Kalp Krizi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 

Kalp, vücudumuzun göğüs boşluğunda ve göğüs kafesinin içinde yer alan hayati bir organdır. Günümüzde birçok insan, yaş sınırı fark etmeksizin kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıyadır. Kalp krizi, kalbe kan ve oksijen taşıyan damarlarda oluşan tıkanma ve kalp kasının bir bölümünde oluşan ölüm nedeniyle kendini göstermektedir. Kriz nedeniyle kalp kasında oluşan hasar, kası öldürmektedir. Bu da kalbin üzerine düşen işlevini, yerine getirememesi anlamına gelmektedir. Bu durumda kalp, öncelikle kendisini ve ardından dokuların ölümünü engelleyemez duruma gelir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir? Kalp krizinin belli başlı belirtileri olmaktadır. İlk olarak kendini gösteren göğüs bölgesinde oluşan ve yeri tam belli olmayan, net ve şiddetli ağrılardır. Bununla birlikte, ağrılar vücudun sol bölgesinde omuz, kol, çene ve köprücük kemiğinine doğru yayılmaya başlar. Ardından görülecek belirtilerden biri de, göğüs bölgesinde oluşan şiddeti yüksek sıkışmalardır. Bunlar kalp krizinin geldiğinin habercisi olan, önemli belirtilerdir. Bu belirtilere eşlik eden soğuk ter atmak ve nefes darlığı da kalp krizi belirtilerinin arasında yer almaktadır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konuda, vücuda yayılan ağrıların çok nadirde olsa vücudun sağ bölümünde görülmesidir.

Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir? Kalbi besleyen damarlarda oluşan tıkanmayı tetikleyen, birkaç neden vardır. Bu da dolayısıyla kalp krizi geçirme riskini yükseltmektedir. Bu nedenlerin başında aşırı kilo, alkol, uyuşturucu ve sigara gelmektedir. Bunun yanı sıra, trigliserit, birkaç kan hastalığı, damarlarda oluşan plaklar, kolesterolün dengesiz olması, hayvansal yağ açısından zengin besinler, ayrıca kalp damarlarında gezen pıhtılaşma lar da kalp krizine neden olmaktadır. Bu nedenlerden uzak durmak, kalp krizi geçirme riskini minimuma çeker.

Kalp Krizi Teşhisi Nasıl Konur? Kalp krizinin belirtileri, gerçekten önemli ve fark edilir belirtilerdir. Bu nedenle hastanın şikayetleri aşırı olmaktadır. Bu da teşhisi koymak için gereken, en önemli bulgudur. Ayrıca kalp krizi teşhisinin konabilmesi için, Elektro anjiyografi, belli başlı kan testler, EKG ve nükleer ventrikülografi gerekebilir.

Kalp Krizinin Tedavisi Nasıl Yapılır? Acil durumların başında gelen kalp krizinde, tedavi genel olarak kanı sulandırıcı ilaçlar verilerek yapılmaya başlanır. Bununla birlikte, tıkanan kalp damarı belirlenerek stent veya baloncuk takılır. Bu şekilde kalpteki tıkanan damar açılacağı için, buna eşlik edecek kan pıhtısı önleyici ilaç tedavileri uygulanır. Ancak bazı durumlarda kalp krizinin tedavi edilebilmesi için, ciddi ameliyatlar yapılması gerekmektedir. Her iki durumda da, tedavi süresince ve sonrasında hastanın iyi bir bakıma muhtaç olduğu unutulmamalıdır. Tedavi kadar bakım süreci de, hastanın iyileşme hızını arttıracaktır. Ayrıca beslenmeye mutlaka dikkat edilmeli ve hekimin önerdiği rejimler harfiyen uygulanmalıdır.

Kalp Krizi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir