Uykum Kaçtığın’da Neler Yapabilirim?

Uykum Kaçtığın’da Neler Yapabilirim?

Uykum Kaçtığın'da Neler Yapabilirim

Uykum Kaçtığın’da Neler Yapabilirim

Gece Yatağa yattıktan sonra uyuyamıyorsanız’sa  eğer 15-20 dakika en fazla yarım saat uyuyamıyorsanız Yatakta kalmanızın bir anlamı kalmamıştır. Yatakta kaldığınız zaman süreçte uykusuzluğunu’zu daha fazla etkileyecektir. Düşünceler kişinin uykusunu bölmeye neden olur. ve uykuya dalmasının giderek güçleşmesine yol açacaktır. Bu süreye eğer aşıyorsanız uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız yatağı mutlaka terk etmede evin loş bir köşesinde hiç ilgi alanınıza girmeden bir kitap bulundurarak kitabı okumalı ve tekrar uykunuz geldiği zaman yatağa dönmelisiniz. yataktan kalktıktan sonra sigara içmek, çay içmek, kahve içmek televizyon seyretmek dikkat çekici dikkati çeviri’ci işlerle uğraşmak uykuyu daha’da açacaktır. Mesela dikkatinizi çekicek akteviteler yeme içme gibi faaliyetler kaçınmanızı önermekteyiz.

Uykusuzluk Kişiyi Nasıl Etkiler?

Geceyi Uykusuz geçirmiş bir kişi Güne hazırlıksız başlayacak demektir. Gece boyunca uyku ile baş etmiş uykuya dalmaya çalışmış yada günde iki saat bir iki uyuya bilmiş bir kişinin bir güne başlaması çok olumsuz bir hava yaratır kendine. Sabah kalktığında bir işe gittiği zaman kötü bir gün oluşmasını sağlar. İş performansı düşecektir. sabah uyku dalgınlığı başlar. gittikten bir süre sonra Geceyi uykusuz geçirmiş bir kişi güne hazırlıksız başlar. Gece boyunca uyuma çabası vermiş bir kişi gün içinde yorgunluk ve halsizlikle mücadele edecektir. Kişi sabah kalkıp işe gitmek için yola çıktığında halsizliği başlar. Verimsiz bir gün geçirme olasılığı yüksektir. İş performansının düşmesi kişiyi uzun vadede depresyona sokar. Bu süreç uykusuzluğu iyice arttırır ve kısır bir döngü oluşur. Uykusuzluğu 3 aydır devam eden kişilerin mutlaka doktora gitmeleri gerekir.

Çok Uyumanın Zararları Nelerdir?

Çok uyumak zararlı değildir. Uyku iki dönemden oluşur. Biri rüya dönemi, diğeri de rüya dışı dönem adını alır. Gecenin başlangıcında rüya dışı uyku varken gece ilerledikçe rüya dönemine geçilir. Gecenin başında bizi dinlendiren derin yavaş uyku denen bir uykuda daha çok uyunur. Bu şekilde bedenin dinlenmesi sağlanır. Uzun uyuyan kişilerde derin yavaş uyku miktarının değişmediği anlaşılmıştır. Bu kısım kişiye faydalı olan bir kısım değildir. Kişiye zarar da vermez. Uzun uyuyan kişiler ihtiyaca yönelik uzun uyurlar. Kişi uykusunu aldığında kendiliğinden uyanır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir