Ağız ve Diş Sağlığı, Çürümeler ve Diş Eti Hastalıkları

Ağız Ve Diş Sağlığı Nedir?

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkemizde ve dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer alır.

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi Nelerdir?

Ağız, sindirim kanalının girişidir. Dişler ve içine yerleştiği çene kemiği, dil, dudak, yanak ve diş etleri ağzı oluşturur. Ağız sağlığı, dişler ve çevresindeki dokuların, korunmasını, tedavisini içerir. Diş sağlığı, dişlerin ve yuvalarının korunması ile diş hastalıklarının tedavisidir. Diş, çene kemeği, dil, damak gibi yapı ve organların çiğneme, öğütme, tat, alma, yutkunma ve konuşma ile ilgili görevleri vardır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının korunması gereklidir.

Diş Çürümesi Nasıl Oluşur?

Diş çürüğü önemli bir sağlık sorunudur. Dişlerin çürümesi  diş minesinin tahrip olmasıyla başlar. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklardan asit oluşturur. Bu asitler, dişlerin minarel yapısını etkileyerek diş minesinin bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olur.  Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük, bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini deler ve diş özüne ulaşır. Bu dönemde diş ağrıları başlar. Son aşamada çürük, diş köküne ve çene kemiğine geçer ve apse oluşur. Çürükler hem süt dişleri hemde kalıcı dişlerde oluşur. Büyüme ve gelişme döneminde  fosfor, flor ve kalsiyum yönünden yetersiz çürükleri arttırır. Flor, diş minesinin sertliğini sağlayan temel maddedir. Diş temizliğinin yapılmaması, bazı antibiyotiklerin kullanımı, şekerli besinlerin fazla tüketimi sert kabuklu yiyeceklerin dişlerle kırılması vb . Durumlar diş sağlığını bozar. Çürük, diş özüne ulaşmadan ağrı his edilmediği için diş ağrısının olmaması diş sağlığının yerinde olduğunu göstermez. Bu nedenle ağrı oluşumu beklenmeden diş hekimine muayeneye gidilmelidir. Diş çürüklerinin erken dönemde tanısı, dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir.Veya en azından geciktirebilir. Böylece çürüğe bağlı sağlık sorunları ortadan kalkarken tedavi giderleri azalır.

Diş Eti hastalıkları Nedir?

Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış parlak bir görünümü vardır. Bakteri plağı,diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının asıl nedenidir. Zamanla tükürükteki kalsiyum ve fosfat iyonlarının çökelmesine neden olarak diş taşlarını oluşturur. Diş taşları temizlenmediğinde diş eti hastalıklarına neden olur. Diş eti hastalıkları gingivit adı verilen diş eti iltihapları ile başlar. Diş eti iltihabının ilk belirtisi de diş etindeki kanamalardır. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile bu belirtiler iyice artar. Diş etlerinde yer yer çekilmeler olur. Diş boynu açık kalır ve dişi tutan bağ dokusu zayıflar. Çene kemiğinde de hasar oluşur. Hastalık ilerledikçe diş sallanmaya başlar ve kaybedilir. Sigara, ilaç kullanımı, hormon al değişiklikler, stres, dişleri veya gıcırdatmak, kötü beslenme ve şeker hastalığı diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş Çürüklüğü Ve Diş Eti Hastalığının Genel Vücut Yapısı İle İlişkisi Nelerdir?

diş çürümeleri nasıl önlenir

diş çürümeleri nasıl önlenir

Diş çürüklüğü ve diş eti hastalıkları ağrıya, iltihaplanmalara, ağız kokusuna ve diş kayıplarına sebep olan ağız içindeki problemlerdir. Bunlar, vücutta çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının vücutta oluşturabileceği rahatsızklıkları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • kemik erimesi
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Böbrek iltihapları
 • Alerjik hastalıklar
 • eklem romatizması
 • kadınlarda erken doğum ve düşük riski

Zamanında önlem alınmazsa bu hastalıklar  daha önemli sağlık sorunlarına ve dolayısıyla maliyeti yüksek tedavilere sebep olur. Bu hem iş gününün azalmasına hemde toplumda ekonomik kayıplara yol açar. Bu hastalıklar kişiler arasındaki sosyal ilişkileri de etkiler. Kötü görünen bakımsız dişler ve diş etleri ile kokan bir ağız kişinin toplumdan dışlanmasına neden olur. Kişide huzursuzluklara yol açar. Ağız kokusuna neden olabilecek bazıları şu şekilde sıralanabilir.

 • Diş çürüğü
 • Diş eti hastalıkları
 • Kokulu yiyecekler ( soğan, sarımsak vb )
 • Sinüzit
 • Bademcik iltihabı
 • Şeker hastalığı
 • Kansızlık
 • Ateşli hastalıklar
 • Alkol
 • Sigara
 • Solunum sistemi hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları

Dişlerin Gelişim Bozuklukları Nedir?

diş gelişim bozuklukları nelerdir

diş gelişim bozuklukları nelerdir

Dişlerde bir çok yapısal bozukluklar görülebilir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Dişler çok küçük veye büyük olabilir
 • Bir kaç diş birbirine yapışmış veya aralıklı olabilir
 • Dişlerde şekil ve diziliş bozuklukları görülebilir
 • Dişler gömülü kalabilir.

Normal çene yapısında ağız kapatıldığı zaman üst dişler hafif önde, arka dişlerde biraz arkada olmalıdır. Çene yapısı böyle değilse ağızda kapanma kusuru söz konusudur. ağızda kapama bozukluklarına neden olan diş düzensizliklerini dişlerin çürümesine kolaylaştırır ve daha erken dökülmesine yol açar. düzensiz dişler alt ve üst çene arasındaki uyumun bozulmasına çiğneme ve temizleme güçlüğü ile ağız kokusuna, konuşma ve görme bozukluklarına neden olabilir. dişlerde görülen diziliş bozukluklarının en önemli sebebi  süt dişlerinin erken dökülmesidir. Bunun sonucunda çıkan kalıcı dişler birbirinin üzerine gelecek biçimde yerleşir bunun yanı sıra soya çekim, eksik veya fazla sayıda dişler, bazı alışkanlıklar (Tırnak yeme, parmak emme vb) ‘da dişlerde diziliş  bozukluklarına yol açılır. Çocuklarda kullanılan tetrasiklin gurubu antibiyotikler diş menisinde ve renk değişikliği yapabilmektedir. Bu nedenle hekime danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır. Aşırı derecede sigara içmek ve flor dişlerin sararmasına neden olabilir. Gebelikte ve çocuklukta geçilen hastalıklardaki yüksek ateş dişlerde beneklen meler, renk bozuklukları veya yapısal bozuklukları yol açabilmektedir.

Dişlerin Korunması Ve Bakımı Nedir?

Ağız ve diş sağlığını’da dişlerin korunması ve bakımı ile diş fırçalama tekniğinin bilinmesi önemlidir. Diş çürümeleri, diş eti hastalıkları ve dişteki gelişim bozukluklarından erken tanı çok önemlidir. Böylece diş sorunları ilerlemeden tedavi edilir. Bunun için 6 ayda bir diş hekimine gidilmelidir. Ağız ve diş sağlığının korunmasında tükettiğimiz besinlerde çok önemlidir. Özellikle hamilelerin ve çocukların minareler ve vitaminler (A,C,D ) ve protein yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Dişlerin sağlıklı olması için kalsiyum ve fosfor yönünden zengin olan süt, süt ürünlerinin yanı sıra taze ve sebze ve meyvelerde çok yaralıdır. Elma, havuç gibi çiğ besinler ısırılarak tüketilmelidir. Bu tür besinler hem dişleri temizler hemde güçlendirilir.

Diş Nasıl Fırçalanır?

Dişlerimizin korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamak’tadır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. Fırçanın kılları orta sertlikte, naylondan yapılmış ve uçları yuvarlatılmış olmalıdır. Ağız içinde kolay hareket etmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilmesi için fırçanın kafasının fazla büyük olmaması gerekir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler yemeklerden sonra günde en az iki kere düzenli olarak fırçalanmalıdır. Böylece dişlerin üzerindeki bakteri plakları ve şekerli gıda artıkları yok edilerek çürüklerin oluşumu engellenir. Dişler, diş macunu kullanılarak fırçalanmalıdır. Diş macununun florlu olanları tercih edilmelidir. Flor’lu diş macunları dişin çürüğe karşı dayanıklılığını artırır. Diş macunu ayrıca ağza güzel bir koku vererek diş fırçalamayı zevkli bir hale getirmektedir. Diş parlatma tozu fazla kullandığında diş minerallerine zarar verebileceğinden diş hekiminin önerisine göre kullanılmalıdır.

Fırçalama Teknikleri Nelerdir?

 • Diş fırçası, Diş ve diş eti birleşim yeri ile 45 derecelik açı yapacak şekilde tutulur. diş eti hizasından fırçalamaya başlanır. Diş yüzeylerden baştan fırçalama, yumuşak ve dairesel hareketlerle ön düşlerden arka dişlere yapılır.
 • Dişlerin iç yüzeyleri’de aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça ilk tutularak diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.
 • Daha sonra fırça düz tutulup, ileri ve geri hareket ettirilerek dişlerin çiğneme yüzeyleri fırçalanır.

Fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmelidir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Eğer kanama olursa diş etlerinde rahatsız olabileceğine işaret eder. Dış fırçası kişisel bir araçtır ve başkaları ile paylaşılamaz. Eğer buna dikkat edilmezse ağız içinde bulunan mikrorgaznizmalar kişilerden birbirine bulaşır. Diş fırçası kullandıktan sonra parmakla fırça kılları aralanarak bolsu altında temizlenmelidir. Diş fırçaları üç, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde etkin olarak fırçalanması için ara yüz fırçaları kullanılır.

Diş Ağrısı İçin Dua

Ey Ebu Beşir! Ağrı geldiğinde elini üzerine koy ve Fatiha ve İhlas suresini oku ve daha sonra şu ayeti oku:

“Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sihâb. Sun’allahillezî kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.“

Anlamı: “Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır.Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu.Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır.”

Etiketler: , , , ,

Comments: 2

 1. Ismaıl Hakkı Uslu Aralık 6, 2016 at 8:26 am Reply

  dıs etı sıyrılması agrılı kanamalı bu belırtıler hakkında nasıl bır tedavı uygulanır bılgı verıesenız sevınırm tesekkurlker.

 2. Ismaıl Hakkı Uslu Aralık 6, 2016 at 10:05 pm Reply

  Daha oncede dıs etı sıyrılması agrılı kanamalı belırtıler ve tedavısı konusunda sorumuz olmustu cevabını alamadık lutfen elırtılen emaıl designernewyork@hotmail.com adresımıze tedavı uygulaması hakkında cevap yazarsanız sevınırız tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir