Doğum Kontrol Hapı Nedir? Kilo Aldırır mı?

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının böyle bir özelliği olduğu hep tartışılır. ve kadınlar tarafından kullanım süresinde kilo aldıkları yolda yakılmalar olur. Bu yakılmalar, eskiden böyle bir özelliği var hakikaten. Çünkü östrolojinin su yutma özelliği vardır. Bir süre 2 ay kadar ilaç başladıktan sonra su döktüğü için geçici bir kilo aldığını söz konusu olur. daha sonrası’da bu kiloyu geçici olarak aldıkları kilo geri verilme iki ay içerisinde yani başlangıçtan sonra eski parantetlar’da böyleydi ancak doğum kontrol haplarının gelişmesi ile birlikte yeni formüller bulundu ve bu förmüller içerisinde özellikle progestran hormonu bu etkiden sonra bulunurdu. progestron hormonunun farklı biçimleri ortaya çıkmıştır. bunlar tam tersine su tutmaya karşı vucudun su tutmasına karşı bir karşı etki ilaçlardır. o bakımdan günümüzde kullanılan çağdaş doğum haplarının’da kilo almak gibi bir problem yoktur.

Doğum Kontrol Hapları Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının hafif geçici yan etkileri olabilir. ama ilacı bir süre kullanmadığı için bu etkilerin kaybolduğunu görmekteyiz. bunlar özellikle hafif baş ağrıları şeklinde gözlerde dolgunluk veya mide bulantıları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. ancak bir süre sonra kullandıktan sonra bu etkinin geçtiğini görmekteyiz. Kadınlar’da diğer türlü ilk başladıklarında bunlar altı aya kadar vara bilmektedirler. ve daha sonra lekelenmeler söz konusu olabilmektedirler. Ara kanama şeklindekiler değerlendirebilmektedir.

Doğum Kontrol Haplarının Cilt Ve Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının özellikle son zamanlar’da yani yeni pram pramtların ortaya çıkması ile birlikte çilt üzerine akne dediğimiz genç kızlarda sivilceleri tedavi etme etkilerini biliyoruz bu nedenle olumlu etkileri vardır. cildi güzelleştirmek gibi sivilceleri yok etmek gibi özellikle androjen hormon yüksekliği bağlı olarak bu sivilceler meydana gelir. bunları kontrol etmesi bakımından pozitif etkileri vardır. diğer taraftan bazı durumlar’da saç dökülmeleri söz konusu olarak bilir. Polivikistik sendromu’da olarak hastalar’da bunların tedavisinde’de kullandığımız haplar saç dökülmesini engellediğini söylemekteyiz. bu androjen hormon artışına bağlı bir etkidir. mevcut doğum kontrol hapları adaş ilaçlar özellikle ant androjenleri ettiklerinden dolalayı cilt üzerinde kozmetik açıdan olumlu etkiler. Saç dökülmesinde engeller. Bunlar küçük nokta dahi lekelen melenmelerdir. Bu hastalık genellikle kadınları rahatsız eder. ancak bu etkide ilacın kullanım süresi uzaması ile birlikte ortadan kalkmaktadır. çünkü ilacın kullanım süresi uzaması ile birlikte tam tersine kanama zamanı ile almakta ve kanama günleri kısalmaktadır. ve bu bakımdan kanama konusundan adet konusunda süresi veya miktarı konusunda yani bu lekelenmeler konusunda bir süre sonra çok avantajlı hale gelmektedirler. 3 ay kullanım’dan sonra bu etkinin geri döndüğü tersine bu avantajını olarak ilerleyen dönemde karşımıza çıktığını görüyoruz. bunun dışında deri meentoz ile bilinen damar çıkıklarının pıhtılaşmalar söz konusu olabilmektedirler.

Doğum Kontrol Hapının Faydaları Nelerdir?

oğum kontrol hapları adet kanaması süresini kısaltır ve kanama miktarını azaltır. Böylece kadınların yaşam kalitesini yükseltir. Bu sayede anemi denilen kansızlığa karşı kadınları korur. Kadının kendini daha zinde hissetmesini sağlar. Kadınlarda sık rastlanan pelvik ağrıları yani kasık ağrılarını giderir. Adet sancılarını azaltır. Doğum kontrol hapları endometriozis denen çikolata kisti tedavisinde kullanılır. Premenstrüel sendrom denilen adet öncesi gerginlikler de doğum kontrol hapı kullanımıyla giderilebilir. Aynı zamanda akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de etkindir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir