Rüya Nedir?

Rüya Nedir?

Rüya Nedir ,Kimler Rüya Görebilir

Rüya Nedir ,Kimler Rüya Görebilir

Rüya uykunun bir dönemidir. Rüya iki dönemden oluşur.

  1. Rüya dönemi
  2. Rüya dışı dönemi

Rüya dönemi her gece 4 veya 5 defa tekrarlayan ve başlangıçta nan demin arkasından gelen gecenin ilk yarısında daha kısa süreli sabah karşı daha uzun süreli görülen uyku dönemidir. Uykusu normal olan kişilerde her gece görülen ve yaşanan bir süreçtir. Rüya dönemi sırasında göz küresi hareketleri hızlanır ve vücudun hareket etmemesi için kas aktivite’si neredeyse sıfıra iner. Dolayısıyla rüyada yaşanılan şeyleri kas aktivitesi sıfıra indiği için insanlar yaşayamaz. Ama yaşıyormuş gibi bir hisse insan kapılır. Rüyanın içindeki olaylar genellikle günlük yaşam içerisindeki olayların sınıflandırılırken ortaya çıkan yansımalarıdır. Bir takım abzürt yaşanmamış yada fantastik gelen şeyleri rüyada görülebilir. Bunlar aslında günlük yaşam içerisinde insanların yaşamış yada görmüş olduğu şeyleri rüya sırasında insanlara gösterilen bir formdur.

Rüyalar geleceğe dair haber veriyor mu?

Rüyaların haber vermesi söz konusu değildir. Böylelikle bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak halk arasında bu konu oldukça şahit ettikleri ve kişiler rüyalarında gördükleri şahit olur. Halbuki o kişinin yaşamsal tecrübeleri ve yaşadıkları olaylar insanlar etrafında olup biten durumlar hafızalarında yeniden birikimlerdir. Bu birikenleri görmeleri son derece’de normadır. Bu olaylar kişinin etrafında olmaktadır. bunları rüya içerisinde gördüklerinde bir gün sonra ben bunu görmüştüm Bu şekilde yaşayacağım demeleri’de onların yaşadıkları ve bildikleri bir takım olayların karşılarına çıktığı zaman ve gördükleri olaylar ile tamamen örtüşmelerin’den kaynaklanmaktadır. Onun dışında geleceği gösterme gibi bir durum yoktur. Bu söz konusu değildir.

Hayvanlar Rüya Görür mü?

Hayvanlar Rüya Görürler. İnsan dışındaki tüm memelilerin rüya gördüğü bilinmektedir. Bir kediye veya köpeğe uyurken baktığımız zaman kedinin bıyıklarının oynadığı yada köpeğin kuyruk salladığını, Göz taraflarından hareketler olduğunu görmekteyiz. Bunlar rüyalar içerisindeki temel özellikleridir. Kas sıçramaları dediğimiz şey ikaz atmaları İnsanlarda’da Rüya sırasında gözlemlediğimiz zaman kaslar’da minik hareketler görülebilmektedir. Hayvanlarda’da rüya bu şekilde olmaktadır. Memelilerin dışında bazı kuş türlerinde’de rüya dönemleri olduğu bilinmektedir. Sürüngenlerin rüya görmediği ve onların rüya görmediğini bilmekteyiz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir