Moda Kurbanı Olma

Moda Kurbanı Olma

Moda sürekli değişen ve gelişen bir sektördür. Dünün çok popüler olan kıyafeti bugünün demode parçasına dönüşebiliyor. Bazen de geçmişte popüler olan kıyafetler günümüzde farklılaştırılarak tekrar gündeme gelebiliyor. Modayı bilmek onu doğru uyarlamak moda kurbanı olmamızı önleyecektir. Her kıyafet herkesin üstünde güzel durmaz. Herkes güzel taşıyamaz. O yüzden moda diye bize yakışmayan bedenimize uygun olmayan parçalardan uzak durmalıyız. Yoksa şık olmaya çalışırken vasat bir duruma düşebiliriz.

Giyim tarzı herkesin farklıdır. Bazıları klasik giyinmekten hoşlanır, bazıları spor giyinmeyi tercih eder, kimileri ise vamp giyime sahip bir tarzı benimser. Giyim tarzı ne olursa olsun insanın önce kendi vücudunu tanıması ve vücudundaki kusurlarını iyi bilmesi gerekir. Moda diye uzun ve kiloş kıyafetleri minyon tipli bayanların tercih etmemesi gerekir. Bu tip kıyafetler daha çok uzun boylu hanımların taşıyabileceği kıyafetler olduğundan minyon tipli bayanları olduğundan daha kısa ve kilolu gösterecektir. Yine moda olan volanlı kıyafetler de uzun vücutlu ve zayıf bayanlara yakışan parçalar olduğundan kısa boylu bayanların uzak durması gereken kıyafetler arasında yer almaktadır.

Modayı takip etmek moda konusunda bilgi sahibi olmak için çok araştırmak ve çok okumak gerekir. Ben modayı takip ederim moda konusunda bilgim var demek yerine kıyafetler ve yaptığın kombinin bunu en açık şekilde ortaya koymaktadır. Söz ile yapılan davranış birbirini tutmuyorsa bu durumda söz değil davranış daha belirleyici olmaktadır. Moda diye takıp takıştırmak, moda olan her şeyi üstünde bulundurmak her şeyden önce kişiyi gülünç, karmaşık ve göz yorucu hale getirmektedir. Moda aşırı abartıdan uzak ve dozunda dekoltenin dozunda aksesuarların kısacası her şeyin dozunda olduğu bir tarzı ortaya koymaktır.

Örneğin; kıyafette göğüs dekoltesi varsa başka dekolte olması kıyafeti sıradanlaştırır. Aynı kıyafette birçok dekolte varsa bu elbisenin eleganlığına gölge düşürür ve var olan gizemin yok olmasını sebep olur. Dekoltenin amacı gizemli bir hava oluşturmaktır. Biz dekolteyi abartırsak gizem ve merak duygusunu da ortadan kaldırmış oluruz. Her daim moda olan modası geçmeyen ve herkesin gardırobunda olmazsa olmaz kıyafetleri vardır. Kalem düz siyah bir elbise gibi. Şıklaştırarak gece kıyafetine bile dönüştürebilirsiniz. Onun dışında kalem etek ve sigaret pantolonlarda yine modası geçmeyecek parçalar arasında yer almaktadır.

Modaya uygun giyinmekte bir sanattır. Bu sanatı icra ederken de sanatın inceliklerini iyi bilmek ve bunu hayata doğru yansıtmak başarıyı daim kılar. Başarılı olmak ve iyi giyinmek emek ister. Emek saygıyı gerektirir. Kopya çekerek yada özenti duyarak başarı elde edilmez. Kısacası moda diye her kıyafeti giyinmekten uzak duralım moda kurbanı olmayalım.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir