Ani Kilo Kaybının Nedenleri

Ani Kilo Kaybının Nedenleri
aşırıkilokaybı

Ani Kilo Kaybının Nedenleri Kilo kaybı genellikle vücut ağırlığında meydana gelen düşme olarak tanımlanmaktadır. Ani kilo kayıpları ciddi metabolik bozukluklara işaret edebildiği gibi psikolojik rahatsızlıklara da işaret edebilmektedir. Çeşitli hastalıklarda ve psikolojik süreç ya da rahatsızlıklarda kilo kaybı yaşanmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtillmiştir;

Anorexia nervosa: Başta Anorexia nervosa olmak üzere bazı yeme bozuklukları ani kilo kayıpları yaşatmaktadır. Özellikle genç kadınlarda görülen bu rahatsızlık yemek yememek ve aşırı egzersiz yapmak ile seyirli psikolojik bir hastalıktır.

Hipertiroidi: Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasıyla seyirli bir hastalıktır. Tiroksin hormonunun aşırı salgılanması metabolizmada düzensizliklere yol açar. Oluşan bu düzensizlik ani kilo kaybının yanı sıra sinirlilik, taşikardi (kalp atışının artması), durduk yere terleme gibi durumlara da yol açar.

Ülser: Yemek borusu, ince bağırsak ve midede meydana gelen yaralar beslenme düzeninde bozukluklara yol açarak ani kilo kaybına neden olur. Böyle durumlarda hastalığın ilerlememesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

AİDS: AİDS ‘e yol açan HIV virüsü insanın bağışıklık sistemine yerleşerek, insanın bağışıklığının çökmesine neden olur. AİDS ‘ e eşlik eden birçok hastalıkla beraber kilo kaybı yaşanması sık gözlenmektedir.

Depresyon: Kilo kaybına yol açan bir başka hastalıkta depresyondur. Bazı vakalarda görülen iştah kaybı ile ani kilo kayıpları görülebilirken; bazı vakalarda ise iştah artışını takiben kilo artışı da görülebilir.

Crohn Hastalığı: Crohn hastalığı sinirim sisteminin yüzeyindeki zarda oluşan iltihaplanma nedeniyle, sindirim sisteminin farklı yerlerini etkileyen nadir bir hastalıktır. Bu karın ağrısı, şiddetli diyare (ishal) ve bazı durumlarda bağırsaklarda yetersiz emilime yol açar. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezseölüm ile sonuçlanabilir. Crohn hastalığı acı verici ve kilo kayıplarına yol açan bir hastalıktır.

Kanser: Ani kilo kaybı kanserli bireylerde görülen yaygın bir durumdur. Kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücut daha hızlı kalori harcar, bu da ani kilo kaybına neden olur. Kanser tedavisi gören bazı insanlar da açıklanamayan derecede kilo kaybı yaşayabilirler.

İshal: Uzun süre ishal durumu yaşayan kişilerde bağırsaklardan emilim yetersizliği ve aşırı su kaybı yaşanır. Böyle bir durumda kilo kaybı yaşanması da kaçınılmazdır.

Çölyak Hastalığı: Bir sindirim hastalığı olan çölyak hastalığında; ince bağırsağın yüzeyi glutene (tahıllarda bulunan bir protein) karşı oluşan bir tepkime nedeniyle hasar alır. Bu durum bazı besinlerin emiliminde yetersizlik oluşur. Bu durumun sonucunda kilo kaybı ile bazı organ ve dokularda hasarlara yol açar.

Addison Hastalığı:  Aldosteron ve kortizol hormonların yetersiz salgılanması ile bu bozukluk oluşur. İhmal edilirse bu durum ölüme kadar ilerleyebilir.  Ani kilo kaybı Addison hastalığı’nın belirtilerinden sadece biridir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir