6. (Hastalık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 6. (Hastalık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

6. (Hastalık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

6. (Hastalık) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Roseola infantum (6. Hastalık) Belirtileri: Altı ay-üç yaş arası çocuklarda görülür. Selim bir viral hastalıktır. Kuluçka dönemi 9-10 gündür. Yüksek ateşle seyreden, 3-4 günlük bir başlangıç dönemi vardır. Bu dönemde ateşe bağlı havale riski fazladır. Ateş 3.gün sonunda hızla düşer. Ateşin düşmesi ile beraber daha fazla gövdede olmak üzere pembe renkte bir döküntü oluşur. Döküntü birkaç saat içinde solmaya başlar ve 2-3 gün içinde kaybolur. Hastalık genellikle hiçbir sorun yaratmadan kaybolur ve yaşam boyu bağışıklık bırakır.

Tedavi:  Ateşin kontrol edilmesi tedavinin temelini oluşturur. Aspirin verilmez. Ilık su banyoları ve parasetamol grubu ilaçlar kullanılır.

Eritema Enfeksiyozum (5. Hastalık)

Belirtileri: Kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve kızıldan sonra en sık rastlanan döküntülü hastalık olduğu için 5. hastalık adı ile anılır. Bu hastalık 3-12 yaş arası çocuklarda görülür ve etkeni bir virüstür.
Hastalığın üç evresi vardır. İlk evrede yanakta kelebek tarzında döküntü oluşur. Sonraki evrede önce kollarda, sonra gövde ve bacaklarda halka şeklinde döküntü gözlenir. Son evrede döküntüler kaybolur ve sonra tekrar çıkar.

Döküntü sıcak, heyecan ve egzersiz sırasında daha belirgin olur ve bazen bir ay kadar sürebilir. Döküntü sırasında çocukta başka bir belirti yoktur ve hasta kendini kötü hissetmez. Doktorlar, ateş ve halsizlik varsa 5. hastalık tanısından uzaklaşırlar. Döküntü başladıktan sonra büyük olasılıkla bulaşıcılık orta-dan kalkar, çocuk okuluna gidebilir; ancak döküntüsü olan her çocuk okulda yanlış anlaşıldığı için döküntüler azalana kadar hastaya evde dinlenme önerilir.
Tedavi: Bu hastalıkta herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Döküntülerin kendiliğinden geçeceğine ikna olmak yeterlidir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir