Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Ağızda tükürük salgısının azalması ile nemsiz kalınan duruma ağız kuruluğu denir. Hekimler ağız kuruluğunu ”kserostomia” olarak adlandırmaktadır. Tükürük ağzı ıslak tutmak dışında sindirim, ağız içi enfeksiyonu önlemek, dişleri çürükten korumak, çiğnemek ve yutmak başlıca görevleridir. Ağız kuruluğu ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Ağız kuruluğu rahatsızlık belirtileri olarak; bireyin ağzında yapışkanlık hissi, dilde yanma, ağız ve boğazda kuruluk, yutkunmada zorlanma, dudakların kuruması ve çatlaması, aft, ağızda metal tadı hissi, tat alma duyusunda azalma belirtileridir.

Ağız Kuruluğunun Genel Nedenleri:

Depresyon, tansiyon, ağrı kesiciler, antihistaminikler, burun açıcı gibi ilaçların çoğu ağız kuruluğu sebeplerindendir. Diğer sebeplerine bakacak olursak diyabet, hodgkin, parkinson ve HIV/AIDS hastalıklarıdır. Radyasyon tedavilerinde radyosyana maruz kalan tükürük bezleri zarar görür ve tükürük salgısının kaybına uğrar buda ağız kuruluğuna neden olur. Kanser ve kemoterapi tedavilerinde alınan ilaçların tükürük salgısını kalınlaştırması sonucu aynı sebep meydana gelir. Menopoz sonrası kadınlarda ve sigara, puro, alkol, pipo ve kafein kullanılması ağız kuruluğuna neden olur.

Ağız Kuruluğu Tedavisi:

Şekersiz içecek içmek, bol su tüketmek, sulu gıda tüketimini arttırmak, ağız kuruluğuna neden olan ilaçları değiştirmek, şekersiz sakız çiğnemek, C vitamini almak, kafeinli içeceklerden, alkolden ve şeker tüketiminden kesinlikle uzak durmak, aşırı tuzlu gıdaları tüketmemek, baharatlı yiyecekleri yememek, içerisinde alkol ve sodyum sülfat olan ağız bakım ürünlerini kullanmamak, yapay tükürük kullanmak ağız kuruluğu tedavisi için yapılabileceklerdir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir