Horlama Nedir? Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Nedir? Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Nedir, Horlamanın Nedenleri, Horlamanın Sebepleri Hakkında Herşey

Horlama Nedir, Horlamanın Nedenleri, Horlamanın Sebepleri Hakkında Herşey

Horlama ciddi bir hastalıktır sadece sosyal olarak bakılmamalıdır. Genellikle horlayan insanlara horlarız yanında yatmak istemeyiz bazen aynı evde kalmak bile bizim için zor olabilir. Ama şunu bilmelisiniz ki horlayan insan aslında etrafına bir mesaj veriyor. Horlamanın baktığımız zaman bir çok nedeni olabilmektedir. aslında kilolu olan kişiler’de veya obezite gurubuna giren kişilerde horlama daha fazla olur. Yorgunluk dahi yapacak bir nedendir. Genetik faktörler sigara, alkol tüketimi yine horlamaya neden açar. en çok gördüğümüz Anatomic problemlerdir. kişinin üst solunum yollarında boğaz kısmında eğerki bir tıkanıklık bir daralma varsa veya kiloya bağlı bölgede yağ birikimi söz konusu ise üst solum yolları tıkanarak veya daralarak kişinin bu solunum hastalıklarına’da yol açabilmektedir.

Horlama gerçek sebepleri nelerdir?

Horlama genel olarak kişinin nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken yumuşak dokuları titretmesiyle ortaya çıkan ses anlamına geliyor. Horlama rahatsızlığı pek çok kişinin yaşadığı büyük bir problemdir. Çünkü horlayan kişi beraberinde yanında bulunan kişi ve ya kişileri de rahatsız verebilir. Horlama zararsız bir rahatsızlık olsa dahi, başka bir hastalığın işaretçisi olabilir.

Horlamanın sebepleri araştırılırken farklı bir hastalığa işaret edip etmediği de incelenmek gerekiyor. Genelde yetişkinler de görülen horlama hastalığı hafif olabileceği gibi etrafındakileri rahatsız edecek kadar gürültülü de olabilmektedir. Horlama sorunu kişinin rahat nefes alamamasından dolayı oluşuyor. Horlamanın nedenleri neler olabilir? Aşırı kilolar ile obezite horlamayı daha da artırmaktadır. Bunun sebebi ise boyundaki yağ oranının fazla olmasından kaynaklanır. Boyundaki fazla yağlar solunum yolunun daralmasına neden olmaktadır. Zayıflayarak boynun incelmesi ile daha rahat biçimde nefes alınmasına yardımcı olunabilir. Ancak zayıflamanıza rağmen horlama probleminiz devam ediyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir. Uyku Pozisyonu Uyku pozisyonunuzun uygun olmaması horlamanıza yol açmaktadır.

Sırt üstü yatmak boğaz kaslarını gevşeterek daralmaya neden olur ve bu şekilde horlamayı artırmaktadır. Bunun yerine yan yatmanız horlamanızın azalmasını sağlar. Alkol Horlamanın başlıca nedenleri arasında yer alır. Alkolün gevşetici özelliği vücudumuzun da genelinde hissedilmektedir. Ancak horlamak istemiyorsanız, yatmaya yakın alkol almamaya özen göstermeniz gerekir. Alkol aldığınız saat ile uyuma saatiniz arasında ki an ne kadar uzun olursa o kadar horlama şikayetiniz azalacaktır.

Sinüzit Sinüs boşluklarında oluşan iltihaplanmaya sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit adı verilmektedir. Sinüzit nefes almayı zorlaştırdığı için horlamaya sebep olmaktadır. Burnun yapısı Burundaki eğrilikler ya da diğer anormallikler horlama sorunu yaşamanıza sebep olur.

Uyku apnesi Uykuapnesi horlamaya neden olmaktadır. Uyku esnasında solunumun kısmen durmasına uyku apnesi adı verilmektedir. Uyku apnesi olan kişiler gürültülü biçimde horlamaktadırlar.

Horlama ile Uyku Apnesi Hastalarının genel şikayetleri ise;

• Sabahları baş ağrısı ile uyanma

• Gündüz uyuklamalar • Uykuda birden soluksuz kalıp uyanma ve terleme

• Cinsel istek azlması ve güç kaybı

• Dalgınlık ve konsantrasyon eksikliği

• Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon

• Uyandığında kendini yorgun hissetme

• Yüksek sesle horlamadır.

Horlama Kimler’de Daha Çok Sık Görülür?

Horlama Daha çok aşırı kilolu kişiler’de olabilmektedir. Obezite olan kişiler’de daha fazla görülmektedir. Bu kişilerde özellikle üst solunum yollarını bir yağ birikmesine neden olabilmektedir. üst solunum yollarının daralması ve ona bağlı Horlamalar çok sık görülür. Burun tıkanıkları olan kişilerde aslında burunların horlama katkısı yoktur. Alerjik burun tıkanıklığı olanlar’da veya burun kemiğinde eğrilik olan kişilerde yine horlama görülebilmektedir. bunun harcinde’de aşırı sigara tüketimi ve aşırı alkol tüketimi üst solunum enfeksiyonu neden olabilmektedir. Bu nedenle’de Horlamaya olabiliyor.

Burun Bantları Horlamayı Tedavi Eder mi ?

Horlamanın Aslın’da %30’u diyebiliriz’ki burundan kaynaklanmaktadır. yani burun ağza göre daha az katkı dadır. horlama açısından. Dolayısıyla burun bantları burnun açılması için katkı sağlayabilir. burun’dan kaynaklanan horlamayı biraz azaltabilmektedir. Ama tamamen ortadan kaldırmasını burnun açılması horlamanın açısından bir şeye katkı sağlaya bilmekteyiz.Sonuç olarak burun bandları hiç bir zaman tedavi edici değildir. ama ufak burun açıklığı sağlayarak horlamaya’da az’da olsa katkı sağlaya bilmekteyiz. Horlama vakalarının yaklaşık yüzde 30’u burundan kaynaklanır. Burun bantları burun tıkanıklığından kaynaklanan horlamayı azaltabilir ama tedavi edici özellikleri yoktur.

Etiketler: , ,

1 comment

  1. zehra Kasım 27, 2016 at 5:46 pm Reply

    teşekkürler süper paylaşım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir