Kepek Ekmeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kepek Ekmeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kepek Ekmeği Nedir Faydaları NelerdirBuğday başağı, parlak sarı rengi, uzun ince bir sap üzerinde sıralanmış tohumları ve sert diken gibi görünüm veren püskül biçimindeki kılçıkları ile oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Ancak başağın estetik bir görünüm kazanmasında önemli bir payı olan bu kılçıklar sadece dekoratif amaçlı değildir. Bu kılçıkların üstlendikleri çok önemli bir görev daha vardır. Bu görev, tohumların dağılması ve yayılmasını sağlamaktır.

Buğdayın kabuk kısmı olarak bilinen buğday kepeği ise; yüksek oranda lif içerir ve mide, bağırsak, kolesterol ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltmanın yanında özellikle de kabızlık sorununun giderilmesinde en doğal, en basit gıda. Vücudun ihtiyacı olan günlük lifin alımında kepeğin doğal haliyle doğrudan tüketilmesi öneriliyor. Buğday kepeği de her tür yiyecek ve içeceklere katılabilir. Süte, yoğurda, meyve sularına karıştırılabilir. Birkaç faydasıdan şu şekilde bahsedebiliriz;
Çocuk pişikleri: Bir miktar kepek kaynattılıp suda 1 gün bekletilir,güzel süzülüp 1 çay-tatlı kaşığı sirke ilave edilir,çocuk pişiklerine sürülür.En süper krem budur.

– Kansızlık: Kepek taşıdığı demir madeni ile kansızlığın ilacıdır.Isırgan otu kepekle kaynatılıp balla tatlandırılarak içlmeye devam edilir.

– Kabızlık: Kepek ekmeği yenmeye devam edilir.Kepek sıcak bal şerbeti ile mermalat haline getirilip yemeklerle beraber yenmeye devam edilir.

– Hazım kolaylaştırıcı: Kepek ekmeği midede daha çabuk hazmolunur.

– Uyuz: Buğday kepeği sirke ile kaynatılıp uyuz yaralarına sürülür.

– Öksürük: Şekerli kepek çorbası göğsü yumuşatır.

– Bronşit: Şekerli kepek çorbası göğsü yumuşatır.

– Soğuk ağrısı: Az sirke ile kepek kaynatılıp lapa yapılıp ağrıyan, sızlayan, kulunçlu yerlere bağlanır.

– Haşre kovucu: Bakla kepeği tüttsü yapılırsa evdeki haşeratları kovar.

– Ağaç çiçeklerinin koruyucusu: Bakla tütsüsü ile ağaçlar tütsülenirse haşerelerin ağaç çiçeklerini dökmesini önler.

Buğday Kepeğini özel kılan zengin içeriği ve cilt üzerindeki klinik onaylı etkisidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir