Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir

Baş Dönmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir

Öncelikle baş dönmesini iyi tanımlamak, iyi tespit etmek gerekir. Bu gerçekten kötü bir hastalığın habercisi olabildiği gibi çoğunlukla yani %80 daha selim, daha iyi huylara eşlik eden bir belirtidir. Özellikle bayanlarda görülen baş dönmesi nasıl oluyor ayrımını iyi yapmak gerekir. Özellikle bayanlarda düşük tansiyon, kansızlık ve b 12 vitamin eksikliği çok fazla baş dönmesin sebebidir. Özellikle kansızlık, demir eksikliği bayanlar da çok ciddi baş dönmesi yapar.  örneğin oturuyorsunuz ve birden ayağı kalktığınız zaman başınız dönüyor gözünüzün önü  kararıyor bu bir hastalık değildir. Ortostatik hipotansiyon denilen ani hareketlenmeli, ani kalkmayla yer çekimi etkisi nedeniyle kan akımının ani değişikliği nedeniyle vücudun üst kısmana beyine giden kanda ani bir azalma olur. Buda görüceli bir düşük tansiyon yapıp bir kaç saniye süren baş dönmesi yapabilir. Tabi bunların dışında gerçek baş dönmeleri vardır. Bunlar kulağa bağlı olabilir veya sinir sistemine bağlı olabilir. Yani merkezi ve periferik denilir. Bu merkezi baş dönmeler genelde nörolojinin ve beyin cerrahisinin alanıdır. Bunların kesinlikle iyi tespit edilmesi gerekir. Bunlar çünkü gerçek bir hastalığın, bir kitlenin, beyinde basınç artışının yada bir migrenin habercisi olabilir.  Bide Kulak, Burun, Boğaz baş dönmeleriyle çok karışan boyun ana damarlarda beyne giden damarlarda plak oluşumu, akım bozulması veya daralmaya bağlı durumdur. Buda ilerleyen yaşlarda baş dönmesi yapar.

Baş dönmesini Azaltan Egzersizler Nelerdir?

  1.  manevralar gerçekten bir kaç dakikada yapılabilmeleri çok pratik olmaları ve sonuçlarının %100 olması nedeniyle son derece yüz güldürücü tedavi yöntemidir. Eğer manevralar düzgün yapılırsa hemen sonuç alınır.
  2. Baş göz egzersizleri  başın sağa sola hareket ettirilmesi öne, arkaya hareket ettirilmesi. Ancak baş sağa, sola, arkaya, öne hareket ettirilirken gözler sabit bir noktaya bakmalıdır. Bunun tersi baş sabitken göz gözlerde sağa, sola, yukarı, aşağı belli noktalara baktırılır. Dolayısıyla bu egzersizler baş dönmesini azaltan egzersizlerdir.
  3. Ayrıca yürüme egzersizleri denilen duvar egzersizleri de vardır. örn. duvarın önünde durup sırtınızı duvara dayayıp duvarda sağa, sola kafanıza hareket ettirin. örneğin bir köşede zemini yumuşak bir yerde geliğ gelmesidir. Ayakta Durmak Gözü Kapatmak Tek ayak üzerinden durmak gibi tabi’ki güvenlik önlemleri alınarak Egzersizler Reambetisyonu içinde sayılabilecek önemli egzersizlerdendir. Bir takım reabilitasyon merkezi dizlerinde baş dönmesi ve denge kaybedilmesi bozukluğuna yönelik daha ayrıntılı özellik genleri vardır. Bunlardan saymak gerekirse örneğin Trambolin’den Tutun üzerinden oturmaya kumda yürümeye kadar farklı şekiller ve denge duyusunu geliştirir. dengenizi daha işlevsel olması için.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir