Adet Düzensizliği, Belirtileri ve Tedavisi

Adet Düzensizliği, Belirtileri ve Tedavisi

 

adet-duzensizligi-belirtileri-tedavisi

Kadınların hepsi yaşamları boyunca, doğurganlığın mümkün olduğu çağlarda, normal olarak 11 ile 13 kez adet dönemi geçirmektedirler. Bu değerlerin 1-2 kez fazla olması ya da az olması, normal kabul edilir. Adet düzensizliğinin tespiti ise, her kadının kendi değerleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Kadınların adet döneminin başladığı, ergenlik yıllarında adet düzensizliği sorunu yaşaması da normal kabul edilmektedir. Bu düzenin kurulması ve devamlılığı için, kadın vücudunda hormonal dengenin ayarlanması gerekmektedir. Bu şekilde yaşanacak adet düzensizliği adetin sonunda, yani biteceği dönemde de görülebilir. Görülen son adetten sonra, 12 ay süren adet gecikmesi menopoz dönemi olarak görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda adet düzensizliği, hormonal dengenin bozulmasından ve yumurta hücrelerinin sayısında yaşanan azalmadan dolayı görülmektedir.

Düzensiz Adet Kanaması Ne Demektir? Yaklaşık 28 günde bir olan kanamalar, düzenli adet kanaması olarak kabul edilir. Bu süre bir adet kanamasının ilk başladığı günden, sonraki kanamanın başlamasına kadar geçen süre olarak hesaplanır. Kanama, her kadında aynı süre boyunca devam etmez. Kanamanın devamlılık süresi 3 ile 7 gün arasındadır. Kanamanın ilk başladığı günler fazla kanama olurken, ilerleyen günlerde kanama azalarak en fazla 7 günün sonunda bitmiş olur. Adet dönemi süresince kaybedilen kan, yaklaşık olarak 40 ml’dir. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda, adet dönemleri arasında ufak kanamalar olabilmektedir. Bu durumun adı, ”lekelenme” olarak bilinir. Lekelenme de, normal kabul edilen durumlardan biridir.

Adet Düzensizliği Nasıl Belirlenir? Kadının adet döngüsünün oluştuğu tarihleri, başlangıç ve bitiş tarihi olarak not etmesi gerekmektedir. Ayrıca adet dönemi süresince kullanılan pet sayıları da not edilmeli ve böylece, akıntının miktarı belirlenmelidir. Adet döngüsü boyunca anormal bir durum söz konusu olursa, mutlaka not edilmelidir. Ayrıca cinsel ilişki yaşandıktan sonrası ve adet dönemleri arasında oluşan kanamalara dikkat edilmelidir. Bu detaylar doğru şekilde not alınarak, adet düzensizliği problemi olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir? Adet düzensizliklerinin oluşmasında, birçok faktör etki etmektedir. Bu nedenle doğru tedavinin uygulanması için, bir hekim tarafından muayene edilmeli ve sorunun hangi sebepten kaynaklandığı belirlenmelidir. Kadınlarda oluşan adet düzensizliği nedeniyle, amenore adı verilen adet görmenin tamamen durması söz konusu olabilir. Adet düzensizliği oluşumunun en büyük nedeni, stresli bir yaşamdır. Ayrıca düzensiz beslenme, sık kilo alıp verme, şok diyetleri ve seyahatler stres oluşumuna neden olarak, adet düzenini de etkilemektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapları, içeriğinde bulunan etkin maddeler nedeniyle yumurta salımına engel olarak, gebelik oluşumunu önler. Ancak bu ilaçların kullanımı veya bırakılması, adet düzensizliği oluşumuna neden olmaktadır. Rahimde oluşan miyomlar ve polipler de, mesane bölgesine baksı yaparak hem ağrıyı tetikler hem de adet düzensizliğine sep olurlar.

Adet Düzensizliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır? Adet düzensizliğine neden olan faktör çok önemlidir. Bu kanamaların üreme organları nedeniyle mi, yoksa hormonal sebeplerden dolayı mı olduğu belirlenmelidir. Sorunun sebebi belirlendikten sonra, uygun tedavi yapılmaktadır. Örneğin rahim bölgesinde miyom ya da kanser oluşumu söz konusu ise, hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Kanamalarda oluşan düzensizlik menopoz dönemine denk geliyorsa, mutlaka ayrıntılı incelemeler yapılmalıdır. Bu incelemeler için vajinal ultrason istenebileceği gibi, rahim içi biyopsi yapılabilir. Patolojik inceleme yapılarak, kesin tanınıın konulması mümkün olacaktır. Bu araştırmalara rağmen kanama düzenine etki eden bir hastalık söz konusu değilse, adet düzensizliğinin hormonal bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülür. Bu durumda adet düzenlemeye yarayan ilaçlar verilerek, kanamalar düzene sokulabilir. Ayrıca doğum kontrol ilaçları verilebilir ve dengelemek için alternatif tedavi olarak uygulanabilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir