Akne (Ergenlik sivilcesi) İçin Şifalı Bitkiler:

Akne (Ergenlik sivilcesi) İçin Şifalı Bitkiler:

Akne (Ergenlik sivilcesi) İçin Şifalı Bitkiler:

Akne (Ergenlik sivilcesi) İçin Şifalı Bitkiler:

Akne; yüz, boyun ve vücutta bir takım noktacıkların belirmesine yol açan bir hastalıktır.
Çeşitli tipleri olmakla beraber, daha çok er-genlik yaşlarında görüldüğünden ergenlik sivilcesi adı verilir.

 Bitkisel Tedavisi:

Yağlı ciltler için: Bir tutam ada-çayı, kaynamakta olan bir çay bardağı suya konulduktan sonra, kısık ateşte beş dakika demlenir: Daha sonra 50 cc. salatalık suyu ile aynı miktarda ada çayı losyonu birbirine karıştırılır. Yüz, elde edilen karışımla günde 3 – 4 defa temizlenir. Her silinişte yüzün kuruması beklenir. Yüz, daha sonra ılık su ile yıkanır, durulanır.

Kuru ciltler için: 15 – 20 gr. yulaf, 100 cc. sütte 15 dakika kaynatıldıktan sonra tülbentten süzülür. Sonra bu sıvıya bir tatlı kaşığı bal eklenir ve ılık olarak yüze sürülür. Yüz, yarım saat beklendikten sonra gül suyu ile silinir.

* Elma pişirildikten sonra içine bir kaşık badem yağı eklenir. Sonra da lapa haline gelecek şekilde ezilerek yüze sürülür. Yüz, yarım saat sonra ılık su ile yıkanır.

Siyah noktalar için: Bir çay bardağı yoğurda bir adet limon sıkılıp, güzelce karıştırıldıktan sonra, maske şeklinde yüze sürülür. Yüz’ 15 – 30 dakika beklendikten sonra, ılık su ile yıkanır. Bu işlem, siyah noktalar kaybolana kadar tekrarlanır.

Her cilt için kullanılabilecek bitkisel karışımlar: Önce pırasanın kök kısmının suyu çıkarılır. Sonra da bir kaşık pırasa suyuna, iki kaşık çig süt eklenerek karıştırılır. Yüz bununla sabah akşam silinir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir