Akciğer Hastalıkları için Şifalı Bitkiler?

Akciğer Hastalıkları için Şifalı Bitkiler?

Akciğer Hastalıkları için Şifalı Bitkiler

Akciğer Hastalıkları için Şifalı Bitkiler

Göğüs kafesinin sol ve sağ yarısında bulunan, iki parçalı solunum organına akciğer adı verilir. Akciğerlerle ilgili belli başlı hastalıklar şunlardır: Zatülcenp (akciğer zannın  iltihaplanması ), zatürre (akciğerdeki hava keselerinin iltihaplanması) akciğer veremi ( zatürrenin bir çeşidi olup, ciğerlerin Koch basili ile mikroplanmasıdır.) Bu hastalıklar için mutlaka hekim kontrolünde bulunmalı, ayrıca bitki-sel tedavi yöntemlerinden de istifade edilmelidir.

Bitkisel Tedavisi:

*15 Adet taze koy yumurtası, iyice yıkandıktan sonra, kınadan bir kavanoza konur, sonra da üzeri limon suyu ile doldurulur. Bir hafta, gece ayazda gündüz serinde çalkalanarak bekletilir. Daha sonra robottan geçirilir ve aynı şekilde bir hafta daha bekletilir, aynı miktar çam batı ilave edilir. Yetişkinler yemeklerden önce günde üç defa ikişer kaşık, küçükler günde üç defa birer kaşık alırlar. Bu uygulama hastalık geçinceye kadar sürdürülür.

* 150 gr. keten tohumu, 1 kg. balla karıştırılarak macun haline getirilir ve günde üç defa 1 – 2 kaşık yenir.

* 20 gr. sarımsak, yarım kilo sütle pişirildikten sonra üzerine 100 gr. bal ilave edilir. Bu karışımdan, günde üç çay bardağı içilir.

* 10 gr. kına, 20 gr. zencefil ve 10 gr. zerdeçal, yarım litre suda varım saat kaynatılır, sonra süzülür Ve balla tatlandırılır. Günde üç defa birer fincan içilir.

* 100 gr. çitlembik tohumu toz haline getirilir. Sonra da yarım kilo balla karıştırılır. Günde üç defa 1 – 2 kaşık yenir.

* Siyah ve kırmızı turp rendelenir, sonra da Üzerlerine iyice örtülecek şekilde bal ilave edilir. Sıkça karıştırılarak iki gün bekletilir. Daha sonra günde üç defa birer kaşık yenir.

* 100 gr. kuru incir, bir kilo bal içinde iyice ezildikten sonra, üzerine 20 gr. günlük ilave edilir ve ezme işlemi sürdürülür. Daha sonra ezilen 100 gr. keçiboynuzu ile karıştırılarak macun haline getirilir. Bu karışımdan, yemeklerden önce birer yemek kaşığı yenir, çocuklara bunun yarısı verilir.

* 300 gr. kuru incirle, 500 gr. çekirdekli kara üzüm, iki litre suda yarım saat kaynatıldıktan sonra tül-bentten süzülür. Günde üç defa birer bardak içilir.

* 50 gr. sinirli yaprak ile 50 gr. sinirli yaprak tohumu toz haline getirildikten sonra bir kilo balla karıştırılır. Günde üç defa ikişer kaşık yenir.

* Bir bardak süt, bir yumurta sarısı ile karıştırılarak her gece yatarken içilir. Bir bardak portakal suyu, bir yumurta sarısıyla karıştırılarak her sabah içilir. “, Bir miktar ardıç tohumu toz haline getirildikten sonra, balla karıştırılarak günde üç defa bir çay kaşığı yenir.

* Aynı miktar fındık, ceviz ve çam fıstığı birlikte iyice ezilir. Karışımın 200 gramı, 250 gr. tereyağı ve 250 gr. balla iyice karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Günde  uç – 4 defa birer kaşık yenir.

* 20 gr. kekik esansıyla 10 gr. defne yağı yarım kilo balla karıştırılır. Sonra da günde 2 – 3 defa birer tatlı kaşığı yenir.

* Günde 1 gr. safran balla birlikte yutulur. 10 gr. sinirli yaprak ve tohumu ile 10 gr. üzerlik tohumu bal-la karıştırılır. Uç defada yutulur.

* 100 gr. nohut, yarım kilo sütle birlikte pişirildikten sonra her gün üçe bölünerek yenir. 25 gr. çam fıstığıyla 25 gr. Antep fıstığı balla karıştırılır, üç defada yenir.

* Her yemekte paça çorbası içilir. 10 gr. çam sakızıyla 10 gr damla sakızı her gün balla karıştırılarak yenir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir