü olan kişilerinde dikkatli olması gerekir. Ancak bu tehlikeli kanser türü yukarıda saydığımız hiçbir belirtiyi göstermeden aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik ve sık sık terleme gibi şikayetlerde değerlendirilmeli ve en kısa süre içinde uzman bir doktordan gerekli tetkikleri yapması istenmelidir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu sinsi hastalık hiçbir belirti vermeyen hastaların sayısı da az değildir. Sağlıklı günler dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir