Kolon Kanseri Nedir? (Belirtileri,Tedavi Yöntemleri)

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri kalın bağırsaklardan çıkan malin bir hastalıktır. Hastalık daha çok kalın bağırsakların uç kısmında yerleşme özelliği gösterir. Buna karşılık kalın bağırsakların her hangi bir tarafından da çıkabilir. Genelikle hastaların ilk şikayetleri ishal ve tıkanıklık olur. Eğer sol tarafta ise ishal’a neden olur. Eğer sağ tarafta ise daha çok tıkanıklık tablosu gibi yada tam tersi kolonun çapına göre tümörün büyüklüğü ile ilişkili bir özellik gösterir. hastalar genellikle bu tabloyla doktora başvururlar.

Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsak kanserleri genellikle tümörün kanal içerisinde nasıl bir etki gösterdiğiyle ilişkili olarak belirti verir. Eğer tümör bağırsakların tümüne yayılmışsa bu ishal gibi bir tabloyla ortaya çıkar. Yada tümör kanalın içine doğru büyüme özelliği gösteriyorsa bir süre sonra bağırsaklardan gıda geçişini durdurur. Bunun sonunda sindirim sistemi durduğundan bulantı ve kusmayla bir kalın bağırsak tıkanması sendromu ortaya çıkar. Bunu doktorların fark etmesi genellikle zor değildir. Eğer bu başlangıçta fark edilmezse sonradan mutlaka devam edeceğinden doktor bir şekilde muayeneyle yada kolonoskopi ile kalın bağırsak kanseri tanısına gider. Kalın bağırsak kanserinde doğrudan kullanılmasa bile sonrasında yardımcı yöntem olarak kullanılabilen marcer adı verilen kandan bakılan belirteçler de söz konusudur. Bunların bir kesinlik değeri olmaz ama hastalığın başında yükselirse yada bir şekilde normal sınırın üstüne çok çıkmışsa kalın bağırsak kanseri tanısı konabilir.

Kolon Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Kalın bağırsak teşhisi çok zor değildir. Geçmeyen bir ishal olarak ortaya çıkar. Kalın bağırsağın tıkanma tablosu ise zaten çok bağırtılı bir durumdur. Tümör olduğunu bulması çok olay değildir. Kalın bağırsaklar ve çok büyük bir tümör ise dışarıdan muayene ile çok rahat algılanamaz. buna karşılık şüpheliler şüphe edilen durumlarda doğrudan kolonoskilip yapılarak içeride tıkayıcı tümörn varlığını gösterir organdan bioksin yapılarak sonuçta kesin tanıya gidilir.

Kolon Kanseri Kimlerde Daha Sık Görülür?

Kolon Kanseri daha çok ileri yaşlarda olmak üzere herkes’de görülen bir hastalıktır. Hastalığın ailevi bir formu vardır.  Bu Forma Çok sık görülmemektedir. Bunun Pc sendromu adı verilmekte. Açılım olarak’da kolon içerisinde iyi huylu tümörlerin ortaya çıkabilmesi yavaşlar. Bu tür Ben zerli dokuya dönüşmektedir. Eğer Tanına bilirse kolon bütünüyle çıkartılarak kalın bağırsak kanserinden korunabilir. Diğer hastalar ise hastalıklarını zaman içerisinde insel olarak kazanırlar. Hastalığın yerleşim yerine göre öyle bir takım belirtiler verir. Bu belirtilerden kanser tanısına varmak çok zor değildir. genellikle bir endeskopik inceleme yaparken doku örneklemesine ondan sonrası’da tedavi aşamasına planlanır.

Kolon Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın bağırsak tedavisinin tedavisi cerrahidir. doktor tanıyı koyduktan sonra olabildiği kadar geniş sınırlarla tümörlü dokuyu vücuttan uzaklaştırır. Bunun bir durumu yoktur. sadece çok ileri yaşta ve ciddi bir ameliyatı kaldıramayacak hastalarda belki Kalın Bağırsaktaki tümörlü bölgeyi pas ederek yani onun yanında ayrı bir kandan açarak halletik bir yaklaşım olarak ancak kalın bağırsak kanseri cerrahi olarak kolay tedavi edilebilir. doktor o bölgedeki bezlerin izleyerek Tümör vücuttan uzaklaştırır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir