Fındık Nedir? Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Fındık Nedir? Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Fındık Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Üretilir.

Fındık Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Üretilir.

Fındık (corylus avellana), huşgiller (Betulaceae) familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türleri ve bunların meyvesine verelen ortak addır.

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, Protein ve E vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından da zengindir. Ayrıca, B grubu vitaminler bakımından da zengindir.

Yetiştirildiği yerler: Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye’de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80’i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. Sifalibitkileriniz. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

Dünyanın en büyük fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye’nin tekelinden çıkması ve daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yapmaktadır.

Fındığın Yararları Nelerdir?

Çok iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür. Kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Kansızlığa iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Varislere iyi gelir. Ayrıca, cildi güzelleştirir. Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlar. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Düzenli olarak her gün fındık yemek Kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir.

Fındık Nasıl Kullanılır?

Fındık yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Fındığın yağı da tüketilir. Yaş fındık fazla yenirse ishal yapar. Fındık yağı böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve midesinden şikayeti olanların fazla kullanmamaları tavsiye edilir.

Hangi Şehirde Üretilir?

Fındık üretimi bakımından, dünyada ilk sırayı almaktayız. Yalnız hektar başına verim çok düşüktür. İyi bir bakım, gübreleme ve zirai mücadele, budama vs. ile ortalama hektar başına 400-500 kg olan verimi, iki hatta üç katına çıkarmak mümkündür.  Birçok yörelerimizin yegane gelir kaynağı olan fındığın üretimini artırma çabaları her geçen gün büyük önem kazanmaktadır.

Etiketler: , , ,

1 comment

  1. HALİT Ağustos 24, 2015 at 1:31 pm Reply

    PATLATTIM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir