Alerjik Rinit Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Alerjik Rinit Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 

Alerjik rinit, halk arasındaki adı ile saman nezlesi, en sık görülen alerjik hastalıklardan biridir ve oldukça önemlidir. Özellikle alerjik bir geçmişe sahip ebeveynlerin çocuklarında görülme oranı çok daha fazladır. Çevre kirliliğinin fazla olduğu, endüstriyel açıdan gelişmiş bölgelerde, alerjik rinit görülme sıklığı da artmaktadır. Alerjik rinit hastalığı özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülmekle birlikte, ileri yaştaki yetişkinlerde de görülmesi mümkündür. Hastalık genellikle tek başına değil, alerjik sinüzit, göz nezlesi ve astım ile birlikte görülmektedir. Hayatı tehdit edici bir yanı olmasa dahi, kişinin yaşam standartlarını düşüren bir hastalık olan alerjik rinit, özellikle hastaların belirli alerjenler ile teması veya karşılaşması durumunda kendini göstermektedir. Bu tip alerjenler, şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Alerjik rinit üç ayrı kategoride incelenmesi gereken bir hastalıktır. Bunlar yıl boyunca süren fakat, mevsime göre artış yada azalış gösteren alerjik rinit, mevsimsel ve yıl boyunca süren alerjik rinit olarak gösterilebilir. Bu tip alerjik hastalıklarda alerjinin ortaya çıkmasına neden olan alerjenler, hastalığın görüleceği zamanı belirleyecektir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, ev tozu akarlarından kaynaklı alerjik rinit yıl boyu süren türden olacaktır. Fakat mevsimsel bir alerjik rinit söz konusu ise, alerjinin kaynağı ağaç ve otlarda görülen polenlerdir. Ev tozu akarları nedeniyle şikayetlerin ortaya çıktığı saatler, özellikle akşam ve gece uyku saatlerine denk gelmektedir. Durum böyle olunca, yeni güne uyanan hastaların çoğu alerjik rinit şikayetleri göstermektedir. Oysa ki polene alerjisi olan hastalar, sadece o poleni yapan bitkinin polenizasyon döneminde bulguları gösterirler.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir? Alerjik rinite sahip olan hastalar alerjenler ile temas haline geçtiklerinde veya karşılaştıklarında, çok geçmeden burunda kaşınma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşurma gibi belirtileri gösterirler. Ayrıca bu hastalığı taşıyan kişilerde, sürekli var olan bir burun çekme durumu söz konusudur. Burunlarında oluşan kaşınmadan dolayı da, kendilerine özgü mimikler geliştirebilmektedirler. Alerjik rinit hastalığına genelde alerjik konjoktivit denilen göz nezlesi de eşlik ettiği için, gözlerde görülebilecek kaşınma, sulanma, yanma ve batma gibi belirtiler de görülebilir. Hastalık alerjik sinüzit ile kendini gösteriyorsa, geniz akıntısı, gece boyu öksürük nöbetleri ve baş ağrıları görülebilir. Eğer hastalık astım hastalığı ile birlikte görülüyorsa, nefes darlığı başta olmak üzere şiddetli öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, göğüste oluşan sıkışma hissi ve nefes darlığı belirtileri gösterebilir.

Alerjik Rinit Nasıl Teşhis Edilir? Bu hastalıkta uzun süre, hastalığın grip olduğu düşünülerek yanlış tedaviler uygulanabilmektedir. Ancak ailenin geçmiş hikayesinde alerjik hastalıklar söz konusu olduysa, hasta ve doktorun alerjik rinit hastalığından şüphelenmesi olasıdır. Hastalığın teşhisi için öncelikle burun içi mukozası muayene edilmektedir. Burun için mukozasında görülen ödemler ve şişlikler, hastalığın teşhisi açısından belirleyici bir faktördür. Hastalığın teşhisi için bazı kan testleri yapılmakla birlikte, teşhisi desteklemek açısından cilt testleri de uygulanmaktadır.

Alerjik Rinit Tedavisi Hastalığın tedavisi için öncelikle, hastaların alerjenler den uzak durması ve temastan kaçınması, hatta bu kontakları minimuma indirmesi gerekir. Doktor tarafından önerilen antihistaminik özellikte ilaçlar ile, ağız ve burundan tedavi uygulanmaktadır. Hastaların büyük kısmı bu ilaç tedavileri ile, sorunundan kurtulmaktadır. İlaçlardan fayda görmeyen hastalar için de, aşı tedavisi uygulanmaktadır. Ancak en önemlisi alerjenler den uzak bir hayat sürmektir. Böylelikle alerjik rinit belirtileri, en aza inecek ya da tamamen ortadan kalkacaktır.

Alerjik Rinit Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir