Sanal Dünyanın Gerçek Dünyaya Etkileri Nelerdir

Sanal Dünyanın Gerçek Dünyaya Etkileri Nelerdir

 

Sanal dünyanın gerçek dünyaya etkileri nelerdir? Dediğimizde bunun birçok etkisinin olduğunu görürüz. Tüm bu nedenleri daha iyi açıklamak amacıyla maddeler halinde açıklamak, bu durumu en iyi şekilde anlamanızı sağlayacaktır.

• Sanal Oyunlar Gerçek Hayatı Çok Büyük Oranda Etkiliyor Teknolojinin gelişimi ile artık oyunlarımızı gerçek zamanda değil sanal zamanda oynuyoruz hatta oynadığımız saklanbacı bile sanal alemde oynuyoruz.Fakat kendimizi nedense durduramıyoruz oynadıkça daha çok bağlanıyoruz sanal dünyaya bağımlılık korkusunu bilmemiz halde.

• Peki, bu oyun bağımlılığı başımıza ne açabilir? Çok değil yakın zamanda bazı oyunların bizi intihar aşamasına getirdiğini hatta bazılarımızda başarılı olup intihar eylemini gerçekleştirmemize neden olmuştur. Örnek verecek olursak Pokemon Go oyunu. Haberlerde şahit olduk kendimizi o kadar kaptırmışız ki o kadar çok pokemon karakterleri peşinde koştuk ve kendimizi gene çok kaptırmaktan dolayı yolda araba kazasında veya köprüden dalgınlık sonucu atlamada buluyoruz çünkü bağımlıyız.

• Hedef mesleği seçmenin bile nedenlerinde oyun var Peki neden ? Bunun sebebi çok basit aslında bir çok nedeni var birine değinecek olursak genellikle ufak yaşta olan bir çocuğa gelecekte ne olması hakkında soru sorduğumuzda genellikle aldığımız cevaplar Asker, Doktor, Polis vb. mesleklerdir.Bu meslekleri kötülemiyoruz ama bu tür mesleklerinin seçmelerinin ardında ya oyunlar ya da filmler oluyor.Asker olmak isteyen çocuk Call of duty veya Battlefield tarzı oyunlardan görerek örnek aldığı silahlar çatışmalar ve şiddetlerdir.

• Bu durumun önüne nasıl geçilebilir? Siz de dikkatli bir oyun severseniz bilirsiniz ki çoğu oyunda bir yaş sınırlama dikkati vardır.Yaş sınır kuralına uymak ve oyunu oyun olduğu için oynayıp yaşamamak sonucunda bunun önüne geçilebilir. Sanal dünyanın gerçek dünyaya etkileri nelerdir? Sorumuzun bir diğer yanıtını da sağlığın ve psikoloji üzerine yaptığı etkilerden bahsetmemiz gerekir.

• Oyunların sağlık ve psikolojik olarak etkisi Genellikle bu psikolojik sorunlar oyundan ötürü bir sebepten olursa korku kategorisine ait oyunlardan başa gelen bir sıkıntıdır.Örneğin Outlast bu günlerde 2. serisi çıkan Outlast oyununda saniyede 25 kare kullanılıyor. Aslında her oyun veya filmlerde ideal kare sayısı saniyede 24 tür.Bu subniminal mesaj sayesinde eğer aralıksız oyunu 3 veya 4 saat boyunca oynarsanız hayal görebilirsiniz psikolojik olarak etkilerken sağlık açısından ise bu uzun süre zafında kalp krizi riski vardır.

Bir diğer sağlık sorunumuz ise kilo.Artık futbol oynanmak istense dışarı çıkmak değil Sanal Alemde PES veya FİFA tarzı futbol oyunları oynamak akla geliyor. Buda oturduğunuz yerde kilo almaya bir örnektir. Oyun oynamak güzel bir eğlencedir Sanal alemde de olsa Gerçek alemde de olsa güzeldir.Fakat ikisinin de aşırısı zararlıdır.Sanal oyunların daha da çok zararı olduğunuda unutmayın.Bağımlılığın önüne geçin.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir