Anüs Kanseri Nedir?(Rektum Kanseri)Tedavisi

Anüs Kanseri Nedir?(Rektum Kanseri)Tedavisi

Anüs Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavis

Anüs Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavis

Anüs Kanseri

Anüs deliği ve çevresinde bulunan 5 cm alanda etkili olan “skuamöz” ciltten köken alırlar. Hastalığa yakalanan bireylerin %15i üzerinde bu hastalık “kronik fistül (anüs cildi üzerinde açılan ufak akıntılı leke, delik) veya anal kondilom (siğil bir şekilde ya da daha çok kabarcıklı durum) bulunmaktadır.” Yassı hücreli tümörler 5 santimetrenin ötesinde bulunmakta ise o zaman daha iyi bir seyir gösterebilmekteler. Makatın işlevini bozmadan tümörün çıkarılması tedavisinde yeterli sayılabilmektedir. Makat işlevini bozabilen diğer büyük tümörlerde anüs ve kanal üzerinde bulunan bağırsak kısmı ise yine tümör ile beraber çıkarılır.

Makat kapatılarak torba takılır “abdominoperineal rezeksiyon”.

Kasık lenf bezleri de tutulmuşsa “inguinal lenf nodu diseksiyonu” ismi verilen ameliyat ile kasıkta bulunan hastalık kapan bezler temizlenir. İlaç tedavisi “kemıterapi” ve ışın tedavisi olarak “radyoterapi” tümörün büyüklüğü ve yaygınlık derecesine göre ameliyat önceleri ve sonralarında tedaviye eklenebilmektedir. Bowen Hastalığı Yassı hücreli kanserlerin uzaktaki organlara yayılımı yapılmayacak şekilde hücre dışına taşmadan “in situ” olayı gerçekleşmeden teşhis edilmesi durumudur. Cerrahi olarak temiz bir şekilde çıkarılması yeterli olup buna bağlı olarak “ek ışın tedavisi ve/ya ilaç tedavisi” gerekmez.

Paget Hastalığı “anüs” çevresindeki ter bezleri üzerinden “apokrin” ile gelişir. Adenokanserin uzak organ yayılımını yapmayacak bir şekilde henüz hücre dışına bulaşmadan “insitu” erken teşhis edilmelidir. Göz ile muayene sonrasında “bowen” hastalığından ayırt edilmesi zordur. Tanısı mikroskop üzerinden yapılacak araştırmalar sonucunda “paget” hücrelerinin görülmesi ile konulabilmektedir. Ayrıca sindirim sistemi adenokanserleri ile beraber görülebileceğinden dolayı sindirim sisteminin de araştırılması önerilmektedir. Temiz bir cerrahi operasyon sonucu çıkarılması yeterli olacaktır. Ek olarak bir ilaç ve ışın tedavisi gerekli değildir.

Anal Kondiloma “siğil” penis veya vajina, anüs ve vulva’nın tamamına “genital bölge” ismi verilmektedir. Kondiloma genital bölge ve çevresi etrafında ortaya çıkmakta olan ve birkaç milimetre çapına ulaşabilen kırmızımsı veya kahverengimsi kabarıklıklardır. Cinsel yol ile bulaşabilmektedirler ve “HPV” virüsünün neden olduğu enfeksiyonlar sonucu kendini gösterdiği bilinmektedir. Biyopsi sonuçlarına göre cerrahi bir operasyon uygulanarak kanserin veya kanserli hücrelerin gelişmesi önlenir. Bu şekilde hastalar hayatlarına devam edebilirler. Bu uygulama ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmayan sadece büyük patoloji merkezleri tarafından anal yayma değerlendirmesi yapmakta olan “patologlar” tarafından yapılmaktadır.

TEDAVİSİ

Tedavisinde ilk etapta “Nigro protokolü” ismi verilen “ilaç (kemoterapi) ve ışın (radyoterapi)” uygulaması yapılmaktadır. Ardından Tümörlerin %80’inden fazlası bu yol yardımı ile tedavi edilip önlem alınabilmektedir. Tedaviye cevap gelmeyen durumlarda veya hastalığın kendini tekrar etmesi durumlarında cerrahi operasyonlar uygulanarak torba konulur. Kasık bölgeleri üzerinde bulunan “lenf bezlerinin” hastalık ile tutulması ise hastalığın ileri evrelerde olduğunu gösterir.

Fakat uzmanlar hastalığı hastalık derecesine göre tedavi etmektedirler. Yani en yakın bir uzman doktora görününüz ve tıbbi müdahale gerektiren durumlarda sizleri onlar bilgilendirerek yardımınız ile hastalığı önleyebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir