Böbrek Yetmezliği Neden Olur? Belirtileri

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

  • Böbrek  Yetmezliği ilk Aşamalarda Görülmeyebilir.
  • Ancak böbreklerin çalışma kapasitesi düştükçe vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar.
  • Böbrek yetmezliği ilerledikçe güçsüzlük ve nefes darlığı görülür. Vücut geneli şişlik oluşur.
  • Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığı için tuvalette idrar çok az gelebilir ya da hiç gelmez.
  • Diğer belirtileri iştahsızlık, kusma ve mide bulantısı görülür.
  • Böbrek yetmezliğinin yukarıdaki belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, kas seğirmesi, kaşıntı, göğüs ağrısı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.
  • Böbrek yetmezliği belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir veya başka bir rahatsızlığın belirtileri ile benzeyebilir.
  • Bundan korunmak için, belirtiler hafif dahi olsa, normal dışı bir durum fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktor kontrolüne giderek gerekli testleri yaptırmanız önerilir.

Böbrek Yetmezliği Çeşitleri

Böbrek yetmezliği nedenlerine göre 5 ana kategoriye ayrılır:

1)Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği:Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere doğru olan kan akışının azalması durumunda yaşanır. Kan akışı yavaş olduğu için böbrek kanı tam filtrelettirmeyi.

2)Akut İçsel Böbrek Yetmezliği:Akut içsel böbrek yetmezliği direkt böbrekleri etkileyen travmalar neticesinde görülür. kazalarda böbreklerde alınan darbelere toksin yüklenmesi böbreğe yeterince oksijen gitmemesi, aşırı kan kaybı, Böbrek enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği oluşmaktadır.

3)Kronik prerenal böbrek yetmezliği: Akut prerenal yetmezliği tedavi edildiği zaman kanı temizlediğinde durum akut bölgesel yetmezliğe dönüşür. Bu durum’da böbrekler küçülmeye başlar ve fonksiyonu yavaş yavaş kaybeder.

4) Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği: Böbreklerinize alınan darbeler böbreğe ciddi hasar vermektedir. Bu darbelerinin sonucu Travmalar ve tedavi edilmeyen  içsel böbrek yetmezliği kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesine neden olur.

5) Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği: Bu tür böbrek yetmezliği idrar yolunun uzun tıkalı kalabilir. İdrarın tam vücuttan atılması gerekir.

Böbrek Yetmezliği Riskini Artıran Nedenler?

Yukarıdaki durumlara ek olarak kısa zamanda aşırı miktarda sıvı kaybı, yüksek tansiyon ilaçları, kalp krizi, kalp hastalıkları, enfeksiyon, karaciğer yetmezliği, bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen, advil…) sık kullanımı, lupus hastalığı, kemik iliği kanseri, kolesterol birikimi nedeniyle tıkanan damarlar, aşırı alkol tüketimi, uyarıcı ilaçların kullanımı, kan damaların’da görülen iltihaplanmalar, ciddi yanıklar ve vücudun susuz kalması böbrek yetmezliği nedenleri arasındadır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir