Bakteriyel Vajinozis Nedir? Tüm Bilgiler

Bakteriyel Vajinozis Nedir?

Bakteriyel Vajinozis nedir

Bakteriyel Vajinozis nedir

Kadınlarda en sık karşılaşılan vajinal akıntı nedeni bakteriyel vajinosistir. Nonspesifik vajinit, haemophilus vajinalis, gardnerella vajiniti, bakteriyel vajinoz gibi çeşitli isimlerle de adlandırılır. Bu enfeksiyon Gardnerella vajinalis adı verilen anaerob bakterinin vagina içersinde aşırı çoğalması sonucu oluşur. Bakteriyel vaginozis, ciddi üst genital yol enfeksiyonlarına zemin hazırlaması nedeniyle önemli bir sendromdur. Bakteriyel vaginosis; bol miktarda beyaz-gri, hafif sarımsı renkli ve sulu kıvamlı, yapışkan vajinal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Vajinal akıntıda tipik olarak bayat balık kokusu bulunmaktadır.

Akıntı bazı durumlarda idrarda yanma, vajinal kaşıntı, vajinada yanma, ilişki sırasında ağrı ve genital alanda kaşıntı şikâyetlerine de neden olabilir. Kötü kokulu vajinal akıntı, Trichononas enfeksiyonlarında da ortaya çıkabildiği için kesin tanıdan emin olunmalıdır. Bakteriyel vajinozisin tanısı; akıntının karakteri, vagen pH’ının 4,5’ten büyük olması, pozitif Whiff testi ve mikroskopik olarak yapılan Fresh testinde ipucu = clue cell hücrelerinin görülmesi ile konur. Bu dört ölçütten üçünün bulunması ile bakteriyel vajinozis tanımlanır

Bakteriyel vajinosis tedavisinde oral ve vajinal yoldan özellikle metronidazol ve ornidazol grubu antibakteriel ilaçlar en az 7 gün kullanılır. Tedavi süresince cinsel ilişki yasaklanır. Eş tedavisi gerekmez ancak özellikle tedavi sonrası tekrarlayan inatçı vakalarda eş tedavisi önerilmektedir. Bakteriyel vajinozis kesin olarak tedavi edilmediği takdirde pelvik enfeksiyonlara (PIH), infertiliteye, gebelik ve gebelik sonrası komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle bakteriyel vajinoz tanısı konulduktan sonra tedavi şarttır. Gebelik dönemindeki bakteriyel vajinozis tedavi edilmezse düşük, erken doğum gibi riskler meydana getirebilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir