Anemiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Demir eksikliği anemisi yeryüzünde beslenme yetersizliği ve mineral eksikliğine ilişkili olarak görülen rahatsızlıklar aralarında önce sırada bulunmaktadır . En sık sık doğurma çağındaki bayanlar , çocuklar ve ergenlerde görülen aneminin karakteristik belirtileri çabuk yorulma , halsiz hissetme ve zayıflayan bağışıklık sistemidir . Uzunca müddetli demir eksikliği ise bayılma nöbetleri ve belli bir süre bellek kaybı benzeri kritik rahatsızlıklara yol açabilmektedir . Beslenmenize demir durumundan yüksek gıdaları ekleyerek anemi izlerinin şiddetini azaltabilirsiniz

Demir Bakımından Zengin Yiyecekler

Demir ve vitamin eksikliğine ilişkili olarak görülen anemi için beslenme programınızı düzenlemeniz , demir ve B12 durumundan zengin yiyecekleri ek olarak sık sık tüketmeniz profesyoneller aracılığıyla öneri ediliyor . Perhizinize bütün ana besin gruplarından bir miktar ekleyin ve çay , kahve benzeri demirin beden aracılığıyla emilimini etkileyen içecekleri azaltın . Sizlere uyumlu beslenme yazılımı için bir uzmandan destek alabilirsiniz . Bir Takım ilaçlar , demir ve vitaminlerin beden aracılığıyla kullanımına tesir edebilir . Itinalı olarak kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa ( sözgelişi sindirim sistemini çalıştıran ilaçlar ) doktorunuza danışarak vitamin ve mineral desteği kullanabilirsiniz . Demir eksikliği anemisi için aşağıdaki listede yer alan besinleri ek olarak sık sık tüketebilirsiniz .

 • Kırmızı et
 • Yumurta sarısı
 • Koyu , yeşil yapraklı sebzeler
 • Kurutulmuş meyve
 • Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar
 • Deniz mahsulleri
 • Hindi veya tavuk sakatatı
 • Fasulye , mercimek , nohut ve soya fasulyesi
 • Karaciğer
 • Enginar

Aneminin Belirtileri ve Sebepleri

Anemi kanda yeteri civarı miktarda kırmızı kan hücresi veya hemoglobin bulunmadığı vaziyetlerde meydana gelir . Hemoglobin kırmızı kan hücresinin ana kısmıdır ve oksijeni meblağ . Şayet hemoglobin düzeyi düşerse kandaki oksijen ölçüsü azalır ve uzuvların işlevlerini mahaline getirmesi için gereken olan oksijen kan yöntemiyle taşınamaz . 400’den pek türü yer alan anemi şu 3 ana grupta toplanabilir; kan kaybı sebebinden meydana gelen anemi , kırmızı kan hücresi imalatının düşmesi nedeni ile meydana gelen anemi ve kırmızı kan hücresi tahribatı nedeni ile olan anemi .

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir mineralinin eksikliği kemik iliğinde hemoglobin üretimini sekteye uğratır . Azalan hemoglobin düzeyi kandaki oksijen düzeylerini de aşağıya çeker . Bu tip demir eksikliğine ilişkili anemi aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilir;
Demir durumundan eksik beslenme
Ağır tane kanamaları

 • Gebelik ve emzirme döneminde yükselen demir ihtiyacı
 • Sık kan verme
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Crohn hastalığı
 • Cerrahi olarak midenin ve bağırsağın bir bölümünün alınması
 • Çeşitli ilaçlar
 • Kafeinli içecekler
 • Vitamin Eksikliği Anemisi

Vitamin eksikliği anemisi B12 ve folat eksikliğinde görülür . Bu 2 vitamin kırmızı kan hücresi üretimi için lazımdır . Vitamin eksikliği anemisi nedenlerine ilişkili olarak 4 ana grupta toplanabilir .

Megaloblastik anemi: B12 vitamini veya folik asit veya her ikisi eksiktir .
Pernisiyöz anemi: Crohn rahatsızlığı , bağırsak parazitleri , mide veya bağırsak bölümünün cerrahi olarak çıkarılması veya HIV enfeksiyonu benzeri hallerin sebep olduğu ve B12 vitamininin beden aracılığıyla olması gerektiği civarı emilememesi durumudur .

Yetersiz Beslenme: Bir Sürü az veya hiç et yememek B12 vitamini eksikliğine sebep olabilir . Benzer biçimde sebzeleri bir sürü pişirmek veya az sebze tüketmek B12 vitamininin yeteri civarı miktarda alınamamasına neden olabilmektedir .
Diğer Nedenler: Gebelik , farklı ilaçlar , fazla içki tüketimi , çölyak rahatsızlığı ve bağırsak hastalıkları vitamin eksikliğine ilişkili aneminin sebepleri içerisindedir .

Anemi Belirtileri

Aneminin en yaygın belirtisi kandaki oksijen azlığına ilişkili enerji eksikliğidir . Olması Gerektiği Civarı dinlenmenize karşın halsizlik ve fazla yorgunluk hissedebilirsiniz . Sabahları uyanmak zorlaşabilir ve zaman arasında şekerleme inşa etmeye gereksinim duyabilirsiniz . Bu belirtiler iş veya okul hayatınızı negatif etkileyecek civarı şiddetlenebilir .

Yine kandaki oksijen eksikliğine ilişkili olarak kalp , uzuvlara yeteri civarı oksijen taşınması için ek olarak çabuk çalışabilir . Hızlanan kalp atışı soluk darlığına ve göğüs kısmında ağrılara neden olabilmektedir . El ve ayakların üşümesi , sık sık meydana gelen başı ağrısı , zihin karışıklığı , uyarı eksikliği ve sinirlilik durumu aneminin öbür belirtileri aralarında bulunmaktadır .
Anemisi olan kişilerde ten ek olarak soluk olabilir . Başı dönmesi sık sık görülür , ileri olaylarda bayılma ve şuur kaybı yaşanabilir .

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir