Arpacık Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Arpacık Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Arpacık Hastalığı

Arpacık Hastalığı

Birçok insanın karşılaştığı göz rahatsızlıklarından birisi olan arpacık, ortaya çıkmadan önce birkaç gün önce belirtileri başlayan bir rahatsızlıktır. Küçük ve ağrılı bir nokta biçiminde başlayan arpacık sorunu ilerleyen günlerde sivilce şeklini alır ve göze sorunlar yaşanmaya başlar. Özellikle göz kapağında bulunan arpacık, göz kapağına bağlı olan yağ bezlerinin kanallarında tıkanıklık oluşur ve bakteri üremeye başlar. Bu şekilde oluşan arpacığa dış arpacık adı verilir.

Bazen arpacık göz kapağının iç kısmında da çıkmaktadır. Bu da diğer bir yağ bezi olan ve kapaklarda bulunan kanalların tıkanması ile oluşmaktadır. Birçok enfeksiyonlu hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da neden sağlığın bozulması ve vücut direncinin düşmesi ile doğru orantılı olarak gerçekleşmektedir.

Genellikle iki gün içinde beliren arpacık sorunu şişerek içi dolu bir kabarcık şeklini alır. Ağrı ve gözkapağında batmalar ile rahatsızlık verir. Göz sulanması, sürekli burunda akıntı ve fotofobi oluşması diğer belirtiler içinde yer almaktadır.

Üzerinde durulmaz ve ilerleyen biriltihaba dönüşürse ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilecek olan arpacık bitkisel tedavi yöntemleri ile iyileşme süreci hızlandırılabilecek bir göz rahatsızlığıdır. Bilinen ve uygulanan birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Mayıs papatyası bu şifalı bitkilerden birisidir. Bir fincan su içine koyulacak olan 1 çay kaşığı kadar kuru mayıs papatyasını 2- 3 dakika demlemeniz ve bir pamuk yardımı ile göz sürmeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Keten tohumu ile hazırlayacağını özel su da yine arpacık için bitkisel çözüm sunacaktır. 2 yemek kaşığı kadar dövülmüş keten tohumunu 2 su bardağı kaynamış suya sıcakken ekleyin ve 5- 6 dakika demlenmesini beleyin. Temiz bir bezi bu suda ıslatın, gözünüzü kapatarak üzerine tampon yapın. Bu şekilde 15- 20 dakika kadar bekleyin. Gün içinde bu uygulamayı 2 -3 kez tekrarlayın.

Bir adet orta boy patatesi haşlayın ve çatalla ezip püre haline getirin. 1 yumurtanın sarısını ve bir miktar sıcak sütü karışıma ekleyin lapa haline getirin. Bu karışımı temiz bir bez yada sargı bezinin üzerine sürün. Gözü kapatın ve patatesli olan kısmı göz kapağınıza uygulayın. Yine 15- 20 dakika beklemeniz yeterlidir. Ayrıca bu uygulamayı da 2- 3 kez yapmanız uygun olacaktır.

Sarımsak tüketimi de antibiyotik etkisinden dolayı arpacığın çabuk iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olan bitkisel bir çözümdür.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir