Bilgisayardan Ses Gelmemesi Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bilgisayardan Ses Gelmemesi Sorunu ve Çözüm Önerileri

bilgisayardan-ses-gelmeme-sorunu-ve-cozum-onerileri

Günümüzde birçok insanın evinde bilgisayar bulunmaktadır. Haliyle bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı, farklı donanımsal sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların içinde en sık karşılaşılan ise, bilgisayardan ses gelmemesi sorunudur. Bilgisayardan ses gelmiyorsa, bunun belli başlı nedenleri olabilir. Öncelikle ses gelmeme sorununu nereden kaynaklı olduğunu bulmak, çözümünde kolaylaşmasını sağlayacaktır. İşte bilgisayardan ses gelmemesi sorunu yaşayan kullanıcılar için, deneyebileceğiniz çözüm önerileri; İlk olarak yapılacak şey, bilgisayarınızda sorun gidericiyi kullanmak olacaktır. Eğer ses ayarlarınız da bir problem söz konusu ise, bunu sorun giderici ile test etmek doğru bir adım olur. Sorun gidericiyi açmak için denetim masasına girmeniz ve daha sonra tüm denetim masası ögelerinden, sorun giderme seçeneğine gitmeniz gerekmektedir. Açılan sayfada donanım ve ses seçeneğine tıkladıktan sonra, kayıttan ses çalma ile ilgili sorunları gider seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Eğer bu esnada yönetici parolası istenirse, parolayı yazıp onay vermeniz gerekecektir. Onay verdikten sonra sorun gidericiyi çalıştırıp, sorunun bu bölümden onarılıp onarılmayacağını test etmiş olacaksınız.

Sorun Giderici Seçeneği İşe Yaramadıysa; Bilgisayarınızda ses kartı olup olmadığını kontrol ederek, devam etmeniz gerekiyor. Bu kontrolü yapmak için Aygıt Yöneticisi’ni açmalısınız. Bunun için Başlat bölümüne girin ve Denetim Masası, Sistem ve Güvenlik kısmına gelin. Bu kısımda da Aygıt Yöneticisi’ne tıklayarak, yönetici parolası istenirse girin ve onaylayın. Aygıt Yöneticisi kategorisini genişletmek için, Ses, oyun ve video denetleyicileri sekmesine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Önünüze çıkacak listede ses kartının görünmesi gerekir. Bu bilgisayarınızda ses kartı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer listede ses kartı ile ilgili bir bilgi görünmüyorsa, bilgisayarınızda ses kartı yoktur. Bu durumda bilgisayarınızı satın alırken verilen bilgilere göz atmalısınız. Bu bilgilerde ses kartı görünüyorken, içeriğinde bulunmuyorsa, mağaza ile iletişime geçerek bir ses kartı temin etmelerini isteyebilirsiniz. Yeni bir ses kartı almayı tercih edebilir, ve temin ettiğiniz kartı takmanız gerekmektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Tüm araştırmanıza rağmen ses kartınızın var olduğunu, ancak denetleyicilerde görünmediğini düşünüyorsanız, Diğer aygıtlar adlı kategoriyi de genişletebilir ve burada bulunan aygıtlara göz atabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınız dizüstü ise, bu tip bilgisayarlarda ses kartı olmadığını bilmeniz gerekir. Dizüstü bilgisayarlarda genellik ses kartı yerine, tümleşik ses işlemcileri bulunmaktadır. Bu donanımda Aygıt Yöneticisi kısmında, aynı kategoride görüntülenmektedir. Bunun yanı sıra ses kartı adı Aygıt Yöneticisi’nde görünüyor, ancak yanında sarı renkte bir soru işareti bulunuyor olabilir. Bu ses kartınızdabir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda ses kartı adına sağ tıklamalı ve ardından Özellikler’e tıklamanız gerekmektedir. Açılan kutuda genel sekmesine gelip, ses kartı ile ilgili sorunu belirlemek amacıyla Aygıt durumu yazan kutuya bakmak doğru olacaktır.

Son olarak, ses kartınız takılı görünüyor ve aygıt sorunu görünmüyorsa, hoperlörlerinizin bir güç kaynağına doğru şekilde takıldığından emin olmanız gerekir. Ayrıca hoparlörlerin bilgisayara bağlanış şeklinin, doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında, hoparlörlerin ses kartına veya işlemcisine bağlanmış olan mikrofon, hat, hat çıkış jakların da bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Jakların doğru takıldığından emin olmak içinse, üç jakı sıra ile deneyebilirsiniz. Hoparlör ile ilgili bir problem görünmüyorsa, hoparlör ve kulaklık ses düzeyini kontrol etmeli ve düzeyin sessiz konumunda ya da çok az olup olmadığına, emin olmanız gerekir. Kulaklık kullanıyorsanız, ses kartına ya da bilgisayarın hat çıkışına takılı olmaması gerekmektedir. Kulaklık ile dinleme yapmak istemediniz sürece, kulaklığı çıkarınız. Çünkü bu işlemde, bilgisayar çoğu zaman sesi otomatik olarak kesmektedir.

 

 

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir