Alüminyumun İnsan Sağlığına Zararları Neler

Alüminyumun İnsan Sağlığına Zararları Neler?

 

Hayatımızda çoğunlukla mutfak gereçlerinde ya da gıda malzemelerinde kullanmış olduğumuz alüminyumlar sanıldığı kadar temiz mi yoksa tam aksine sağlığımıza zararlı yönü var mı toplum olarak aslında pek bilmemekteyiz. Özellikle bu alüminyum ne şekilde bize zarar verebilir, ısıya yalıtımı mevcut mu yoksa ısı aldığı zaman zararlı etmenleri daha mı çok çıkmakta ne yazık ki bunlar hakkında hiçbir bilgimiz bulunmuyor. Alüminyuma bu zamana kadar çok fazla güvenildiği için kullanım alanı da bu şekilde artış gösterdi. Özellikle güvenerek yediğimiz veya içtiğimiz pek çok gıda ürünü de bizlere alüminyum kutularda sunulmakta ve biz bu gıdaları alüminyumun içinde olduğu için temiz görüp tüketiyoruz.

Alüminyumun İnsan Sağlığına Zararları Neler gelin incelemeye devam edelim. Alüminyum Sanıldığı Kadar Masum Değil! Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalara göre alüminyum sandığımız kadar masum ya da faydalı bir metal olmamaktadır. Alüminyumlar yapılan son incelemelerden sonra sağlığa zararlı olarak görülmüştür. Bilindiği gibi alüminyumun en fazla çıktığı bölge Brezilya’nın Yağmur Ormanlarındandır. Bu bölgede bulunan alüminyumlar çıkarılmadan önce pek çok ağaç katledilmektedir. Katledilen ağaçların oranı ise oldukça fazla sayılara sahiptir. Yıllık yaklaşık olarak 250 futbol sahası büyüklüğünde ağaç topluluğu sebepsiz yere yok ediliyor. Daha sonra çıkarılan alüminyumların arta kalan zehirli atıkları bulunuyor.

Bu atıklar oldukça fazla ve özellikle insan sağlığına karşı da büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Alüminyumun Sağlığa Verdiği Zararlar Bu konuda yapılan son araştırmalarda elde edilen verilere göre alüminyumun insan sağlığına karşı pek çok zararlı etken ürettiğini ve bu nedenle de insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bulunan ilk zararlı yönlerinden bazıları; alerji, zeka geriliği, meme kanseri, anemi, otizm ile alzheimer gibi tehlikeli olan pek çok hastalığa sebep oluyor. Ancak Alüminyum Birliği ile bazı kuruluşlar bu duruma aşırı tepki vermeyin veya sonuçlar doğru değil şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Fakat ortaya konulan belgelere bakılacak olursa alüminyumun sağlığımıza karşı zararlı olduğu aşikar bir durumlardandır. Alüminyumun mutfakta ısı alarak genleşmesi sonucu insan vücuduna olan bu zararları daha da fazla oluyor ve özellikle etki alanı ile hızı daha da artış gösterir. Alüminyumun İnsan Sağlığına Zararları Neler adlı yazımızda faydalı bir ürün olmadığını belirttik. Sizlerde bu konuya dikkat ederseniz sağlıksız gıdalar yemeyip hazırlamazsınız. Özellikle sıcakla temas edilmemesi gerekiyor. Sıcakta temas sağladığı andan itibaren zararlı bileşikler ortaya çıkmaktadır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir