Kalbe Zarar Veren Besinler

Kalbe Zarar Veren Besinler

 

kalbe-zarar-veren-besinler

Hayatımızın en değerli organı olan kalbimize iyi bakmak daha uzun yıllar yaşamamıza katkıda bulunur. İnsan kalbi olmadan yaşayamaz, nefes alamaz. Bütün hayatını ele alan bu küçücük organı sağlıklı tutmasını bilmemiz gerekir. Bu nedenle yediklerimiz, içtiklerimiz, yaşam şeklimiz hatta çevresel faktörler bizim kalbimize ciddi zararlar verebilir. Bunun önüne geçebilmek dikkatli yaşamak en önemli kurallardan birisidir. Kalp kişinin yaşam hücresidir. Onun için bugün kalbimiz sayesinde dimdik ayaktayız. Kalp ritminin zayıf olması yaşam kalitemizin düşmesine sebebiyet verecektir. Kalbimizi korumayı bilmemiz gerekir.

Ülkemizde en çok ölüm nedeni olan sebeplerden birisi kalp yetmezliği, kalp kriz sebepleridir. Kalbin ne zaman zayıf düşeceğini kestirmemiz mümkün değildir. Yaş 30 olsa dahi hatta daha küçük yaşlarda bile ölüm bizi kalpten yakalayabilir. Bunun için ölüme hazır olmamız ve her an ölecekmişiz gibi yaşamayı bilmemiz gerekir. Bunların başında kendimize verdiğimiz değerlerdir. Bunlar neler? Başta sağlıklı yaşam daha sonra uyku düzeni ve sağlıklı beslenmedir. Kalbe zarar veren her maddeden uzak durmayı bilmemiz gerekir.

Özellikle alkol, sigara, kalbin ana düşmanlarındandır. Yağlı yiyecekler kalbe zarar veren gıdalar arasında yer almaktadır. Mümkün oldukça karaciğerin yağlanmasının önüne geçmemiz gerekir. Zaten karaciğer yağlanmış ise kalp hastalıklarına davetiye çıkartmış oluruz. Kırmızı eti tüketirken dikkat etmemiz gerekir. Çünkü kırmızı et kalp krizini tetikleyen bir gıda gurubunun içinde yer almaktadır. Özellikle obezite ve hipertansiyon hastalarının kalbinde sıkıntılar yer almaktadır. Başta kalp odacıklarında oluşan sıkıntılar, kalp ritminde bozukluklar. Yetersiz solunum, düzensiz uyku ve yanlış beslenme şeklidir. Salam, sucuk, katı yağ, sürekli hamur işi, tuz ve şekerin artışı kalbe düşmandır. Mümkün oldukça bu üç beyazdan kurtulun. Bunlar, şeker, tuz, undur. Ayrıca diğer yağlı yiyecekler hayatınızı risk altına alır.

Sağlıklı beslenmek için bol bol su tüketin. Çok az kepek ekmeği, meyve ve sebzeleri lif içerikli yiyeceklerden oluşmalıdır. Kalp krizleri genelde çok fazla kilodan ve yağdan oluşmaktadır. Kalbinize verebileceğiniz en sağlıklı yaşam hormonlu gıdalardan mümkün oldukça uzak durmasını bilmekten kaynaklanır. Mümkün oldukça kan yapıcı gıdalar ve bol vitaminli takviyeler alın. Yiyeceklerden olumsuz etkilenmemek için her şeyden az yemek en sağlıklı olandır. Sağlığınızı tehdit eden gıdalardan uzak durmayı bilmelisiniz. Bu sizin uzu yıllar sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamanıza vesile olacaktır. Hayatınızda en değerli organın kalp olduğunu sakın ama sakın unutmayın. Unutmayın sağlık her şeyin başında gelir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir