Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

narın yararları, narın zararları nelerdir, nar nerde yetiştiriliyor, nar hani hastalığa iyi gelirKıymetini bilmediğimiz besin maddelerinden biri de NAR… Kabuğundan çekirdeğine, tanesinden şurubuna kadar her yönüyle bir şifa kaynağı olan narın en bolca bulunduğu mevsimi yaşıyoruz. Halk kültürümüzde, manilere ve muammalara konu olan nar, nedense mutfağımızda ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızda hak ettiği yeri alamamıştır.Oysa, antioksidanlar yönünden son aşama varlıklı olan nar, bu özelliği ile vücudumuzu kansere karşı bir kalkan benzer biçimde korumaktadır. Ayrıca kalp, mide ve sindirim sistemimiz için de son aşama yararlı bir meyvedir.10 bardak yeşil çaya bedelbolca oranda potasyum ve C vitamini içeren nar, kansere karşı koruyucu antioksidanlar yönünden de fazlaca zengindir. Nar suyundaki antioksidan miktarının, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna nazaran kat kat fazla olduğu belirtiliyor. örneğin;1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çaya, 4 bardak kızılcık suyuna ve 3 bardak portakal suyuna eşit oranda antioksidan madde içermektedir.Vücudu, özellikle de kalbi güçlendiren nar, mide ve bağırsak bozukluklarında büyük yarar sağlıyor. Kabukları kaynatılarak içildiğinde bağlarırsak kurtlarını düşürüyor, ishali kesiyor. Vücudu zayıf olanlara da direnç veriyor. Ayrıca bir çay bardağı suya 2 kaşık nar ekşisi koyup içildiğinde mide ağrılarına ve bağlarırsak bozukluklarına çok iyi geliyor.

Narın besin değerine ulaşınca:

Yağ ve proteinin hemen derhal hiç bulunmadığı nar, tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda, 250-300 mg. Potasyum bulunmaktadır. Aynı oranda narın kalori değeri ise 63 mg’dır. Ayrıca; 0.5 gr. Protein, 8 mg. Fosfor, 3 mg. Kalsiyum, 0.3 mg. Demir, 3 mg. Sodyum, azca oranda A vitamini, 0.03 mg. B1 vitamini, 0.03 mg. B2 vitamini, 0.3 mg. B3 vitamini ve 4 mg. C vitamini bulunmaktadır.

Bir oldukça derdin devası olan meyve
Mideyi kuvvetlendirmede ve vücuttaki zehirli toksinleri atmada önemli katkısı olan nar, meyve olarak yenmesinin yanında pekmezi ve şerbeti yapılır, reçel olarak tüketilir, öz suyu çıkarılarak içilir. Kısacası şifa kaynağıdır. İşte yararlarından bazıları:
bağırsak tenyası:
Nar ağacının kökünün kabukları yahut nar meyvesinin kabukları, kaynatılıp balla tatlandırılarak sabah aç karnına içilirse, ihtiva etmiş olduğu pelletlerinler parazitleri öldürür
İshal:
Nar meyvesinin kabukları kaynatılıp, balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmesi ishale iyi gelir.
Kusma ve mide bulantısı:
Ekşi nar yada ekşi nar pekmezi yenmeye devam edilir.
Ağız yarası:
Ekşi nar suyu balla tatlandırılarak, ağız gargara yapılır.
Mide iltihabı:
Her gün düzenli olarak ekşi nar pekmezi balla tatlandırılarak aç karnına yenir.
Hazmettirici:
Nar yiyeceklerden sonrasında yenirse yemeği hazmettirir.
Mide kuvvetlendirici:
Narı veya içindeki beyaz etli kısmı yemek mideyi kuvvetlendirir.
Diş etlerini kuvvetlendirici:
Nar ve nar kabuğu devamlı yenmeye devam edilirse diş etlerini kuvvetlendirir.
Kalp çarpıntısı:
Nar suyu içmek kâlp çarpıntısını giderir.
Yara ve iltihaplar:
Nar pekmezi yaralar ve iltihaplara sürülür.
Prostatın kansere dönüşmesini önler
Amerikalı bilim adamları, nar suyunun prostat kanseriyle mücadelede önemli bir tabanca olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Wisconsin Üniversitesi’nde görevli bilim adamı Hasan Mukhtar başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırmada, nar suyunun kanserin ilerleme hızını yavaşlattığı, nar suyu miktarı arttıkça yavaşlamanın daha da belirgin hale geldiği tespit edildi. Mukhtar ve ekibi, insanlardan alınan prostat kanseri hücreleri üzerinde laboratuvarda yapmış oldukları deneylerde nar suyunun pozitif yönde tesirini gözlemlediler. Daha önce meydana getirilen araştırmalarda da; antioksidan yönünden varlıklı olan narın, ciltteki tümörlerin büyümesini yavaşlattığı belirlenmişti.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir