Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle belirtmeliyiz ki yanlış ayakkabı seçiminden dolayı ayaklar üzerinde rahatsızlıklar yaşanabilir. Ayaklarda rahatsızlıklar duymamak için ayakkabı seçerken tercihlere uygun olarak ve sağlık açısından önemi dikkate alınıp ayakkabı tercihlerinde bulunulmalıdır.

Yanlış ayakkabı seçim nedeninden dolayı rahatsızlıklar için dikkat edilmesi gereken durumlar.

Sivri burunlu, rengarenk ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar bu özelliklerde bulunan ayakkabılar genel olarak bayanların sık tercih ettikleri arasındadır ve bayanların gardıroplarını süslemektedirler. Görsel bir şekilde gözlere güzel görünen ayakkabılar tercih edilirken kimi zaman veyahut çoğu zaman sağlık açısından önemi dikkate alınmamaktadır ve bu dikkate alınmama sonucunda kişiler ciddi sağlık sorunları yaşayabilmektedir.

Önemli olan ayakkabının seçiminde bulunurken ayaklar için bir rahatlık vermesi gereken ayakkabıların kullanılması tercih edilmeli ve ayağa zarar verebilecek ayakkabı türlerinden kaçınılmalıdır.

Ayak problemleri, ayak sorunları yaşayan insanların birçoğu yanlış ayakkabı tercihlerinden dolayı bu sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Bilinçli seçilen rahat ayakkabılar bireylerin yaşamlarında yaşayacakları yahut yaşayabilecekleri ayak sorunlarına karşı duvar örmektedir. Ayakkabı seçiminde önemli olan durum rahat ve ayakları sıkmayan ayakkabı tercihlerinin yapılmasıdır. “Sonradan açılır genişler” diye kullanılan cümleler çoğu zaman ayak sorunları oluşturmaktadır. Ayrıca kalitesiz ürünler kullanımı da ayaklar üzerinde sorunlar ve hastalıklar oluşturabilmektedir. Kaliteli ürün ayakkabılar ayakların nemlenmesini ve mantar oluşmasını önlemektedir.

Ayakkabı seçerken modelden ve renkten önce ayakkabının vereceği rahatlık göz önüne alınmalıdır.

Ayakkabı seçimi yapılırken model ve renklerden önce ayaklar üzerinde sağlayacağı rahatlık göz önüne alınmalı ve doğal malzemelerden üretilmiş maddeler olması önemlidir. Sivri burunlu, dar kalıplı, üstü basık, yüksek topuklu ayakkabıların çoğu sağlık problemlerin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Yanlış ayakkabı seçiminde gelen hastalıklar

ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir

ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir

Çekiç parmak: parmaklar, ayakkabının ucuna doğru baskı uygulamakta ve bu baskı sonucunda parmaklar üzerinde şekil bozukluğu oluşur.

Nasır Oluşması: Giyilen ayakkabılar ayakları sıkması ve ayaklar üzerinde sürtünme oluşması sonucu deri sertleşip kalınlaşır ve bu sırada nasır oluşur.

Ayak bileği incinmeleri: Yüksek topuklu ayakkabıların tercihi vücut ağırlığını öne doğru sürükleyip parmak ucunda yürüme hissi sağlar. Bu durum zaman sonra ayaklarda burkulmaya ve ayak bileklerinde incinmelere neden olmaktadır.

Bacaklarda ağrı: Yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi sonucu baldır kasları üzerinde kasılmalar meydana getirerek kaslar üzerinde aşırı zorlanma ve ağrılar meydana getirir.

Bel Ağrısı: Vücudun öne baskı uygulaması neticesinde bel üzerinde kavis meydana gelir ve bu ayakkabıların kullanılmaya devam edilmesinden ötürü zaman içerisinde kavislerde artışlar oluşur ve bel kaslarında gerginlik ile ağrılar oluşturur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir