Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit hastalığı

Sinüzit hastalığı

Sinüzit tedavisinde akut veya krönit sinüzit olduğuna göre yaklaşım gösterir.Akut sinüzütte genellikle medical tedavi son derece yüz güldürücü sonuç verir. medikal tedavide özellikle antiyobitikler ve antesaminik ilaçlar burna sıktığımız lokal dekonsanlajlar sistemik dekonsanjanlar burun etini küçülten ve burun hava pasajını açan ilaçlar bunun yanı sıra balgam sökücü ilaçlar öksürük kesicileri ile tadavi edilir.Akut sinüzitte en önemli altın kural özellikle çocuklarda tedaviyi kısa kesmemek uygun vakalar’da 4 ila 6 hafta antiyobitik tedavi’sine devam etmek gerekir. 3 aydan uzun süren kronik sinüzit ise medical tedevi görülür. Ancak başarı şansı düşüktür. Sıklıkla cerrahi gerektirebilir ancak cerrahi öncesinde mutlaka bilgisayarlı tomografi çekmek gerektirir. Bilgisayarlı tömografi bizim yol göstericimizdir. Orada bütün sinüzüt sahalarında milimetrik hangi yerde nasıl bir problem olduğu hangi ANATOMİC bozukluğu görür ve tedavide özellikle endeskopik cerrahide başka dokulara zarar vermeden kronik sinüzit’te yönelik sinüs ağrılarına kapaklarına yönelik tedavi planlanır.endeskopik sinüs cerrahisinde altı kural fonksiyonel tedavi uygulamaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir üst solunum yolu takip eden sinüzit denilen tablo aslında burun içinde hava dolu boşlukların sinüs olarak tabir edilen iltihabıdır. En sık karşılaşılan belirtileri burun tıkanıklığı, burunda akıntı sarı veya yeşil renkli olabilir. Bunun sebep olduğu öksürük ve buna ek olabilir veya olmayabilir. Baş ağrısı her zaman. Sinüzit aslında halk arasında sıklıkla baş ağrısı olarak bilinir. Ama tüm sinüzitlerde baş ağrısı ilk planda değildir. Sinüzit baş, boyun, boğaz bölgesinde başka problemlere de sebep olabilir. Çocuklarda görülen kulak enfeksiyonları yada yetişkinlerde görülen akciğer ve alt solunum yolu enfeksiyonları ait belirtilerde bu semptonlara eşlik eder.

Sinüzitten Korunma Yolları Nelerdir?

Sinüzit tabi kide bir alt solunum yolu hastalığı soğuk algınlığı veya gri bal olarak ortaya çıktığı için bunları önlemek en önemli faktördür. Özellikle kış döneminde ortaya çıkan bulaşıcılığı çok fazla olan grip enfeksiyonları korunma arasına aşil sayılabilir. Kapalı ortamlara Kişilerin birbirine temasına azaltmak yöntemini korumalardan sayılabilir.  Bu tür üst yolu solunum enfeksiyonlarının gerektiğinden çok fazla uzun sürmemesini sağlamak erken medikal tedavi ilaçlarını kullanıp hastanın sinüzit olmasına neden olacak en önemli faktördür. Genellikle sık sinüzit ağrıları çeken kişiler kendilerini bildikleri için böyle bir üst solunum yolu enfeksiyonu karşılaştıklarında ilaçlar ve tedaviler kullanarak sinüzitin ortaya çıkmasına engel olabilirler.

Sinüzit Daha Sık Kimlerde Görülür?

Sinüzit akut ve kronik ikiye ayrılır. ikiye ayrıldıktan sonra neredeyse her yaş grubunda görülebilir. Çocuklarda biraz daha az ve diğer hastalıklarla karıştırıldığı için pek fazla fark edilmez. Özellikle 5 ve 6 yaş gruplarında sinüzitler tam oluşmadığı için tanım itibariyle sinüzite sık rastlanılmaz çocuklarda. Ergen dönemden itibaren

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir