Endometriosis (Çikolata kisti) Nedir?

Endometriosis (Çikolata kisti) Nedir?

Endometriosis (Çikolata kisti)

Endometriosis (Çikolata kisti)

Endometriosis rahimin iç kısmında yer alan endometriyal isminde olan hücrelerin, rahim dışında oluşmasına verilen isimdir.  Çikolata kisti, iyi huylu bir Kadın Hastalığı olmasına rağmen henüz bilim insanları tarafından bu rahatsızlığın nedeninin tam olarak anlaşılamadığı ve tedavisi bulunamamış bir kadın hastalığıdır. Bugüne kadar çikolata kisti hakkında tıp insanları tarafından pek çok teori üretilmiş fakat henüz üretilen teorilerin herhangi bir dayanağı olmamıştır. Çikolata kisti genellikle kadınlarda yumurtalık bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Endometriozisin karında da oluşabilmektedir. Endometriozisin yumurtalıkta oluştuğu zaman çeşitli kistlerin oluşmasına sebep olmaktadır ve bu kistler çikolata kistleri olarak adlandırılmaktadır.

Endometriosis (Çikolata kisti) Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri hastalığın oluştuğu bölgeye göre çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu hastalık herhangi bir şikayet ortaya çıkarmayabilmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri şunlarıdır;

  • Sebepsiz bir şekilde oluşan kısırlık
  • Adetlerin düzensizleşmesi
  • Ara zamanlarda oluşan kanamalar
  • Adet dönemlerine aşırı derecede ağrılı kanamaların oluşması
  • Adet dönemi öncesi oluşan karın ağrıları
  • Cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi

Çikolata Kisti Evreleri Nelerdir?

  • 1. Evre Minimal endometriozis
  • 2. Evre Hafif endometriozis
  • 3. Evre Orta endometriozis
  • 4. Evre Şiddetli endometriozis

Çikolata Kisti Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kistlerinin teşhisi ve kesin tanısı Laparoskopi ile yapılabilmektedir. Ayrıca Ultrason ve MR ile de tanısı konunabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın kesin tanısı en etkili ve en kaliteli bir şekilde adet döneminde tespit edilir. Çünkü adet döneminde normal zamanlara göre tanının kesin konulma şansı çok daha yüksektir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kistleri için 2 çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler Tıbbi Tedavi ve Cerrahi Tedavi yöntemleridir.

Tıbbi Tedavi Yönteminde, hastaya çeşitli doğum kontrol hapları verilir ve bu sayede hastanın  mensturuasyonunu kesilir, burdaki amaç adet döneminde tüplerden geriye kaçışı engellemektir. Hastalara Danosol: 17 alfa etinil testesteron 600 – 800 mg ilacı günlük olarak verilir.

Cerrahi Tedavi Yöntemi, hastalara 1. evre ve 2. evrede herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır. Fakat 3. ve 4. evrede ise hastanın tüp bebek yapması için kistlerin cerrahi operasyon ile çıkarılma ihtimalleri olabilmektedir. Cerrahi yöntemler ile çıkarılan kistler tekrardan ortaya çıkmazlar.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir