Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet Belirtileri Nelerdir

Adet Belirtileri Nelerdir

Adet Belirtileri Nelerdir: Kadınlar yaradılışları gereği doğurgan varlıklardır. Bu onlara farklı fiziksel özellikler kazandırır.  Özellikle doğurganlık görevini yapabilmesi için kadın bedeni belirli bir yumurta rezervi ile dolu olarak yapılandırılmıştır. Kadından kadına değişen bu özellik nedeni ile her ay düzenli olarak adet görmeleri normaldir. Periyodik olarak bayanlarda adet belirtileri de bu süreci başlar. Genellikle adet döneminden bir hafta öncesinde kadınlarda farklı fiziksel ve ruhsal değişimler baş göstermektedir. Bunun nedeni hem fiziksel hem de hormonsal değişimdir. Farklı şekillerde salgılanan bu hormonlar nedeni ile ruhsal gerginlik, uykusuzluk, asabiyet, duygusallık gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Bunun yanı sıra fiziksel olarak da beden kendini doğum sürecine hazırladığı için göğüslerde bezeler, ağrılar görülebilir. Ayrıca beden yine su toplama dönemine girdiği için karında şişlik, gaz sıkışmaları ve tatlı tüketiminde artış gözlemlenmektedir. Bayanlarda adet belirtileri farklılık gösterebilir. Fizyolojik olarak herkesin yapısı birbirinden farklı olduğu için belirtiler de farklılaşabilir. Ancak her kadın da her ay aynı belirtileri göstermez. Bazen daha sancılı olabilen adet öncesi dönem, bazen hiçbir belirti olmadan hafif şekilde atlatılabilir. Bunun nedeni mevsimsel etmenler, soğuk ve kişinin beslenmesi ile alakalı durumlardır. Doğru ve düzenli beslenme, yürüyüş ve bazı özel bitki kürlerinin kullanımı ile adet döneminde oluşan etkin belirtiler hafifletilebilir.

Kişiden kişiye farklılık göstermiş olsa da adet dönemlerinde bariz olan bu belirtiler, büyük bir şekilde gözlemlenmektedir. Adet dönemine yakın kadınlarda akıntı yoğunluğu da görülmektedir. Bu akıntı normalden biraz daha yoğun ve kıvamlı olabilir. Bunun nedeni adet döneminde artan hormonlardır. Bu şekilde farklı bir fizyolojik sürecin de habercisi olunur. Etkin şekilde göğüslerde irileşme, sertlikler ve ağrılar olabilir. Düzenli şekilde bayanlarda adet belirtileri olağan durumlardır. Ancak yeterince düzenli beslenememe, stres, yorgunluk ve üşütme gibi nedenler ile bazen bu sıkıntılar daha yüksek oranda kadınlarda görülmektedir. Bu tip sorunların hafifletilmesi amacı ile beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi şarttır. Ayrıca bitkisel ürünler ile çay şeklinde bir tüketim oldukça rahatlatıcı olabilir. Papatya, zencefil, hayıt, nane ve melisa gibi bitkilerin bu tip ağrılar üzerinde etkiliği uzun yıllardan beri bilinmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir