Muhabbet Kuşu Bakımı ve Temizliği

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Temizliği

 

Kuş bakımı söz konusu olduğunda bilinmesi gereken şeylerin başında, kuşların bünye olarak çok zayıf oldukları gelmektedir. Bu yüzden kuş beslerken çok dikkatli olmalı, bakımını yaparken narin davranmalısınız. Ayrıca muhabbet kuşu bakımı yapıyorsanız, belirli tehlikelerden de korumanızda fayda var. Öncelikli olan, kuşun rahat edebileceği ve sağlıklı malzemelerden yapılmış bir kafes sahibi olmaktır. Kuşun sağlığı için bunlara dikkat edilmelidir. Ayrıca kafesin içine, yine doğru malzemelerden yapılmış bir ayna ile kuşun oynayabileceği oyuncaklar koyulmalıdır. Bunun yanı sıra hazırlanan kafesin, kuşun rahatça temiz hava alabileceği ve ışığı görebileceği alanlara konulmasında fayda vardır. Kafes yeri belirlendikten sonra, mümkün oldukça yeni bir yere koyulmamalıdır. Çünkü kuşlar ani yer değişikliğini hisseder ve bundan hoşlanmazlar. Narin bir hayvan olan kuşlar, uygun oda sıcaklığında ve doğru hava akımının olduğu alanlarda tutulmalıdır.

Tüm kuşlara olacağı gibi muhabbet kuşlarına da, belli zamanlarda tüy bakımı uygulanmalı, yıkanması sağlanmalı, kafesi sıkça temizlenmeli ve en önemlisi parazitleri yok edecek spreyler kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra kuşlarını za, A-D-E-K ya da B-C vitaminlerini takviye etmeniz yararlı olacaktır. Kuşlara verilecek yemler, kuş malzemeleri satın alabileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Kuşun türüne göre, vitamin parçaları içeren veya sade yemler temin edebilirsiniz. Ancak belli aralıklarla, yemin vitamin takviyeli yemlerden temin edilmesi faydalı olacaktır. Kuşunuzun beslenme düzenine yem dışında, yumurta sarısı, meyve kabukları, yeşillikler ve doğal darı eklenmelidir. Yedirilecek yeşilliklerin yıkanmasına ve kurulanmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca kafesin içeriğinde, kuş kumu bulunması önemli bir noktadır. Çünkü kuşların dişleri yoktur ve sindirime ağızda başlamazlar. Daha kolay yem sindirimi için, kum kullanımı çok önemlidir. Bu kumlar ve kağıtlar ile yapılacak tünekler, kuşların ayaklarında mantar olmasını da önleyecektir. Kuş bakımı denilince akla gelmesi gereken bir diğer önemli nokta, gaga taşıdır. Gaga taşı ufak bir malzeme olduğu için, kuş sahipleri bazen bunun önemli olduğunu düşünmezler. Ancak bir kuş kafesinde gaga taşı bulunmuyorsa, ilerleyen zamanlarda kuşun gagası gereğinden fazla sivrilerek, yem yemesine engel olacaktır. Bunun sonucunda kuşunuzun hastalanması veya ölmesi söz konusu olabilir. Gaga taşları oldukça ucuz malzemeler olduğu için, edinmenizde fayda var.

Ayrıca gaga taşı olmasına rağmen uzayan kuş gagası, steril hale getirilmiş bir makasla kesilmelidir. Bu işlemi mümkün olduğunca, konuda uzman olan birinin yapması doğru olacaktır. Çünkü derinden kesilen gaga, kanamaya neden olabilir ve fazla kan kaybı durumunda kuşun hayatı tehlikeye girebilir. Bakım önerisi olarak dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise, bahsettiğimiz kuş yemleri dir. Kuş yemi satın alırken, daha ucuza geldiği düşünülerek açık yemler tercih edilmektedir. Bu yemlerin tarihi belirli olmamaktadır. Ayrıca uzun süre açıkta kaldığı için, kir ve bakteri birikimi olmaktadır. Bu da ciddi bir ölüm sebebi olabilir. Bu nedenle kuşlarını za yem alırken, lütfen kapalı paketlerde ve tarihi geçmemiş yemleri almaya özen gösteriniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Temizliği Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir